×
TR EN
Kapadokya Ürgüp Hakkında

Ürgüp
En Güncel Kapadokya Gezi Rehberi için Kapadokya Blog Sayfamızı ziyaret ediniz.

Nevşehir merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Ürgüp, gerek doğal güzellikleri gerekse de sahip olduğu kültürel ve tarihi değerler ile büyüleyici bir bölge. Tüm dünyanın Türkiye dendiğinde hayal ettiği en güzel beldelerden biri.       

Ürgüp, doğanın insanlara sunduğu en güzel hediyelerden biri. Coğrafi oluşumları, mistik havası ve büyüleyici atmosferi ile görülmeye değer bir belde. Zaten bölgeyi bir kez gören âşık oluyor ve ayrılamıyor. Öyle bir iki günlük kısa bir tatil de yetmiyor Ürgüp’ün tadına doymak, güzelliklerini izlemek için. Kayalara oyulmuş evleri ve otelleri, değişik atmosferi, odalarının mistik atmosferi ile büyüleyici Ürgüp.   

Ürgüp iklim olarak karasal iklim özellikleri gösterir. Jeolojik olaraksa volkanik kökenli bir yapıya sahiptir. Bölgenin kayaları tüf özellikli taşlardır. Yağmur, kar ve rüzgâr gibi doğal etkenlerle zamanla bugünkü şekillerine ulaşmışlardır. Bölge yer şekilleri olarak rüzgâr erozyonuna oldukça müsaittir. Doğal erozyon sonucunda bugün peribacası olarak bilinen şekiller meydana gelmiştir.    

Ürgüp’ün yerleşim olarak tarihi de oldukça eski zamanlara dayanır. Kapadokya Bölgesi olarak bilinen yer, Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biridir. Ürgüp ve çevresindeki bilinen ilk yerleşim, antik adı Tomissos olan Damsa Çayı'nın doğusundaki Avla Dağı etekleridir. Roma dönemine ait kaya mezarları da bölgede önemli bir yer tutmaktadır. Bizans Dönemi’nde de önemli bir dini merkez olan Ürgüp, çevresinde bulunan yerleşim yerlerindeki ve vadilerdeki kilise ve manastırların piskoposluk merkezi durumundaydı.    

2002 yılında, Ürgüp'ün Şahinefendi Kasabası’nda yeni bir yerleşim merkezi bulunmuş ve kazı çalışmalarına başlanmıştır. Yapılan kazılarda, bir hamam ve tabanında mozaikler olan, kilise ortaya çıkarılmıştır. Bu yapının içinde bulunan mezarlardan mumyalanmış ceset bulunmuştur. 11. yüzyılda Ürgüp, Selçukluların önemli kentleri olan Konya ve Niğde'ye giden yolların üzerinde önemli bir kale konumundadır. Bu döneme ait iki yapı kentin merkezindeki Altıkapılı ve Temenni Tepesi Türbeleri’dir. Bir anne ve kızına ait olan Altıkapılı Türbesi, adından da anlaşılacağı üzere, altı cepheli, her cephesinde kemerli pencere olup üstü açıktır. Temenni Tepesi'nde de, kime ait olduğu bilinmeyen iki türbe mevcuttur. Ürgüp, Osmanlı Dönemi’nde de önemli bir kenttir. Şemsettin Sami 1888-1900 yıllarında yazdığı Kamus-ül Alam adlı kitabında Ürgüp'te 70 cami, 5 kilise ve 11 kütüphane olduğunu belirtmiştir. Ancak, 1515 yılında Osmanlı topraklarına katılan Ürgüp, 18. yüzyılda Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın kadılık makamını Muşkara'ya (Nevşehir) taşıması sonucu eski önemini yitirir. Buna tepki gösteren Ürgüp halkının gönlünü almak isteyen Sadrazam, Ürgüp'ün içine künklerle (çamurdan pişirilerek yapılmış boru) su hattı döşetmiştir.   

Tarihte ilk şarabın üretildiği yer olarak bilinen Kapadokya Bölgesi ve Ürgüp, ülkemizin turizm potansiyeli en yüksek olan bölgelerinden biri. Yılın her dönemi, dünyanın her bölgesinden yerli ve yabancı çok sayıda turist, bölgeye akın ediyor.    

Ürgüp’te gelen misafirlerin konaklaması için pek çok farklı kategorilerde ve kalitede konaklama tesisleri bulunuyor. Ürgüp otellerinin en güzelleri ise kayalara oyulmuş orijinal yapıları ile kaya otellerdir. Ya da bölgeye özgü farklı tüf taşlardan inşa edilmiş Ürgüp otelleri.   

Ürgüp otelleri ilçe merkezinde, biraz daha dışarılarda, yükseklerde ya da tepelerin eteklerinde olmak üzere pek çok farklı yerlerde konumlanmışlar. Zevkinize göre, tatil planınıza istediğiniz bir Ürgüp otelinde konaklamanız mümkün. Ürgüp otelleri neredeyse yılın her döneminde tam kapasite ile hizmet veriyorlar. Dolayısıyla rezervasyon yaptırmadan gitmemenizde fayda var.   

Ürgüp butik otelleri, genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar. Her ne kadar farklı bir dekorasyona da sahip olsalar, Ürgüp butik otelleri günümüz modern imkânlarının hemen hepsine sahipler. Bir tatilden beklediğiniz her türlü şeyi sunuyorlar.   

Ürgüp otel fiyatları ise dönemsel olarak değil de konakladığınız otelin kalitesine ve mimarisine göre farklılık gösterebiliyor. Ancak konaklama tesislerinin sayısı fazla olduğu için pek çok turistin zevkine ve bütçesine uygun bir Ürgüp oteli bulmak mümkün.   

Eğer hala Kapadokya Ürgüp’ü görmediyseniz bu yıl çok da güzel bir fırsat olabilir. Sitemizi inceleyerek Ürgüp otelleri, Ürgüp otel fiyatlar ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmayı ve fotoğraf makinenizi almayı unutmayın. İyi tatiller.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
Filtreler
Kapadokya Ürgüp Otelleri
4.7
Kapadokya Ürgüp (Merkeze 2KM)
Kapadokya’nın başkenti Ürgüp’ün ilk yerleşim merkezlerinden olan ve “Ağalar Mahallesi” olarak tanımlanan Kayakapı...
611 TL Rezervasyon
4.4
Kapadokya Ürgüp (Merkeze 300M)
Yusuf Yiğitoğlu Konağı ; daha önce ev olarak kullanılmış ve tarihi eser olarak koruma altında bulunan, 170 yıllık...
408 TL Rezervasyon
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Oda süslemesi
Müsaitliğe göre bir üst sınıf odaya upgrade
Odaya meyve sepeti ikramı

Kapadokya Ürgüp (Merkeze 500M)
Kapadokya'nın peri bacalarından oluşan arazisi içinde yer alan Yunak Evleri, Özenli personel Kapadokya'nın yer altı...
4.4
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Odaya şarap ikramı
Odaya canlı çiçek
Odada çiçeklerle süslenmiş jakuzi
İndirimli transfer hizmeti
Müsaitliğe göre bir üst sınıf odaya upgrade
Ekstra harcamalarda indirim

Kapadokya Ürgüp
Ürgüp ’e bağlı, eski ismi “Aravan”  “nehrin durgunlaştığı yer” anlamına gelen Ayvalı Köyü ’nde, yeşillikler...
4.4
Kapadokya Ürgüp (Merkeze 150M)
Kapadokya Bölgesi’nin büyülü atmosferinde bulunan Fresco Cave Suites ; geniş lobisi, şömine alanı, 17 odası (11...
4.7
Kapadokya Ürgüp
Selçuklu Evi , Ürgüp ’te her tür Kapadokya klasiğini barındıran derli toplu sempatik bir otel. Sahipleri...
4.6
Kapadokya Ürgüp
250 yıllık tarihi Rum konağı olan Sacred House’un ismi; sevgi, tutku, aşk veya inanç gibi güçlü duyguların, aynı...
Fırsat Detayı

Balayı Çiftlerine Özel
Odaya şarap ikramı
Mum ışında akşam yemeği
Çerez ikramı

Kapadokya Ürgüp
Kapadokya bölgesi, doğa, tarih ve sanatın bütünleştiği bir tabiat harikasıdır. İnsan yerleşimlerinin Paleolitik...