×

Bodrum Yeme İçme Adresleri 62 kişi tarafından bu hafta okundu

Balıkçısından İtalyan'ına, Bitez bahçelerinden Gümüşlük kıyılarına Bodrum'un tuzlu, ıslak ve güneş yorgunu ruhuna en çok yakışan beş bohem yeme&içme adresini Travel+Leisure sayfalarından huzurlarınıza taşıdık.
Palavra Balık
Bodrum merkeze 10 dakika uzaklıkta, Ortakent’te denizin sahille birleştiği noktaya atılan masalar üzerinde, ağaçların altında, arka bahçede yetişen organik sebzelerden yapılmış bir salata yediğinizi düşünün. Buna bir de Abbas Üstün’ün elinden çıkma muhteşem mezeleri, yöresel otları, hem daim taze bulundurulan balık çeşitlerini ve dinginliğin keyfini ekleyin. 
Ortakent Yahşi Beldesi
(0252) 35862 90
www.palavrabalik.com
Bağarası
Bitez’in mandalina bahçeleri arasında gizli ve İstanbul sosyetesinin sübyeli spagettisine pek rağbet ettiği bu kır lokantasının otoparkında lüks otomobilleri gördüğünüzde şaşırmayın. Mekan sahibi İsmail Girgin ile eşi Ümmühan Hanım, yerli Bodrum mutfağından yezzetleri, bağ evlerinin bahçesindeki 5-6 masada servis ediyor.
Pınarlı Caddesi 83, Bitez
(0252) 363 76 93
Tel Dolap
Gümüşlük’te Eski Karakaya köyü yolunda yaklaşık 1 km ilerledikten sonra sola toprak bir yol ayrılır. Bu yol üzerindeki Adalar Sitesi’nin hemen arkasında ise taş bir bina görürsünüz: Tel Dolap. Bilmeyenlerin pek uğramadığı Tel Dolap’ta, Gümüşlük koyundaki adalara karşı bir kadeh şarap içmek, yüksek sezonda Bodrum’un keşmekeşinden yorulanların yüreğine, en azından Bodrum merkezine geri adım atana dek, bir parça su serper. Güneşin batışını izler, içkinizi içer, ekolojik ve vejetaryen beslenme alışkanlıklarına uygun hazırlanmış menünün keyfini çıkarırsınız. Et ve balık düşkünlerini de mağdur etmeyen bu butik otelde birkaç gece geçirmeye niyetlenmeden önce, rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Eski Karakaya Köyü Yolu, Gümüşlük
(0252) 394 37 29
Keramos Sanat Evi
Türkan ve Yüksel Güner çifti emekli olup Bodrum’a yerleştikten sonra, öğrencilik yıllarından beri haşır neşir oldukları seramik atölyelerini Gümüşlük'e taşımışlar. Keramos Sanat Evi, en alt kattaki atölyesi ve üst iki kattaki sergi salonlarıyla 500’den fazla eserin görülebileceği bir müze havasında. Üretkenliklerinden hiçbir şey kaybetmeyen çift, bugünlerde eylül ayında açacakları yeni serginin hazırlıkları içerisinde. Bodrum’a yolu düşen seramikseverler, önceden telefon ederek rengârenk çiçekler arasına gizlenmiş bu şirin atölyeyi ziyaret edebilir ve kapıları ziyaretçilere sonuna kadar açık atölyede üretim sürecine şahit olabilir.
Mindos Evleri (27 Evler) 20, Çukurbük, Gümüşlük
(0252) 388 69 36
Komodor Meze Evi
Manolya Komutan ve Ahmet Kunduz’un 34 yıldır beraber işlettiği Komodor Meze Evi, kış aylarında Bodrumluların ikinci adresi. 20 masası ve 60-70 kişilik kapasitesiyle yaz aylarında da konuklarını ağırlamaya devam eden restoranın menüsünü iki ortak hazırlıyor. Menüde taze balık çeşitleri ve yerel Bodrum yemeklerinin yanında, sarı mercimeği andıran özel bir bakla türü olan gambille ile yapılan ve üzerine kavrulmuş soğan, kırmızı biber ve pekmez dökülerek servis edilen fava; bir tür yabani sarımsak olan keçi körmen kullanılarak yapılan çingene salatası, kavurma ve ahtapot ızgaranın yanında; tarama, lakerda, çiroz ve yaprak ciğer de bulunuyor. Mekânın en belirleyici özelliği, her şeyin denizci usulü pişirilip sunulması ve uygun fiyatları.
Umurça Mahallesi Derviş Görgün Caddesi 23/c, Bodrum Merkez
(0252) 313 75 55
Deniz Aytekin
Temmuz 2010 Time Out Istanbul
Bu içerik Travel + Leisure dergisi Haziran 2010 sayısı Bodrum ekinden alınmıştır.

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler