Turizmde konsept otel butik çağı başladı

Butik mekanlarda geceleme fiyatları 50 euro dan başlayıp 3 bin euro ya kadar çıkıyor.

Kapadokya’da turistler, modern oteller yerine butik otellerde ve peri bacalarından dönüştürülmüş pansiyonlarda konaklamayı tercih ediyor. 
Göreme Turizm Geliştirme Kooperatifi Başkanı Mustafa Durmaz, bölgeyi ziyaret eden turistlerin artık modern oteller yerine peri bacalarından dönüştürülmüş veya ‘kaya dam’ olarak adlandırılan kayadan oyma pansiyonları tercih ettiğini açıkladı.


Bu tür pansiyonların ortalama 18 odalı ve 36 yatak kapasiteli olduğunu ve her türlü konforu barındırdığını anlatan Durmaz, tesislerin ‘yıldızlı’ otelleri aratmadığını, özellikle ABD, Japonya ve İtalya’dan gelen turistlerin yanı sıra Türk müşterilerin de trende uyduğunu söyledi. Bu konaklama merkezlerinde geceleme fiyatları 50 euro’dan başlayıp 3 bin euro’ya kadar çıkıyor. Müze gibi odalar var 
Ürgüp ilçesindeki, yaklaşık 200 yıllık eski bir Rum mahallesi olan Karahandere Mahallesi’ndeki eski evlerden dönüştürülmüş butik otelin sahibi Ahmet Küçükyıldız da hem kendi otelindeki hem de bölgedeki diğer otellerdeki odaların adeta bir müzeyi andırdığını söyledi. 
‘Butik’ mekânlara özellikle Kore, Japonya, Latin Amerika, Brezilya ve Arjantin’den gelen turistlerin büyük ilgi gösterdiğini anlatan Küçükyıldız, “Özellikle Uzakdoğulular, odaya girdikten 15 dakika sonra çıkıp arkadaşlarına, şaşkınlıkla kendi odalarını gösteriyorlar. Konukların otele ilk gelişlerinde yaklaşık bir saatleri böyle geçiyor” dedi. 


Otellerindeki 27 odanın her birinin diğerinden farklı bir mimariye sahip olduğunu belirten Küçükyıldız, en çok Japon turist geldiği için bazı odaları da onların gelenek ve göreneklerine göre dizayn ettiklerini aktardı. 
Küçükyıldız, odaların içinde eskiden şırahane, erzak deposu, hayvan barınağı olarak kullanılmış bölümler olduğunu, restorasyon sırasında buraları koruduklarını dile getirdi. Kaynak (aa)