×

Adatepe Köyü Rehberi


Taş Mimari, Türk-Rum Köyü, Mitoloji ve Tarih…

Hani, çok meşakkatli bir işten sonra zafere ulaşır da o zahmetin keyfini sürersiniz ya, ya da rutin giden bir filmin sonunda bir anda olağan üstü bir final olur da iyi ki bu filmi izlemişim dersiniz ya, işte öyle bir şey Adatepe Köyü. Deyim yerindeyse birçok örneğiyle güzel bir taş mimari, Türk- Rum köyü, mitoloji ve tarih bizce. Bu muhteşem köy için Kaz Dağları’nın zorlu yollarını aşmanız gerekiyor ama karşılaşacağınız manzara buna değer, emin olabilirsiniz.

Balıkesir’den ayrılıp Çanakkale tarafındaki Kaz Dağları eteklerinde, Ayvacık mevkiinde bulunan Adatepe Köyü, Kurtuluş Savaşı’na kadar hem Türklerin hem de Rumların birlikte yaşadığı bir köy olarak bilinirdi. Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra nüfus mübadelesi ile Yunanistan’daki Türkler Anadolu’ya, Anadolu’daki Rumlar da Yunanistan’a gidince köy ağırlıklı olarak Türk nüfuslu bir hale geldi. Bir zamanlar bakımsızlıktan bir hayli dökülse de 1980 sonrası bir grup gönüllü tarafından tamamen kendi imkânlarıyla yeniden restore edildi ve şu andaki manzarasını anlatmaya kelimeler yetersiz kalmaktadır.

Restorasyon tamamıyla aslına uygun bir şekilde yapıldı Rum taş mimarisi ile klasik Türk ev mimarisinin birçok örneği köyde mevcut. Köy öyle bir yere kurulmuş ki, ilk zamanlarda güzelliği korsan ve haydutlar tarafından keşfedilmesin diye adeta denizden görülemeyecek şekilde yerleştirilmiş. Ama kendi manzarası köyün karşı tepesinden şahane gözüküyor. Ayrıca tertemiz evler, taş mimari ve taş sokaklar var. E havası da zaten Kaz Dağları’ndan ötürü mis gibi.

Köyün güzelliğini keşfeden sadece günümüz gönüllüleri değil tabi ki, ilk çağlardan itibaren çeşitli kral ve tanrılar için bir de sunak Zeus Altarı bulunmakta ve Edremit Körfezinin diklemesine manzarası eşliğinde harika bir atmosferde. Sunak yolu patika bir yol ve kamp için yürüyüş için çok ideal. Buradan köy panoramik bir bakış açısıyla bakabilirsiniz. Adatepe Köyü sokaklarında geçirebildiğiniz kadar vakit geçirin, yürüyüş yapın, biliyoruz ki oradan ayrılmak istemeyeceksiniz. Ayrıca Dinlenmek için de köy meydanında harika bir çay bahçesi ve tamamen doğal ürünlerden oluşan dondurmacı ve zeytin/zeytinyağı ürünleri bulunan mekânlar bulunmakta. Haber vermesi bizden, keşfi sizden…

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Filtreler{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
Yorum Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler