Taraklı Gezilecek Yerler

Taraklı, tarihi ve doğal güzellikleri ile ön planda bir ilçe. Dolayısıyla gezilip görülecek pek çok mekân var. Bölgede bulunan önemli tarihi eserlerin başında Yunus Paşa Camisi geliyor. Yavuz Sultan Selim'in Mısır Seferi sırasında, Veziri Yunus Paşa tarafından 1517 yılında yaptırılan Yunus Paşa Camii, kubbesi kurşun kaplı olduğundan, halk arasında Kurşunlu Camii diye de anılır. Yunus Paşa Camii, kare planlı, tek minareli klasik üslupta inşa edilmiş, güzel bir Mimar Sinan eseridir.   

Tarihi Han’ı (Hacı Atıf Han) ziyaret edebilirsiniz. Yılların hiçbir zaman eskitemediği bu tarihi han yerli ve yabancı turistlere “Ben buradayım, gelin misafirim olun.” dercesine ihtişamıyla Taraklı'nın tarihini anlatır. 


   

Kentsel Sit Alanı ilan edilmiş olan Taraklı'nın tarihi mekânları arasında kalan ve buram buram tarih kokan daracık sokaklar, Arnavut kaldırımlarıyla döşenmiştir. Fotoğraf makinenizle sokaklarda gezebilirsiniz. Sokaklarda yük taşıyanların dinlenmeleri için dinlenme taşları bulunmaktadır. Son zamanlarda restore edilmiş olan Orhan Gazi ve Yunus Paşa Çarşıları da görülmeye değerdir. 


   

İlçe merkezinde bulunan tarihi hamamı görebilirsiniz. Hamam, Yunus Paşa Cami'ne yakın bir yerde bulunuyor. Hamamın ilk yapıldığı yıllarda, hamamdan çıkan buhar, yakınındaki Yunus Paşa Camii'nin merkezi sistemle alttan ısıtılmasında kullanılırmış. 


   

İlçenin Yusuf Bey Mahallesi'nde bulunan beş yüzyıllık çınar ağacı Osmanlı kültürünü gelecek nesillere adeta aktarıyor. Osmanlı Devleti topraklarına kattığı her yerleşim yerine çınar ağacı dikme geleneğini Taraklı'da da sürdürmüş. Asırlık çınar ağacı büyük bir yangın tehlikesi geçirmiş, ancak çok büyük bir zarar görmeden kurtarılmıştır.   

Mahdumlar Köyü'nde Gürleyik Suyu başına kurulmuş olan ve halk dilinde Kara Değirmen olarak anılan, beş taşlı su değirmenini görebilirsiniz. Değirmen, köylüler tarafından günümüzde de kullanılmaktadır. 


   

Dört bir tarafı pencereli yapısı ile Taraklı'nın her noktasını görebilen ve Taraklı'nın her noktasından görülebilen, ilçenin en güzel yapılarından biri olan Fenerli Evi gezebilirsiniz.     Taraklı da 1930’lu yıllarda yaşanan su sorununu çözmek üzere Alman Buderus Firması’na yaptırılan 7-8 çeşmeden bir tanesini Yunus Paşa Çarşısı'nda görebilirsiniz.


   

Taraklı Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Tipik bir Taraklı mimari örneği olan bu yapı, 1930 yılından itibaren sırasıyla okul, belediye binası ve hükümet konağı olarak hizmet vermiş, 2001 yılında restore edilerek Kültür Evi haline dönüştürülmüştür. Burada yöresel kadın kıyafetleri, Taraklılı Hattat Saim Özel'in eserleri, Taraklı evlerinin minyatürleri, demirden yapılmış çeşitli sanat eserleri görülebilir. 


   

İlçenin savunulmasında stratejik öneme sahip olan Hisar Tepesi, tarihi kalıntıları olan su sarnıçları ile ilçenin kalesi görünümündedir. Hisar Tepesi'ndeki iki su sarnıcı MÖ.1000- MÖ.2000 yılları arasında yapılmıştır.
Panoramik Taraklı manzarasını seyredebileceğiniz Hıdırlık Tepesi’nde ise Hıdır Dede Türbesi bulunmaktadır.  

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
19.04.2024
Çıkış
20.04.2024
Misafirler
2 misafir

Sıkça Sorulan Sorular

Taraklı'da hangi oteller güzel manzaraya sahip?
Hanımeli Konağı'nda yeşilin tonsürton halinin panaromik görüntüsü muazzam! Dinginliğe sevk ediyor...
Taraklı bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Sayfamızdaki otellerimizi inceleyebilirsiniz.
Taraklı bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?
Hanımeli Konağı; yerellik duygusu hakim, ev sıcaklığında, eski devirden kalma bir konak. Anı zengini bir yer. Keyfini çıkarın...
Taraklı bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Hanımeli Konağı kahvaltıyı köylüden temin ettikleri organik ürünlerle hazırlıyor.
Taraklı bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı 167 km uzaklıkta. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.