Kekova Rehberi

Kekova Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Kekova, Antalya’ya bağlı Üçağız ve Kale köylerinin karşısında uzanan ince uzun bir adadır. Asıl kara ile arasındaki deniz ise daha çok bir kanal görünümündedir. Kekova, sadece adaya değil, bölgeye verilen bir isimdir.    

Kekova daha çok bir yerleşim yeri olarak değil de asıl kıyıyı Akdeniz’den koruyan, denizciler için bir sığınak olmuş bir yerdir. Son yıllarda giderek atan turizm potansiyeli ile birlikte de adı çokça anılmaya başlanmış. Aslında adanın kuzeybatı kısımlarında bulunan ve bugün Kekova Batık Şehir olarak bildiğimiz yer M.Ö 5. yüzyıldan kalma, tekne turları düzenleyerek turistik yönü daha çok kullanılan ve anılan bir yer.    

Kekova, sadece bölgenin değil, neredeyse tüm Akdeniz’in en temiz denizine ve plajlarına sahip bir belde diyebiliriz. Tarihi eserleri ve doğal güzellikleri açısından kentsel sit alanı ilan edilerek korumaya alınmış bir yer. Üçağız Köyü’nden kalkan küçük teknelerle ulaşabiliyorsunuz Kekova’ya. Ulaştığınızda görüyorsunuz ki gerçekten de doğanın muhteşem bir hediyesi burası, adeta cennetten bir köşe.   

Antalya'ya bağlı Demre yakınlarında bulunan Kale Köyü ise eski Simena Antik Kenti üzerine kurulmuştur. Bulunan yazıtlardan kentin tarihini M.Ö. IV. yüzyıla kadar indirebiliyoruz. Simena Kalesi, Orta Çağ'da kullanılmış. Orta Çağ surlarının oluşturduğu iç kalede, kalıntıları birkaç bloktan ibaret olan bir tapınak ile bu tapınakla irtibatlı bir stoada yer almıştır.   

Ayrıca yine kale içinde, doğal kayaya oyulmuş 7 oturma sırası ile 300 kişilik bir tiyatro yer alır ki bu, Lykia şehirleri içinde en küçük tiyatrodur. Kaya mezarının üzerinde, düzgün bloklardan oluşan Roma Devri duvarı ve onun üzerinde de mazgalları ile geç devir suru vardır. Burada aynı anda üç ayrı devir görmek mümkündür. Kıyıda, harap durumdaki hamamın kitabesinde "Aperlai halkı ile meclisi ile birliğin diğer şehirleri tarafından İmparator Titus'a armağan edilmiştir." ibaresi bulunur. İkisi ev tipi mezar olmak üzere burada birçok mezar görülmektedir.   

Kulenin kuzeyinde kalan ev tipi mezarda Lykia dilinde yazıt dikkati çeker. Kale'den Üçağız'a bakıldığında, buranın ne kadar emniyetli bir doğal liman olduğu görülür.    

Son yıllarda çok sayıda yerli ve yabancı turisti ağırlayan Kekova’da, Kekova otelleri genellikle Üçağız ve Kale Köyü’nde konumlanmışlar. Buradan teknelerle ya da taka denilen küçük deniz araçlarıyla Kekova’ya ulaşıyorsunuz.    

Kekova otelleri genellikle tepelerde bulunan evlerin restore edilmesi ile hizmete açılmış. İşletmecileri de evlerin sahibi olan aileler. Dolayısıyla daha çok dost ortamında ve oldukça samimi bir tatil yapıyorsunuz.   

Kekova butik otellerinin balkonları denize sıfır. Hemen denizin dibinde güzel bir sabah kahvaltısı ya da akşam yemeği keyfi de bambaşka oluyor. Kekova otelleri yaz tatil sezonunun başladığı nisan mayıs aylarında hizmete açılıyor ve neredeyse kasım ayına kadar da çalışıyorlar. Oda kahvaltı şeklinde hizmet veriyorlar. Ancak otelin restoranında günün her saati her lezzeti bulma fırsatınız var.   

Kekova otel fiyatları, Akdeniz ve Ege’deki pek çok tatil beldesine nazaran oldukça uygun. Hatta konakladığınız Kekova otel fiyatını duyduğunuzda sunulan hizmet ve muhteşem doğal güzelliğin karşısında az bile bulabilirsiniz.
    Eğer hala Kekova’ya gitmediyseniz bu yaz güzel bir Kekova tatili planı yapabilirsiniz. Sitemizi inceleyerek Kekova otelleri, Kekova otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.