Mengen Hakkında

Bolu Mengen: Ülkemizin hatta dünyanın en lezzetli yemeklerini yapabilen aşçıların memleketi olarak bilinen Mengen, Bolu’ya bağlı, merkeze yaklaşık 55 kilometre uzaklıkta bulunan bir ilçe.   

Mengenli aşçıların ününün, daha İstanbul’un fethedildiği yıllarda yayılmaya başladığı söylenir. Denilir ki Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethettikten sonra sarayının mutfağını Mengenli Yakup Ağa’ya kurdurur. Yakup Ağa, kendi yakınları ile birlikte saray mutfağında görev alır. O zamandan sonra Mengenli aşçıların ünü giderek tüm ülkeye hatta tüm dünyaya yayılır. Atatürk’ün de aşçılarının Mengenli olduğu bilinmektedir.   

Batı Karadeniz’de yer alan bu lezzetli ilçe yemeklerinin yanı sıra yemyeşil doğası, güler yüzlü halkı ve tarihi ile de göz dolduruyor. Mengen’in yerleşim olarak tarihi oldukça eskilere dayanıyor. Hititlerden beri pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bir belde.   

Mengen, doğal güzellik olarak yemyeşil yaylalarla ve sık ormanlık alanlarla kaplı. Tam bir Karadeniz beldesi diyebiliriz. Yüksek yaylaları ve güzel mesire yerleri var. Bunların başında Soğucak Yaylası, Akçakoca Yaylası, Çukur Yayla gibi yükseklikler; Ödek, Hızarderesi Göletleri gibi de mesire alanları bulunuyor.    

Bolu Mengen’in iklimi hem Karadeniz iklimine hem de İç Anadolu iklimine benzer özellikler gösteriyor. Geçiş iklimi özellikleri var diyebiliriz. Mengen halkının başlıca geçim kaynağı ise ormancılık ve orman ürünleri.    

Mengen halkının aşçılık meziyetleri, günlük hayatlarına da yansımış. Mengen’de pek çok yerde evlerin mutfağı oldukça geniş inşa edilir. Çünkü yörede mutfak, yemek yapmak ve oturmak amacıyla kullanılır.   

Mengen’de her yıl ağustos ayının ilk haftası Mengen Aşçılar Festivali yapılıyor. Festival kapsamında sergiler, yarışmalar, konserler ve eğlenceler düzenleniyor. Her yıl farklı bir yemek, gösteri amaçlı hazırlanıyor.   

Mengen gerek aşçılıkla ilgili ünü gerekse de tarihi ve doğal güzellikleri ile birlikte turistik bir belde. Belde halkı da büyükşehirlerle iç içe ve Mengen, konum olarak da pek çok büyükşehre yakın bulunuyor. Ulaşım olanakları oldukça kolay. Bu sebepledir ki Mengen özellikle yaz ve bahar aylarında pek çok turisti ağırlıyor. Hafta sonu kaçamaklarınız için bile oldukça uygun konumda Mengen.   

Mengen otelleri ise öyle çok sayıda ve büyük tesisler değil. Sayıca az olan Mengen otelleri genellikle butik ve küçük otel tarzında hizmet veriyor. Yaklaşık olarak 10 - 15 odalı tesisler. İlçe merkezine biraz daha uzak özellikle yüksek yerlerde konumlanmış oteller. Tertemiz ve bol oksijenli bir havaya sahipler. Sabah kuş sesleri ile dolu bir doğaya uyanıyorsunuz.   

Bolu Mengen otelleri, tüm yıl hizmete açıklar. Genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar. Ancak restoranları tüm gün hizmete açık. İsterseniz konakladığınız Mengen otelinden Kartalkaya ve Yedigöller gibi turistik bölgelere de oldukça kolay ulaşabilirsiniz.   

Mengen otellerinin fiyat seçenekleri de oldukça uygun. Genel olarak her kesimden turistin bütçesine hitap ediyorlar. Dönemsel fiyat farklılıkları da pek görülmüyor.   

Özellikle bahar ve yaz aylarında her tarafın yeşillenmesi ile daha da güzel olan Mengen, kış aylarında ise bembeyaz örtüsü ile bir başka. Gerek hafta sonları gerekse de daha uzun süreli tatilleriniz için Mengen otelleri oldukça uygun. eğer hala Mengen’i görmediyseniz hem güzel doğasını ve tarihini görmeli hem de lezzetli yemeklerinden bir an önce tatmalısınız. Belki de bu yıl güzel bir Mengen ziyareti için en uygun zamandır.   

Sitemizi inceleyerek Mengen otelleri, Mengen otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Doğanın kucağında güzel bir Mengen tatili için bavulunuzu toplamaya başlayabilirsiniz.
 

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
20.07.2024
Çıkış
21.07.2024
Misafirler
2 misafir
4.6 · Harika · 22 yorum
Hindiba Doğa Evi, Mengen Bolu
Yedigöller yolu üzerinde ormandaki doga evi...
En iyi fiyat alınıyor

Fikri Atalay Konağı Bungalov Evleri

Fikri Atalay Konağı Bungalov Evleri, Mengen Bolu
En iyi fiyat alınıyor

Habitat Mesire Bungalov Evleri Yedigöller

4.7 · Harika · 7 yorum
Habitat Mesire Bungalov Evleri Yedigöller, Bolu Mengen
Doğa içinde bungalov evler
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Bolu Mengen bölgesindeki hangi oteller çiftler için en uygun?
Çam Pınarı Doğa Evleri özenli, konforlu ahşap evlerden oluşuyor.
Bolu Mengen'de hangi oteller güzel manzaraya sahip?
Mengen bölgesi doğayla özdeş bir aromaya sahip. Refere ettiğimiz otellerimizin her birinin manzarası büyüleyici. Unutulmaz tatiller dileriz...
Bolu Mengen bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilrsiniz.
Bolu Mengen bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?
Hindiba Doğa Evi, şehirden kaçıp tembellik etmeye çok uygun bir yer.
Bolu Mengen bölgesindeki evcil hayvan dostu oteller hangileridir?
Nesilce Pansiyon Tatil Köyü, Çam Pınarı Doğa Evleri ve Hindiba Doğa Evi evcil dostlarımızı kabul ediyorlar.
Bolu Mengen bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Zonguldak Havalimanı 78 km uzaklıkta bulunuyor.