Ürgüp Rehberi

Nevşehir merkeze yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta bulunan Ürgüp, gerek doğal güzellikleri gerekse de sahip olduğu kültürel ve tarihi değerler ile büyüleyici bir bölge. Tüm dünyanın Türkiye dendiğinde hayal ettiği en güzel beldelerden biri. 

Ürgüp, doğanın insanlara sunduğu en güzel hediyelerden biri. Coğrafi oluşumları, mistik havası ve büyüleyici atmosferi ile görülmeye değer bir belde. Zaten bölgeyi bir kez gören âşık oluyor ve ayrılamıyor. Öyle bir iki günlük kısa bir tatil de yetmiyor Ürgüp’ün tadına doymak, güzelliklerini izlemek için. Kayalara oyulmuş evleri ve otelleri, değişik atmosferi, odalarının mistik atmosferi ile büyüleyici Ürgüp.

Ürgüp iklim olarak karasal iklim özellikleri gösterir. Jeolojik olaraksa volkanik kökenli bir yapıya sahiptir. Bölgenin kayaları tüf özellikli taşlardır. Yağmur, kar ve rüzgâr gibi doğal etkenlerle zamanla bugünkü şekillerine ulaşmışlardır. Bölge yer şekilleri olarak rüzgâr erozyonuna oldukça müsaittir. Doğal erozyon sonucunda bugün peribacası olarak bilinen şekiller meydana gelmiştir.

Ürgüp’ün yerleşim olarak tarihi de oldukça eski zamanlara dayanır. Kapadokya Bölgesi olarak bilinen yer, Anadolu’nun ilk yerleşim yerlerinden biridir. Ürgüp ve çevresindeki bilinen ilk yerleşim, antik adı Tomissos olan Damsa Çayı'nın doğusundaki Avla Dağı etekleridir. Roma dönemine ait kaya mezarları da bölgede önemli bir yer tutmaktadır. Bizans Dönemi’nde de önemli bir dini merkez olan Ürgüp, çevresinde bulunan yerleşim yerlerindeki ve vadilerdeki kilise ve manastırların piskoposluk merkezi durumundaydı.

2002 yılında, Ürgüp'ün Şahinefendi Kasabası’nda yeni bir yerleşim merkezi bulunmuş ve kazı çalışmalarına başlanmıştır. Yapılan kazılarda, bir hamam ve tabanında mozaikler olan, kilise ortaya çıkarılmıştır. Bu yapının içinde bulunan mezarlardan mumyalanmış ceset bulunmuştur. 11. yüzyılda Ürgüp, Selçukluların önemli kentleri olan Konya ve Niğde'ye giden yolların üzerinde önemli bir kale konumundadır. Bu döneme ait iki yapı kentin merkezindeki Altıkapılı ve Temenni Tepesi Türbeleri’dir. Bir anne ve kızına ait olan Altıkapılı Türbesi, adından da anlaşılacağı üzere, altı cepheli, her cephesinde kemerli pencere olup üstü açıktır. Temenni Tepesi'nde de, kime ait olduğu bilinmeyen iki türbe mevcuttur. Ürgüp, Osmanlı Dönemi’nde de önemli bir kenttir. Şemsettin Sami 1888-1900 yıllarında yazdığı Kamus-ül Alam adlı kitabında Ürgüp'te 70 cami, 5 kilise ve 11 kütüphane olduğunu belirtmiştir. Ancak, 1515 yılında Osmanlı topraklarına katılan Ürgüp, 18. yüzyılda Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın kadılık makamını Muşkara'ya (Nevşehir) taşıması sonucu eski önemini yitirir. Buna tepki gösteren Ürgüp halkının gönlünü almak isteyen Sadrazam, Ürgüp'ün içine künklerle (çamurdan pişirilerek yapılmış boru) su hattı döşetmiştir.

Tarihte ilk şarabın üretildiği yer olarak bilinen Kapadokya Bölgesi ve Ürgüp, ülkemizin turizm potansiyeli en yüksek olan bölgelerinden biri. Yılın her dönemi, dünyanın her bölgesinden yerli ve yabancı çok sayıda turist, bölgeye akın ediyor.
En Güncel Kapadokya Gezi Rehberi için Kapadokya Blog Sayfamızı ziyaret ediniz.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
19.07.2024
Çıkış
20.07.2024
Misafirler
2 misafir
5.0 · Harika · 4 yorum
Aja Cappadocia, Ürgüp Kapadokya
En iyi fiyat alınıyor

Fresco Konakları

4.5 · Harika · 8 yorum
Fresco Konakları, Ürgüp Kapadokya
En iyi fiyat alınıyor

Kayakapı Premium Caves Hotel

4.7 · Harika · 11 yorum
Kayakapı Premium Caves Hotel, Ürgüp Kapadokya
En iyi fiyat alınıyor
Oba Cave Hotel, Ürgüp Kapadokya
En iyi fiyat alınıyor
4.7 · Harika · 13 yorum
Sacred House Hotel | Urgup Kapadokya
Lüks Kaya Oteli, Tasarım Otel, Tematik Mağara Oteli
En iyi fiyat alınıyor

Utopia Cave Hotel

4.0 · İyi · 1 yorum
Utopia Cave Hotel, Ürgüp Kapadokya
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Ürgüp bölgesindeki hangi oteller güzel manzaraya sahip?
Aja Cappadocia Hotel'in avlusu kışın odun ateşinin eşliğinde keyifli yerel şarapları içebileceğiniz, yazın ise güzel kahvaltılar yapabileceğiniz şirinlikte bir yer.
Ürgüp'te hangi oteller aileler için en uygun?
Tafana Cave & Stone Lodge, 19.yüzyıldan kalan eski Ürgüp taş konağı, özenle ve sevgiyle restore edilmiş, harika bir konukseverlik ile misafirlerini ağırlıyor.
Ürgüp bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Ürgüp bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Yusuf Yiğitoğlu Konağı 170 yıllık eski bir konak. Kahvatıda; anne yapımı reçelleri, kahvaltılık sosları, pekmezi ve meyve kurularıyla lezzet şöleni yaratıyor.
Ürgüp bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Nevşehir Kapadokya Havalimanı 48 km uzaklıkta. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Ürgüp bölgesinde yetişkin oteller hangileri?
Öykü Evi Cave Hotel dere kenarında, kayalardan oluşu dokusu ile bambaşka bir atmosfere sahip. Keyfini çıkarın.