Karamürsel Çamçukur Köyü'nde Papuli KöyEvi'nde Kış Tatili

Köylere doğru yol aldığım rotamda sıra geldi şöminesiyle, Karadeniz kahvaltıları ve yemekleriyle, Karamürsel’in Çamçukur köyünde yer alan Papuli Köyevi’ne…

Ağaçların gövdesindeki halkalardan yaşlarının, geçirdiği evrelerin anlaşılması gibi küçük otellerde ev sahibinin ruhunu anlatır. Dekorasyon, konum, çalan müzikler, raflardaki kitaplar, çerçevelenmiş anı fotoğrafları…

Benim için küçük otel demek, insan öyküsü ile birbirini doğuran, besleyen, birlikte var olan öğeler demek. Bazen bu durum daha belirgin bir şekilde çıkıyor karşıma Papuli Köyevi’nde ( @papulikoyevi ) olduğu gibi. İçinde bir ailenin, ailenin içinde de bir Doğu Karadeniz hikâyesi gizli.

Papulinin ev sahipleri Seçil Hanım ve Mustafa Bey ile tanışmam 6 sene öncesine dayanıyor. Seçil Hanım’ın eşinin doğup büyüdüğü bu köy evini kült mertebesine doğal akışında restore ederek ulaştırmış. Yıllar geçtikçe de çalışanlarıyla iyice aile olmuşlar.

Geleneği temsil eden Papuli’nin otantik havasında, özenle işlenmiş odalarından alt kattaki taş odalarında kalıyorum. Hem geçmişi hem de geleceği yakalıyor bu taş odada taze kış kokusunun havasını hissediyorum.

Sabah Papuli’nin neşeli havasında kurulan serpme kahvaltı sofrasında; zeytinyağında kızarmış pişiyle, odun ateşinde pişmiş pazılı pastırmalı pideyi de yemeyi ihmal etmiyorum. Doymuş olduğum halde Papuli’nin yerel sofrasından bir başka lezzet daha aklımı çeliyor: muhlama.

Ocak ayının başındaki soğuk şu günlerde biriktirdiğim neşe sayesinde Seçil Hanımlara veda edip, yoluma devam ediyorum. Papuli’nin kahvaltılarına ve restoranlarına otelden bağımsız olarak da gidebilirsiniz. Rezervasyon şart çünkü hemen doluveren mekânlardan.

Oda fiyatları hafta sonu ( cuma veya cumartesi ) 2 kişi 4000₺, Hafta içi iki kişi 3000₺. Hafta içi pazar ile perşembe arası iki kişi iki gece ise 5000₺

Tel: +90 530 306 1303 / https://www.kucukoteller.com.tr/papuli-otel

Papuli +6 yaş ve üzeri konuklara hitap ediyor. Karamürsel Çamçukur Köyü'ne hiç geldiniz mi, bu nefis lezzet sofrasına oturdunuz mu? Haydi yazın.