İngiltere'nin En Prestijli Gazetesinde Fethiye ve Karaköy

12 Nisan 2015 tarihli “ The Mall on Sunday” Gazetesinin seyahat ekinde Sarah Tooze makalesinde  Hollywood yıldızı Russell Crowe’a da  ev sahipliği yapan  Yacht Classic Otel’den  ve hayalet kasaba Kayaköy’den bahsetmiş.

Russell Crowe’un son filmi Water Diviner Türkiye’nin güney batısında Ölüdeniz yakınındaki  “hayalet kasaba” Kayaköy’de  çekilmişti.  Crowe bu filminde  1. Dünya Savaşı sırasında Gelibolu muharebesinde kaybolan  üç oğlunun kaderini araştırmak üzere Türkiye’ye seyahat eden Avustralyalı çiftçi Joshua Conor’ı canlandırıyor.

Crowe Kayaköy’ü  1920’den beri hiç dokunulmamış  olduğu için mekan olarak tercih etmiş.

Kayaköy bir zamanlar büyüyen ve gelişen bir kasaba iken Yunan- Türk savaşını takiben  1923’teki mübadele anlaşması ile Kayaköy’ün Rum halkı Yunanistan’a gönderilirken Yunanistan’dan Türkçe konuşan halkın getirilip Kayaköy’e yerleştirilmesi  çabaları ise başarısız olmuş.

Kayaköy 1980’den beri arkeolojik olarak korunmuş bir alan olmasına karşın geliştirilmesine yönelik çeşitli planlar mevcut.  Konunun muhalifleri  Kayaköy’ün otantikliğini kaybedebileceğinden korktuğu için bir facebook grubu kurmuşlar.

Louis de Bernieres  “Kanatsız Kuşlar” isimli romanında mekan olarak kullandığı hayalet şehir Kayaköy’ün geleceği hakkında en çok endişe edenlerden biri.

Kayaköy’de şimdilik kitle turizmine yönelik az sayıda işaret var. Kasabanın girişinde bir avuç dolusu restoran var ve turistleri  tuzağa düşürme çabası olarak şimdilik sadece deve turu pazarlayan bir tabela ile küçük hediyelik tezgahlar var.

Makalenin yazarı Sarah Tooze kocası ile birlikte kasabaya geldiğinde restorasyon sebebiyle kapalı olan Crowe’un da çekim yapmış olduğu  kiliseyi keşfetmiş. Kilisenin tekrar ne zaman açılacağını ise kimse bilmiyor. Kilise’ye çalışma olduğuna dair herhangi bir tabela konmamış ve aylar öncesinde kilitlenmiş.  Sarah Tooze bir yürüyüş haritasını takip ederek kasabanın etrafını dolaşmış.   Saat henüz sabah 9.30 olmasına rağmen güneş yakıyor  ve tepeye doğru dik ve taşlı yolda ilerlerken kalbi çarpıyormuş. Etraf cırcırböcekleri  korosu dışında sessizmiş. Evlerden birine girmek üzere durmuşlar. Tavanı yokmuş ve içerisinde bir ağaç büyümüş. Duvarlardan birinde bir kertenkele tırmanıyormuş. Buranın bir zamanlar yaşanan halini hayal etmek  güçmüş.

Sarah Tooze ve eşi bir saatlik keşif turunun ardından  Fethiye’ye medeniyete ve Russell Crowe’un su villalarından birinde kaldığı lüks otelleri Yacht Classic’e geri dönmüşler.  Russell Crowe bu otelde kalan tek ünlü kişi  değil.  Daniel Craig de daha önce Skyfall filminin çekimleri sırasında bu otelde penthouse’da konaklamış , bu  penthouse’un ismi ” 007 James Bond penthouse” olarak anılıyor.  Skyfall’un plaj sahnesinin çekildiği Koca Çalış plajı yakınındaki  bütün barlar “007 barı” olduğunu iddia ediyor. Gerçekte film için inşa edilen bar ise çok önce dağılmış.

Sarah Tooze makalesinde Ölüdeniz’deki mavi  lagünün  ziyaret edilmesini, 12 adalara tekne turu almayı ve haber spikeri Michael Buerk’in da Fethiye’deki favori restoranı Öztoklu’ya gitmeyi tavsiye ediyor. Otelin sahipleri Sarah Tooze’u akşam yemeği için balık pazarına götürmüşler.

Sarah Tooze makalesinde, Yacht Classic Otelin sahibi Banuhan Argın’ın, Daniel Craig’in burada kaldığı sürede  levrek, somon ve ıspanak diyeti  yaptığını, Russell Crowe’un ise büyük bonfile yemekten hoşlandığını, her ikisinin tarzların çok farklı olduğunu,  Daniel’in yalnız olmak istediğini ancak Russell’ın 200 misafirlik partiler verdiğini ,  her yerde şarap varillerinin olduğunu  ancak her ikisinin de Fethiye’yi sevdiklerini düşündüğünü  çünkü otelden ayrılırken her ikisinin de yüzlerindeki gülümsemeyi gördüğünü söylediğinden bahsetmiş.

Yacht Classic Otel Fethiye’de birçok Hollywood ünlüsüne ev sahipliği yapmaya devam ediyor.