×

Cunda’da Gezilecek Yerler


Plajlar: Sobe Plaj, Bıyıklı’nın Yeri, Ortunç Plajı

Bu küçük ve şirin adada mutlaka uğramanız gereken yerler arasında ise öncelikle Âşıklar Tepesi geliyor.  Âşıklar Tepesi, ada manzarasını seyredebileceğiniz adadaki ender yerlerden. Burada bulunun Agios Yannis Kilisesi’ni de görebilirsiniz. Aynı zamanda bu tepede adanın ilk yel değirmenini de görebilmeniz mümkün.

Bunların dışında bir de görmeniz gereken yer: Ay Işığı Manastırı… Manastır kendine özgü doğal yapısını, günümüze kadar büyük ölçüde korumayı başarmış. Bir de Kızlar Manastırı diye bilinen yeri ziyaret edebilirsiniz.  

Ayvalık civarında, bahsi geçen küçük adacıkları ve mükemmel denizi daha yakından görebilmeniz içinse günübirlik yat turlarına katılabilirsiniz.    

Şeytan Sofrası’na gidebilirsiniz. Ayvalık merkeze araçla 5 dk. uzaklıkta bulunan Şeytan Sofrası’nda, şeytanın ayak izinin olduğu rivayet edilir. Bu sebeple de “Şeytan Sofrası” ismini almıştır. Ayak izine benzeyen, kafes içine alınmış, küçük bir çukuru andıran şekil yerli yabancı turistlerin uğrak yeridir. İlgi çekici haliyle mutlaka görülmesi gereken yerlerden.   

Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’na uğrayabilirsiniz. Eski ve harap bir kilise ve değirmenken, restore edilip ziyaretçileri ile buluşturulan kitaplık, şu an Rahmi Koç Müzecilik ve Kültür Vakfı bünyesinde hizmet veriyor. Yapının, tarih sayfasındaki izlerini görmek isteyen, ziyaretçilerine pazartesi hariç her gün kapıları açık.   

Cennet Ada Koyu’nda denize girmek keyifli olabilir. Bu güzel adanın serin sularıyla buluşmak için en uygun koylarından… Muhteşem denizi ve kumu ile tatilcileri çağırıyor.   

Cunda Despot Evi’ni ziyaret edebilirsiniz. Rumlar tarafından yapılmış bu yapı, adanın en ihtişamlı ve eski binalarından biridir. Farklı tarihi dönemlerde, farklı amaçlarla kullanılmış Despot Evi, dönmeden önce görmenizi istediğimiz yerlerden…   

Çamlık Koyu’nun karşı tarafında, küçük bir adanın üzerindeki bina gibi olan yapıyı yani Tımarhane Adası – Taşlı Manastır’ı ziyaret edebilirsiniz. Buradan Cunda Adası ve Çamlık Koyu manzarasını seyretmek bambaşka bir deneyim olabilir.

Ayvalık'ta Nereye Gidilir?   

Meltem ve imbat rüzgarı ile meşhur Ayvalık, pek çok ünlü tarihi ve turistik mekana da yakın konumda.   

Ayvalık’a geldiğinizde öncelikle Ayvalık merkezi ve çarşıyı gezmelisiniz. Belki sakin ve el değmemiş bazı koyları keşfetmek için günü birlik tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayvalık’ın taşlı dar sokaklarında yürüyüş yapıp bol bol fotoğraf çekebilirsiniz. Ayvalık’ın tarihi evlerini görebilirsiniz. Ayvalık evlerinin pek çoğu Rumlardan kalan ve eski dokusu hala bozulmamış evler.   

Biraz tarih meraklısıysanız Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi’ni görebilirsiniz. Aya Athanasiu Kilisesi, Ayvalık Ayazma Kilisesi, Profit İliyas Kilisesi, Agia Paraskevi Manastırı gibi diğer tarihi binaları da ziyaret edebilirsiniz.   

Biraz daha yakın tarihe tanıklık etmek için Osmanlı’dan kalan camileri görebilirsiniz. Saatli Camii, Hacı Bayram Camii, Ayvalık Hamidiye Camii gibi yapılar bu tarihi eserlerin en önemlilerinden.   

Ayvalık’a geldiğinizde Cunda Adası’na ya da Şeytan Sofrası’na günü birlik geziler planlayabilirsiniz. Beldenin en gözde yerlerindne biri olan Cunda; tarihi evleri, balık restoranları, ünlü Taş Kahvesi, Cunda Aşıklar Tepesi ve Cennet Ada Koyu gerçekten görülmeye değer yerler. Günün yorgunluğunu Taş Kahve’de, kahvenizi yudumlarken atabilirsiniz. Taş Kahve’ye bayılacaksınız bizden söylemesi.    

Şeytan Sofrası ise efsanelere göre şeytanın ayak izinin olduğu ve bölgenin en güzel günbatımının izlendiği bir tepe. Ayvalık’a geldiğinizde merkeze sadece 2 kilometre uzaklıktaki bu yeri mutlaka görmelisiniz.   

Sarımsaklı Plajı’nda o tertemiz ve yumuşacık kumlarda güneşlenmeli ve Sarımsaklı’nın masmavi denizinde mutlaka yüzmelisiniz. Denizi oldukça sığ Sarımsaklı’nın, suyu berrak ve temiz. Upuzun kumsal, tertemiz deniz ve kumsal boyunca küçük küçük kafeler…   

Eğer biraz serinlemek isterseniz belki de Ayvalık Kozak Yaylası’nda bir piknik planlayabilirsiniz. Kozak Yaylası, Bergama’ya doğru konumlanmış. Buz gibi akan bir suyu var, havası da tertemiz. Bölgenin sık tercih edilen piknik alanlarından biri.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Filtreler{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
Yorum Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler