Girne Rehberi

Girne: Kıbrıs Adası’nın turizmde ön plana çıkmaya başladıktan sonra, adanın ve Akdeniz’in en gözde tatil merkezlerinden biri de Girne oldu. Girne at nalı şeklinde limanı ve Girne Kalesi ile gerçekten de görülmeye değer bir turistik kasaba.
Girne Kalesi, Bizanslılar tarafından yapılmış daha sonra Venedikliler daha da genişletmişler. Saldırılardan ve baskınlardan şehri korumak amaçlı yapılan kale, bugün hala görkemini koruyor. Girne Kalesi ile beraber doğal olarak oluşan liman ise kentin en hareketli ve kalabalık yeri diyebiliriz. Balıkçı tekneleri, tezgâhlar, balık restoranları limanda bulunuyor.
Girne kasabasının tarihi M.Ö. 10. yüzyıla dayanır. Ege Bölgesi’nden gelen küçük toplulukların ilk yerleşim merkezi olan Girne, Kıbrıs’ın eski çağlardaki 10 Krallığından birinin merkezi olarak Kıbrıs’a hâkim olan çeşitli medeniyetlerin izlerini taşıyan tarihi bir kenttir. Bizanslılar tarafından savunmaya müsait bir şekle getirilen Girne’nin Eski Liman bölgesi, kale ve çevresini yeniden inşa eden Lüzinyanlar ve Venedikliler tarafından geliştirilmiştir. Osmanlılar döneminde önemsiz bir liman olarak kalan Girne, İngilizler tarafından bir liman ve sayfiye kasabası olarak yeniden düzenlenmiştir. Girne kasabası İngiliz İmparatorluğu döneminde sömürgeler arasında seyahat eden asker ve ailelerinin, güzel ve romantik atmosferi nedeniyle, bir durak ve tatil yeri olmuştur. 
    

Girne isminin nereden geldiği ile ilgili pek çok rivayet var. M.Ö. Akalar tarafından fethedilen kente, kendi şehirlerinden bulunan bir dağ olan Kyrenia adı verilmiş. Bu sisim zamanla, söylene söylene Girne halini almış.
Girne bugün tarihiyle, doğal güzellikleriyle ve deniziyle her açıdan zengin bir turizm cenneti. Turizm faaliyetlerinin de oldukça yoğun olduğu bir bölge. Girne, yılın her dönemi pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor.
Girne, hâkim olan Akdeniz iklimi dolayısıyla yaz mevsiminin oldukça uzun sürdüğü bir tatil merkezi. Girne’de konaklamak için de seçenekleriniz fazla. İsterseniz deniz kenarında, isterseniz merkezde, isterseniz de Beşparmak Dağları’nın eteklerinde ya da civar köylerde yer alan Girne otellerinde konaklayabilirsiniz.
Girne’de tatil köyü şeklinde hizmet veren otellerin dışında Girne butik otelleri de yoğunlukta. Hatta son yıllarda özellikle butik oteller tercih ediliyor. Girne butik otelleri, kalabalık tatil köylerinin yoğunluğundan uzak, daha sakin ve daha samimi bir tatil ortamı sunuyorlar.
Girne otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar. Genellikle oda kahvaltı şeklinde hizmet veriyorlar; ama Girne otellerinin restoranları günün her saati Türk ve Dünya mutfağından pek çok lezzeti sunuyorlar misafirlerine.
Girne otel fiyatları kaldığınız döneme ve otelinizin sunduğu hizmet kalitesine göre farklılık gösterse de genellikle uygun seçenekler sunuyorlar misafirlerine. Bahar ve kış aylarında fiyatlar biraz daha ucuzluyor. Ancak her dönem uygun bir fiyat isterseniz Girne butik otellerini tercih etmenizde fayda var.
Sitemizi inceleyerek Girne otelleri, Girne otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. İyi tatiller.
 

GİRNE-BELLAPAİS KÖYÜ
    

Girne’nin 5. km doğusunda beş parmakların eteklerinde kurulmuş, adını 800 yıllık tarihi Bellapais Manastırı’ndan almış şirin bir Akdeniz yamaç köyü…

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
23.06.2024
Çıkış
24.06.2024
Misafirler
2 misafir

Bella View Art Hotel

4.7 · Harika · 3 yorum
Bella View Art Hotel, Girne
En iyi fiyat alınıyor

Gillham Vineyard Hotel

5.0 · Harika · 1 yorum
Gillham Vineyard Hotel, Girne Kıbrıs
Lüks Otel
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Girne bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Girne bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?
Kyrenia Palace Hotel; MÖ 10. yüzyılda yapılmış, nefes kesici güzellikte bir yer! Antik ruhunu buram buram hissediyorsunuz.
Girne bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Ercan Havalimanı 39 km uzaklıkta bulunuyor.
Girne bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?
Gül Hanım House, mütevazi şık ve sevimli bir yer.
Girne bölgesinde yetişkin oteller hangileri?
Gillham Vineyard Hotel, bağların arasında sessizliğin hakim olduğu muazzam bir yer. Tadını çıkarın...
Girne bölgesinde St. Hilarion Kalesi yakınındaki oteller hangileri?
St. Hilarion Kalesi şehir merkezine 16 km uzaklıkta bulunuyor.
Girne bölgesinde Girne Limanı yakınındaki oteller hangileri?
Kyrenia Palace Hotel, limana 70 metre mesafede bulunuyor.