Ayvalık ve Cunda Adası Rehberi

Ayvalık ve Cunda Adası Tatil Rehberi: Gezilecek yerler, ne yenir, ne alınır, nasıl gidilir, plajlar, gece hayatı ve eğlence mekanları hakkında bilgiler.

Ayvalık ve Cunda Adası

Cunda Adası ya da Alibey Adası, Ayvalık Adaları diye bilinen büyüklü küçüklü yaklaşık 22 adadan sadece biri. Ege Denizi’ndeki adalar arasında ise 4.büyük ada. Cunda Adası kara bağlantısını ise Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak bilinen, 1970 yılında inşa edilmiş, 1 km. uzunluğunda bir köprü ile sağlıyor.

Ayvalık Koyu’nda bulunan adaların arasında yerleşimin olduğu tek ada.  

Bugünkü adı Alibey Adası olan Cunda’nın ismi, Kurtuluş Savaşı yıllarından kalmış. Yunanların “Teslim olun.” emirlerine karşılık, bölgede kurulan silahlı birliğin başındaki ve düşmana ilk kurşunu atan kişi olan Yarbay Ali Bey’den geliyor.    

Cunda Adası’nın, Ayvalık merkeze uzaklığı yaklaşık 8 kilometre. Dolayısıyla Ayvalık’ta konaklayıp Cunda’ya ziyarete gelebilirsiniz. İsterseniz kendi aracınızla köprü üzerinden, isterseniz de deniz motorları ile adaya ulaşabilirsiniz.    

Cunda Adası;İstanbul , bursa gibi büyükşehirlere de oldukça yakın konumda. Sadece yaz tatili için değil, hafta sonları bile rahatlıkla gelinebilecek bir turizm merkezi.    

Adanın asıl nüfusu yaklaşık 5-6 bin civarında. Ancak yaz tatil sezonunun başlaması ile nüfus, neredeyse 4 katına çıkıyor diyebiliriz. Üstelik turistler sadece yaz aylarında değil, yılın her dönemi adaya geliyor. Binlerce yerli ve yabancı turist on iki ay boyunca adaya akın ediyor, diyebiliriz.   

Cunda Adası Arnavut kaldırımlı taş sokakları, sarımsak taşından yapılmış evleri, Rumlardan kalan tarihi konakları, denizi, restoranları, kahveleri, çarşısı ve denizi ile bambaşka güzellikte bir ada. Gerçekten bir tatilden beklediğiniz her şey var Cunda’da. Her şeyden önce huzurlu bir tatil var.
Cunda Adası otelleri de gelen misafirlerini en iyi şekilde ağırlayabilecek olanaklara sahip. Belki öyle lüks ve yüksek katlı tatil köyleri yok adada; ama şirin mi şirin butik ve küçük oteller var. Otellerin çoğunun işletmecisi aynı zamanda adada yaşayan halk. Üstelik sizleri sanki dostlarıymışsınız da akşam ziyarete gelmişsiniz gibi ağırlıyorlar. Tatilden dönerken otelinizin işletmecisi ile dost oluyorsunuz. Konfor olarak da Cunda Adası butik otelleri her türlü imkâna sahip ve memnuniyetiniz için ellerinden geleni yapıyorlar.
Cunda Adası otelleri inşa edilirken adanın doğal mimarisine uygun yapılmışlar. Bazı Cunda otelleri ise eski Rum konaklarının restore edilmesi ile otele dönüştürülerek hizmete açılmış. Çoğu Cunda otelleri yılın her dönemi hizmete açık. Ama Cunda Adası’nın tadı genellikle bahar aylarında ve yaz mevsiminde çıkıyor. Zaten tatil sezonu da nisan mayıs aylarında başlayıp yaklaşık ekim ayının sonuna kadar devam ediyor.   

Cunda Adası otelleri genellikle oda kahvaltı hizmet sunuyorlar. Zeytin çeşitleri ve zeytinyağı ile lezzetlendirilmiş bir ada kahvaltısı, harika başladığınız gününüzün devamında aklınızdan çıkamayacak.   

Cunda Adası otelleri genellikle, adanın merkezinde konumlanmışlar. Ancak biraz daha gerilerde ve tepelerden konumlanmış oteller de var. Bazı Cunda Adası otelleri ise, boğaz köprüsünden adaya girdiğiniz yolun etrafında yer alıyor. Dolayısıyla birçok farklı manzaraya sahip ada otelleri bulabilirsiniz. Merkeze biraz uzak bir Cunda Adası oteli tercih ettiyseniz ada içinde ulaşım araçları ile deniz kenarına ve kıyıdaki restoran ve kafelere ulaşabilirsiniz.
Cunda Adası otel fiyatları ise konakladığınız döneme ve otelinizin kalitesine hatta tarihine göre farklılık gösterebiliyor. Ancak genel olarak Cunda otel fiyatları oldukça makul. Her kesimden tatilcinin bütçesine ve zevkine uygun otel bulabilmesi mümkün. Ancak cunda Adası otellerine gitmeden önce rezervasyon yaptırmanız iyi olacaktır. Çünkü özellikle yaz aylarında otellerin tamamı oldukça yoğun çalışıyor.   

Diğer tatil beldelerine göre pek el değmemiş yapısı ve mimari, sokaklarının yoğun mistik havası ile cunda’yı görmediyseniz sitemizi inceleyerek Cunda otelleri, Cunda otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Güzel bir tatil sizi bekliyor.