×

Avanos Otelleri

Hititlerden kalan buram buran tarih kokan kahverengi ve mavinin göz kamaştırıcı uyumu: Avanos. Avanos, Nevşehir'in 18 km kuzeyinde yer almaktadır. Eski adı, Venessa olan bu yerleşkenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Çok sayıda çanak çömlek atölyeleri bulunan ilçede önemli geçim kaynaklarından birisi seramik yapımıdır. Seramik geleneği Hititlerden bu yana süregelmiş bir mirastır. Kızılırmak'ın güzel suları bölgeye verimli kırmızı toprak getirmiştir toprak ve milden elden edilen seramik çamuru Avanoslu seramik sanatçılarının elinde eşsiz bir esere dönüşmektedir. Doğa ve insanın ahengini Avanos'un huzurlu sokaklarında hissedebilirsiniz.

Avanos sanatın ve turizmin merkezlerinden birisidir. Ayrıca bölgede 13.yüzyılda Selçuklu Devleti döneminden kalma Sarıhan Kervansarayı ve Alaaddin Camii'de bulunmaktadır. Alaaddin Camii 1202 yılında Alaaddin Keykubat adına yaptırılmıştır. Avanos'un turizm merkezi haline gelmesinde yalnızca tarihi değerleri değil aynı zamanda Kızılırmak'ın da payı vardır. Kızılırmak Avanos'un ortasından akarak ilçeyi doğudan batıya ikiye ayırır. Bu iki kısmı Taş köprü, Asma Köprü ve iki adet de çevreyolu birleştirir. Taş köprü sultan 2. Abdülhamit tarafından 1900 yılında tamamlanmak üzere yaptırılmıştır. Taş köprü, tek araç köprüsüyken, üzerinden aşırı yük geçtiği için köprü ayaklarında bozulmalar meydana gelmiş ve ilçenin doğu tarafına yeni bir çevre yolu yaptırılmıştır bu sayede bu tarihi köprü araç trafiğine kapatılmıştır. Asma Köprü ise, 1973 yılında yapılmış olup 180 metre uzunluğunda 2.30 metre genişliğinde sadece yaya yürüyüşü için yapılmıştır. Özellikle Kızılırmak üstündeki bölümü hafif salıncak gibi sallanarak turistlere heyecanlı ve zevkli bir gezi sunmaktadır. Ayrıca bu ırmak üzerinde çeşitli türden ördeklere rastlayabilirsiniz.

Tabi bölgenin eşsiz bir güzelliği de onu bu kadar ünlü yapan peri bacalarıdır. Nevşehir'in doğusunda, Kızılırmak'ın iki yakasına kurulu Avanos, peri bacalarıyla birlikte önemli turistik mekanlardan birisi olmuştur.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Detaylı Arama Yapın{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
5 üzerinden Konuk Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler