Marmaris'te Gezilecek Yerler

Söz konusu yaz tatili olduğunda ülkemizin birçok bölgesi eşsiz doğası ve masmavi deniziyle herkesin uğrak noktası haline gelebiliyor. Bu bölgelerden birisi de şüphesiz Marmaris. Muğla’da yer alan bu ilçe eşsiz koylarıyla oldukça keyifli bir yaz tatili deneyimi sunuyor. Ayrıca tarihi yapılarıyla her tatil sezonun gözdesi olmayı başarıyor. Huzur ve eğlencenin ortak noktası olan bu bölgeyi ilk defa keşfedecek olanlar için Marmaris’te gezilecek yerler yazımızda. Marmaris’in nesi meşhur gibi soruları cevaplamak için ilk olarak tarihi yerleri incelemekle başlayalım. 

Marmaris’te Gezilecek Tarihi Yerler 

Tarihi M.Ö 12000’lere kadar uzanan Marmaris bölgesi çağlar boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Geçmişten günümüze yapılan arkeolojik çalışmalar sonucunda Mısır, Asur, İon, Pers, Makedon, Roma, Bizans ve Selçuklu medeniyetlerine ait birçok eser ortaya çıkarıldı. Yani Marmaris seyahatlerinde bu medeniyetlerden kalan birçok yapıyı ziyaret etmek ve tarihe tanıklık etmek mümkün. Marmaris’te tarih ve sanat tutkunlarını mest edecek gezi noktaları şu şekilde sıralanabilir:

Nimara Mağarası

Loryma Antik Kenti

Cnidus Antik Kenti

Kedrai Antik Kenti

Physkos Antik Kenti

Erine Antik Kenti

Bybassos Antik Kenti

Hafsa Sultan Kervansarayı

Marmaris Kalesi

Eski Cami

Yukarıda sıralanan bu bölgeler ilçenin farklı noktalarında yer alıyor. Bunun için Marmaris’in geçmişine ışık tutan yapıları kişisel araçlar veya araç kiralama hizmetleri ile  konforlu bir şekilde ziyaret etmek mümkün.

Marmaris’teki Plajlar 

Tatil sezonlarının favori bölgeleri arasında yer alan Marmaris, birbirinden özel plajlara da ev sahipliği yapıyor. Bu bölgede deniz, kum ve güneş tatili için oldukça konforlu plajlar bulunur. Güneşlenme, dalış veya yüzme için tercih edilebilecek Marmaris plajlarını şu şekilde sıralamak mümkün:

Marmaris Halk Plajı

İçmeler Plajı

Turunç Plajı

Amos Koyu

Gebekse Koyu

Kleopatra Plajı (Sedir Adası)

Cennet Adası Plajı

Kızkumu Plajı

Uzunyalı Plajı

Kumlubük Plajı

Çiftlik Plajı

İnce Kum Plajı

Bu plajlara ek olarak Marmaris’te birçok doğal güzelliklerle kaplı adaların bulunduğunu da söylemeden geçmemek gerekir. Sedir Adası, Arap Adası, Dişlice Adası ve Kameriye Adası gibi bölgeler Marmaris sınırları içerisinde yer alır. Bu bölgeleri ziyaret etmek isteyenler Marmaris kiralık araç hizmetleriyle veya kişisel araçlarla ulaşım noktalarına ulaşarak hareket edebilir.

Marmaris’in Nesi Meşhur?

Marmaris tatil ve seyahat için popüler destinasyonlar arasında yer almasının yanında lezzet konusunda da ziyaretçilerini memnun etmeyi başarmakta. Zira bölgeye özgü olan birçok yöresel lezzet bulunuyor. İşte Marmaris’e özgü coğrafi tescilli ürünlerden el yapımı lezzetlere kadar tüm seçenekler:

Marmaris Çam Balı

Börülce Ekşilemesi

Çıntar Kavurması

Karışık Ot Salatası

Muğla Saraylısı

Sura Dolması

Büryan Kebabı

Cızdırma

Salata Döş Dolması

Kaya Koruğu

Yumurtalı Patlıcan

Tüm bunlara ek olarak Marmaris balıkçılığın da yoğun olarak yapıldığı bir bölgedir. Bunun için bölgenin balık ızgaraları, mezeleri ve yemekleri de meşhurdur. Yukarıda sıraladığımız lezzetleri Marmaris’te bulunan yöresel kafe ve restoranlarda keşfetmek mümkün.