Milas Rehberi

Milas: Muğla’ya bağlı Milas, düzenli kent merkezi, antik kalıntıları, tarihi değeri bulunan eserleri ve evleri, canlı çarşısı, dünyaca ünlü Milas halıları ile turistik açıdan pek çok özelliğe sahip bir ilçemiz. İl merkezine yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta. Bodrum’a giderken yol üzerinde Milas’ın yanından geçiyorsunuz. Milas ilçe sınırları içinde 27 antik sit alanı var.

Milas adının, Karya kenti olan Mylasa’dan, Mylasa’nın adının ise Sisyphos ve Aiolos’un torunu Khrysaor’un oğlu Mylasos’tan geldiği söyleniyor. Tarihçi Strabon’a göre Mylasa kenti, iç Karia’nın üç önemli kentinden biri. M.Ö. 5. yüzyılda kurulan kent, Karyalılar’dan sonra Pers egemenliği altına girmiş, 13. yüzyılda ise Menteşe Beyliği’nin başkenti olmuş. Osmanlı da bu kente çok önem vermiş. Milas, bugün Muğla’nın ikinci büyük yerleşim bölgesi. İlçenin her yerinde binlerce yıllık tarihin izlerini görmeniz mümkün. Dolayısıyla Milas bugün, sadece turistik özellikleri ve doğal güzellikleri ile değil de tarihi eserleri ile de ön planda bir belde.

İklim olarak tipik bir Akdeniz iklimi özellikleri hâkim beldede. Belde halkının en önemli geçim kaynağını tarım ve hayvancılığın yanı sıra halı ve turizm oluşturuyor. Dünyaca ünlü Milas halıları ise bugün dünyanın her yerinden rağbet görüyor. Bundan daha yüzyıllar önce Osmanlı saraylarındaki halılar da Milas’tan gelirmiş. Milas halılarının Türk motiflerinin yoğun olduğu kendilerine özgü desenleri bulunuyor. Kök boyalarla elde edilen muhteşem renkleri de kendine özgü.

Milas’ın bir diğer önemli kültürel özelliği ise eski Milas evleri. Kentin merkezinde çok sayıda 19. ve 20. yüzyıldan kalma eve rastlamak mümkün. Milas evlerinin kendine ait, orijinal bir mimarileri var. Genellikle iki katlı olan evlerin girişinde bir avlu bulunur. Eski Milas evlerinin dışında ilçenin merkezinde, cumhuriyetin ilk yıllarında ülkemize gelen Macarların ve İtalyanların yaptırdıkları ve Avrupa mimarisinin izlerini taşıyan eski evleri de görebilirsiniz.

Muğla Milas’ın denizi de oldukça güzel ve plajları da muhteşem. Rengârenk çiçeklerle kaplı sokaklara kadar yayılmış, denizin iyot kokusu. Yılın her döneminde Milas, çok sayıda yerli ve yabancı turisti misafir ediyor. Gelen turistler de bir daha kopamıyor ilçeden. Bodrum, Güllük gibi pek çok ünlü tatil beldesine de yakın konumda olan Milas’ta, gelen misafirlerin konaklaması için çok sayıda ve farklı kategorilerde Milas oteli bulunuyor. Milas otelleri gerek deniz kıyısında gerekse de denizden biraz daha gerilerde olmak üzere, ilçenin pek çok farklı yerinde konumlanmışlar. İsterseniz büyük bir tatil otelinde, isterseniz de küçük ve butik bir Milas otelinde konaklayabilirsiniz.

Milas otellerinin pek çoğu yılın her dönemi hizmete açık. Genellikle oda kahvaltı ya da yarım pansiyon hizmet veriyorlar. Çoğunun kendine ait yüzme havuzu var. Dolayısıyla da çocuklu aileler için de uygun tatil imkânlarına sahipler. Milas otellerinin işletmecileri ve çalışanları oldukça güler yüzlü ve samimi. Sorunsuz bir tatil sizi bekliyor desek abartmış olmayız. Rengarenk çiçeklerle dolu bahçelerinde, deniz kokusu içinde güzel bir tatil sunuyorlar misafirlerine. Milas otellerinin fiyatları da oldukça uygun. Yaz aylarında dönemsel olarak fiyat artışları görülse de genel olarak Milas otellerinin fiyatları her kesimden tatilcinin bütçesine hitap ediyor. Sitemizi inceleyerek Milas otelleri, Milas otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
23.05.2024
Çıkış
24.05.2024
Misafirler
2 misafir

Baharınbahçe Pansiyon

5.0 · Harika · 17 yorum
Baharınbahçe Pansiyon, Milas Muğla
En iyi fiyat alınıyor

Med-Inn Hotel Güllük

5.0 · Harika · 4 yorum
Med-Inn Hotel Güllük, Milas Muğla
Lüks Sahil ve Balayı Oteli, Güllük Milas
En iyi fiyat alınıyor

Yalıçapkını Otel

3.8 · İyi · 4 yorum
Yalıçapkını Otel, Milas Muğla
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Milas bölgesindeki hangi işletmeler güzel manzaraya sahip?
Yalıçapkını Otel manzara bütün cömertliği ile yanı başınızda....
Milas bölgesindeki hangi işletmeler aileler için en uygun?
Six Senses Kaplankaya, çocuklu ailelerin keyifle vakit geçirebileceği alanlar bol. Tadını çıkarın.
Milas bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Milas bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Milas-Bodrum Havaalanı 14 km uzaklıkta. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Milas bölgesindeki denize sıfır en iyi oteller hangileri?
Med-Inn Hotel Güllük gün boyunca plaj ve havuz başında vakit geçirebileceğiniz keyifli gölgelik alanları bulunuyor.
Milas bölgesinde yetişkin oteller hangileri?
Baharınbahçe Pansiyon'un insanı kucaklayan samimi bir havası var...