×

Ortahisar Rehberi


En Güncel Kapadokya Gezi Rehberi için Kapadokya Blog Sayfamızı ziyaret ediniz.
Doğal güzellikleri ve ilginç coğrafi özellikleri ile ünü dünyaya yayılan Kapadokya Bölgesi’nin en güzel yerlerindendir Ortahisar. Nevşehir’in bir kasabası olan Ortahisar’ın adı, beldenin ortasında dikili olan taştan gelir. Ortahisar, Ürgüp merkeze yaklaşık olarak 5 kilometre uzaklıkta bulunur.

Nevşehir-Ürgüp karayolu üzerinde bulunur. Ortahisar’ın en farklı yapılarının başında, beldenin ortasında bulunan hisar gelir. Ortahisar Kalesi, ortasında büyük bir peri bacası olan bir kaledir. Beldenin en karakteristik yapısıdır. Yabancılar tarafındansa şato adıyla bilinir. Bölgede evler, kayalara oyularak ve basamak şeklinde inşa edilmiştir. Ayrıca bölgenin kayaları sit alanı olarak korumaya alınmış ve yeni yapıların bölgeyi bozması engellenmiştir.

Ortahisar’da ilginizi çekecek pek çok şey var. Beldenin tarihi özelliklerinden tutun da coğrafi ve doğal güzelliklerine kadar, beldede bulunan çok sayıda farklı mandalina ve limon ambarına kadar, ortadaki kalesine, mağara odalarına karda her şey ilgi çekici ve görülmeye değer. Beldede çok sayıda tarihi manastır ve kilise de bulunuyor. Ama bunlar öyle bildiğiniz mimari yapılar değil. İlginç kaya kiliseler. Dolayısıyla bunca turistin bölgeye akın ettiğine değecek güzellikte eserler göreceksiniz Ortahisar’da. Ortahisar’ın iklimi tipik bir İç Anadolu iklim özelliği gösteriyor. Kışlar soğuk ve yağışlı, yazlarsa sıcak. Belde halkının geçim kaynağı ise bağcılık ve turizm. Beldede vadilerin yamaçlarına, kayaların içine soğuk hava depoları yapılmış. Kayalara oyularak yapılan bu depolardan bölgede çok sayıda var. Buralarda Akdeniz’den getirilen elma, mandalina ve limon gibi meyveler uzun süre bozulmadan saklanabiliyormuş.

Ortahisar’ın yerleşim olarak tarihi ise tam olarak bilinmiyor. Ancak bazı kaynaklarda 11. Yüzyıldan bu yana yerleşim alanı olduğuna rastlanmış. Ayrıca genel olarak Kapadokya Bölgesi’nin M.Ö. 3. Yüzyıllara kadar dayanan bir geçmişi olduğu belirlenmiş. Alacahöyük, Yazılıkaya, Boğazkale, Kültepe gibi merkezler eskiden Kapadokya diye anılırmış. Bugün bizim Kapadokya olarak bildiğimiz bölge ve Ortahisar gibi Kapadokya’nın farklı bölgeleriyse o günlerden bize kalanlara sahip çıkıyor. Kapadokya Ortahisar beldesi tüm bu saydığımız tarihi ve doğal güzellikleri ile yılın her dönemi çok sayıda yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapıyor. Her yıl bölgeye gelen turistler adeta Kapadokya’nın mistik havasına aşık oluyorlar.

Bölgede gelen misafirleri ağırlamak için çok sayıda ve farklı özellikte konaklama tesisleri bulunuyor. Genellikle kayalara oyularak yapılmış butik ve küçük otel tarzında hizmet veriyorlar. Yılın her dönemi açıklar ve genellikle oldukça yoğun çalışıyorlar. Öyle her istediğiniz an yer bulabilmeniz pek mümkün değil. Dolayısıyla rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Kapadokya Ortahisar otelleri genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar. İşletmecileri ve çalışanlar oldukça ilgili ve güler yüzlü. Evinizdeymiş gibi hizmet sunuyorlar, ayrılırken de dost oluveriyorsunuz. Ortahisar otellerinin konumu, pek çok turistik ve tarihi bölgeye yakın. Genel olarak Kapadokya Bölgesi’nde de gitmek istediğiniz her yere rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Nasıl Bir Yer Arıyorsun? Filtrelemek için Tıkla!{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyat Sor
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer? {{ hotel.nasilbiryer }}
Yorum Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Tesisler Listeleniyor

Sıkça Sorulan Sorular

Ortahisar bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?

Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Ortahisar bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?

Mahzen Cave Hotel tamamı kaya odadan oluşan şık ve güleryüzlü bir yer.

Ortahisar bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?

Elika Cave Suites, hem kahvalltıda hem de yemeklerde dünya mutfağının inceliklerine son derece hakim.

Ortahisar bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?

Nevşehir Kapadokya Havalimanı 43 km uzaklıkta bulunuyor. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.

Ortahisar bölgesinde yetişkin oteller hangileri?

Seçme antika eşyalar ile dolu Elika Cave Suites özel bir konaklama sunuyor.

Ortahisar bölgesinde Ortahisar Kültür Müzesi yakınındaki oteller hangileri?

Ortahisar Kültür Müzesi, Elika Cave Suites'in 170 metre aşağısında bulunuyor.

Ortahisar bölgesinde Ortahisar Kalesi yakınındaki oteller hangileri?

Ortahisar Kalesi, Elika Cave Suites'in on metre yanında bulunuyor.

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler