Adatepe Köyü Küçük ve Butik Otelleri
Haritada Göster
Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
19.07.2024
Çıkış
20.07.2024
Misafirler
2 misafir
5.0 · Harika · 5 yorum
Adatepe Perlacia Suites, Adatepe Köyü Çanakkale
En iyi fiyat alınıyor

Hünnaphan Hotel, Adatepe

4.4 · Harika · 19 yorum
Hünnaphan Hotel, Adatepe Köyü Çanakkale
Tarihe tanıklık etmiş bir konakta kalın...
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 3 yorum
İda Blue Otel, +18, Adatepe Çanakkale
Lüks Otel, Adatepe Kazdağları
En iyi fiyat alınıyor

Adatepe Köyü Küçük ve Butik Otelleri

Asırlık çamlarla kaplı Kaz Dağının yamacında konumlanmış, önü arkası zeytin ağaçları ile çevrili, Ege’nin dünyalar güzeli bir köyü Adatepe. Vakti zamanında Rumlarla Türkler bir arada karışık yaşamışlar. 1905'te 600 Rum nüfusu ve Kimisis tou Theotokou Kilisesi varmış. Mübadeleden sonra Rum nüfus gittikçe azalmış. Köyün zamanında geçim kaynağı zeytincilik ve hayvancılık iken, günümüzde sadece zeytincilik yapan maalesef çok az sayıda hane bulunuyor.1989 yılında sit alanı ilan edildiğinden beri, eski taş evlerin muntazam dokusu koruma altına alınmış. Son yıllarda, büyük kentlerin kaotik yaşamından yorulan ruhlarını dinlendirmek için gelip köye yerleşen sanatçı-yazar kesim güzel restorasyonlar yapıyor. Civardaki küçük taş ocaklarından çıkarılan taşlarla, eski usul geleneklere uygun taş işçiliği ile onarılan evler, antik çağlara kadar dayanan köyün havasını tamamlıyor. Bahçeli, kemerli, ahşap çatkılı köy evleri taş döşeli yolları ile görülmeye değer. Meydandaki 400 yıllık tarihi çınarın kanatları etrafında gayet keyifli otantik cafeler bulunuyor. Zeytinyağı ve sabun alabileceğiniz çeşitli dükkanlarda burada mevcut.Köyün bitişiğindeki Zeus Altarı, antik döneme ait basamaklardan çıkılan dik bir tepenin zirvesinde baş döndürücü manzarası ile sizi bekliyor. İlyada’da ‘’Gargaros’’ olarak bahsedilen bu bölgede; tanrıların babası Zeus’un Troya Savaşı’nı buradan izlediği biliniyor.Kaz Dağları’nın batı tarafında ve zeytin ağaçları içerisinde bulunan Adatepe Köyü, son yıllarda artan bir turizm potansiyeline sahip. Temiz havası, bol oksijeni ve masmavi denizi ile büyükşehrin karmaşasından kaçan tatilciler için güzel bir fırsat. Adatepe Köyü’de öyle çok sayıda ve yüksek katlı lüks konaklama tesisleri yok. Adatepe Köyü otelleri genellikle eski taş binaların restore edilerek otele dönüştürülmesi ile hizmete açılmış. Adatepe Köyü otellerinde konakladığınızda yöreye özgü pek çok yeni lezzetle tanışabilirsiniz. Bölgenin toprağında yetişmiş zeytin ve zeytinyağı ile bezeli kahvaltıyla güne başlamak size iyi gelecek. Köyde yetişen kekikle tatlandırılmış yemeklerin kokusu ise bambaşka. Adatepe Köyü otelleri fiyatları ile de ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

Adatepe Köyü'ne Tatile Ne Zaman Gidilir?

Adatepe Köyü, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla her mevsim ziyaret edilebilecek bir destinasyon. Ancak, tatil için en uygun zamanı seçerken hava durumu, kalabalık ve fiyatlar gibi faktörleri göz önünde bulundurabilirsiniz. Daha sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız ilkbahar aylarını tavsiye edebiliriz.

Adatepe Köyü'ne Nasıl Gidilir?

İstanbul, Bursa gibi büyükşehirlere de oldukça yakın konumda bulunan Adatepe Köyü, Çanakkale’ye bağlı bir turistik belde. Dolayısıyla önce Çanakkale’ye ulaşmanız gerekli. Hemen her şehirden Çanakkale’ye otobüsle ya da kendi aracınızla ulaşmanız mümkün. İzmir – Çanakkale yolu üzerinde Küçükkuyu’ya ulaştıktan sonra 5 dakika daha gittiğinizde Adatepe’ye ulaşabilirsiniz.

Eğer kendi aracınız ile seyahat edecekseniz işte sizin için yol bilgileri:
•    İstanbul Adatepe arası yaklaşık 512 kilometre ve araçla yaklaşık 7 saat 40 dakika sürmektedir.
•    İzmir Adatepe arası yaklaşık 235 kilometre ve araçla yaklaşık 3 saat 20 dakika sürmektedir.
•    Ankara Adatepe arası yaklaşık 672 kilometre ve araçla yaklaşık 8 saat 40 dakika sürmektedir.
•    Çanakkale Adatepe arası yaklaşık 97 kilometre ve araçla yaklaşık 1 saat 20 dakika sürmektedir.

Adatepe Köyü'nde Mutlaka Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Kazdağları eteklerinde yer alan Adatepe Köyü pek çok tarihi ve turistik beldeye de oldukça yakın konumda. Adatepe Köyü’nde nereye gidilir derseniz; Zeus Altarı’nı mutlaka görmelisiniz. Akçay, Assos, Edremit gibi tatil beldelerine günübirlik turlar düzenleyebilir ve denize girebilirsiniz. Yine Adatepe Köyü gibi doğal güzellikleri ve tarihi taş evleri ile ön planda olan Yeşilyurt Köyü’ne gidebilirsiniz. Mıhlı şelalesi, Hasanboğuldu, Şahindere kanyonu, milli park ve bu bölgedeki gezilmesi gereken yerler arasında.

Köyde oldukça ünlü ve ilginç olan Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Adatepe Köyü Alışveriş Önerileri

Zeytinyağı ve zeytin ürünleri

Adatepe Köyü, Ege Bölgesi'nin ünlü zeytinlikleri arasında yer alıyor ve kaliteli zeytinyağı üretimiyle biliniyor. Köyde bulunan zeytinyağı işletmelerinden ve dükkanlardan doğal ve organik zeytinyağı ile zeytin ürünleri satın alabilirsiniz.

Yöresel el işleri

Köyde bulunan el sanatları atölyelerinden el yapımı hediyelik eşyalar ve el işleri satın alabilirsiniz. Özellikle seramik ürünler, kil çalışmaları ve dokuma ürünleri köyde sıkça bulunuyor.

Adatepe Köyü Eğlence Önerileri

Köyde bulunan tarihi dokuları ve taş evleri keşfederek zaman geçirebilirsiniz. Köyün sokaklarında dolaşarak yerel halkla tanışabilir ve köyün tarihini daha yakından öğrenebilirsiniz.

Adatepe Köyü'nün Tarihçesi

Adatepe Köyü, Çanakkale'nin Ayvacık ilçesine bağlı bir köy ve tarihi oldukça eski dönemlere uzanıyor. Köy, antik çağlardan itibaren çeşitli medeniyetlere ev sahipliği yaptı. Köyün tarihçesi hakkında kesin bilgiler bulmak zor olsa da, bölgenin antik dönemlerden beri yerleşim yeri olarak kullanıldığı biliniyor. Truva Antik Kenti'ne yakınlığı nedeniyle, bölgede çok eski dönemlere ait izlerde taşıyor. Özellikle Osmanlı döneminde önemli bir yerleşim yeri olmuş. Osmanlı İmparatorluğu döneminde köyde zeytin üretimi ve zeytinyağı üretimi önemli bir ekonomik faaliyetti ve hala da devam ediyor. Köy, tarihi dokusunu koruyan taş evleri ve dar sokaklarıyla da dikkat çekiyor. Günümüzde turizm açısından da önemli bir potansiyele sahip olan Adatepe Köyü, doğal güzellikleri ve tarihi dokusuyla hayran bırakıyor.

Adatepe Köyü Neyi ile Ünlü?

Adatepe Köyü, doğal güzellikleri, tarihi atmosferi ve sakin ortamıyla ünlü bir köy. Özellikle taş evleri, dar sokakları ve yöresel mimarisiyle oldukça dikkat çekiyor.  Köy, zeytinyağı üretimiyle de tanınıyor ve zeytinlikler köyün çevresinde yaygın şekilde bulunuyor. Aynı zamanda yöresel lezzetleriyle de ünlü. Burada bulunan restoranlar ve kafeler, yöresel lezzetler sunuyor ve ziyaretçilere geleneksel Türk mutfağının lezzetlerini sunuyorlar.

Adatepe Köyü'nde Nerede Denize Girilir?

Adatepe Köyü, Balıkesir'in Ayvacık ilçesine bağlı bir köy ve doğrudan denize kıyısı yok. 

Adatepe Köyü'nde Yapılacak En İyi Şeyler

Adatepe Köyü’ne gelip de ne yapılır diye düşünmeyin, bu şirin köyde yapacak o kadar çok etkinlik var ki… Her şeyden önce köyün içinde veya dağlarda yürüyüşe çıkabilir ya da bisikletle gezintiye çıkarak Adatepe Köyü’nü keşfedebilirsiniz. 
Zeus Altarı’nı ziyaret edebilir, tepeden muhteşem deniz manzarasını ve gunbatımını izleyebilirsiniz. Assos, Akçay ve Edremit gibi tatil beldelerine günü birlik geziler yapabilirsiniz. Yürüyerek Adatepe Köyü’ne, yaklaşık bir kilometre uzaklıkta bulunan Mıhlı Çayı’na gidebilirsiniz. Eğer biraz da heyecan tutkunu bir doğaseverseniz, Kazdağları eteklerindeki bu köyde jeep safari turlarına katılabilirsiniz. Şelalelere değinmiyorum bile. Adatepe zeytinyağı müzesi ve Tahtakuşlar entografya müzesi ise diğer görülecek yerler.

Aktivite de rehberli gürle şelalesi yürüyüşü, toplam gidiş geliş 16 km zorluk seviyesi 5 üstünden 4. Yaklaşık 6-7 saat sürüyor, 20 metrelik bir şelale.

Adatepe Köyü Yeme – İçme Önerileri

Adatepe Köyü, Ege mutfağı’ndan pek çok farklı lezzete sahip. Ancak özellikle zeytin ve zeytinyağlı yemekler ön planda. Köyün içinde gezerken ise sık sık gözlemeci teyzelerle karşılaşabilirsiniz. Otlu, peynirli, patatesli, kıymalı pek çok farklı gözleme çeşidini deneyebilirsiniz.

Bölgeye özel “zeytin sütü”nü mutlaka denemelisiniz. Bölgede yetişen kekikten taze veya kuru mutlaka almalı, kekik suyunun tadına bakmalısınız. Bir de size tavsiyemiz özellikle ve zeytinyağlı kabak çiçeği dolmasının tadına bakmanız…Adatepe'de otlu dondurma yenir.Yeşilyurt köyünden Altınoluk'a doğru 7-8 km sonra Filinta restaurantta yemek yiyebilirsiniz.
Küçükkuyuda yengeç rest. ( balık ), Ayvacik sahil yolu uzerinde olan Pasam Et balik restaurantta mutlaka deniz urunlerini deneyin, Narlı köyünde kısık rest. ( et) önerilerimizdir.

Adatepe Köyü Çocuk Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Adatepe Köyü'nde çocuk dostu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Adatepe Köyü Denize Sıfır Konumda Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Adatepe Köyü'nde denize sıfır konumda küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Adatepe Köyü Tekerlekli Sandalyeye Uygun Küçük & Butik Oteller Hangileri?

 Adatepe Köyü'nde tekerlekli sandalyeye uygun küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Adatepe Köyü İleri Yaş Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Adatepe Köyü'nde ileri yaş dostu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz.

Adatepe Köyü'nde Hayvan Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Adatepe Köyü'nde hayvan dostu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz.

Adatepe Köyü'nde Havuzlu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Adatepe Köyü'nde havuzlu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Adatepe Köyü'nde Her Şey Dahil Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Adatepe Köyü'nde her şey dahil küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Adatepe Köyü'nde Otellerinde Erken Rezervasyon Fırsatları 

Adatepe Köyü'nde oteller genellikle küçük ve butik tarzda işletmelerdir, bu nedenle erken rezervasyon fırsatları bazen standart otellere kıyasla daha sınırlı olabilir. 

Etiketler: adatepe köyü otelleri, adatepe köyü balayı otelleri, adatepe köyü butik otelleri, adatepe köyü jakuzili otel, adatepe köyü havuzlu otel, adatepe köyü şömineli otel, adatepe köyü deniz manzaralı otel, adatepe köyü doğa içinde otel, adatepe köyü otel, adatepe köyü butik otel fiyatları

Sıkça Sorulan Sorular

Adatepe Köyü'nde hangi işletmeler çiftler için en uygun?
Adatepe Otel, güzel son derece davetkar tatlı bir bahçesi bulunuyor. Sade ve ferah odalar...Enerjik bir yer kesinlikle.
Adatepe Köyü bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Adatepe Köyü bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?
Ida Blue Otel, dünya güzeli bir Adatepe'de tam olması gerektiği gibi bir yer burası. Ege üslubunda, her şey son derece medeni...
Adatepe Köyü bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Hünnaphan Hotel 1000 yıllık tarihi bir şaheser aynı zamanda çevre dostu. Kahvaltı Ural Bey'in özel reçeteleriyle harmanlanmış...
Adatepe Köyü'nde evcil hayvan dostu oteller hangileridir?
Hünnaphan Hotel evcil dostlarımızı kabul ediyor.
Adatepe Köyü bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Çanakkale Havalimanı 94 km uzaklıkta bulunuyor. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.