×

Gezici Festival İzmir de evini buldu 40 kişi tarafından bu hafta okundu

Gezici Festival, altı yıllık bir aradan sonra ilk göz ağrılarından İzmir'e yolculuğa hazırlanıyor. 14-18 Aralık'ta festivale ev sahipliği yapacak İzmir'deki gösterimler iki yıl kapalı kaldıktan sonra yeniden açılacak Tarihi Konak Sineması'nda gerçekleşecek.

İzmir, Gezici Festival'in ilk defa Ankara'dan yola çıktığı 1995 yılından başlayarak 11 yıl boyunca festivale ev sahipliği yapan şehirlerden birisi olmuştu. Bu yıl internet üzerinden "Gezici Festival'in İzmir'e de Gelmesini İstiyoruz" imza kampanyasını başlatan İzmirli sinemaseverlerin isteği gerçek oluyor. İmza kampanyasını başlatan sinemaseverlerden birisinin sözleriyle, "Her sene geleceğine güvendiğimiz ve sevdiğimiz uzaktaki bir komşumuz gibiydi" diye tanımlanan Gezici Festival son durak olarak, 14-18 Aralık tarihlerinde İzmirlilerle buluşacak

Bu yıl İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği (İZSGD) ile işbirliği içinde gerçekleştirilecek İzmir gösterimleri önemli bir sinema olayına daha tanık olacak.

Tarihi Konak Sineması’nı devralan İzmir Sinema ve Görsel Sanatlar Derneği (İZSGD) Genel Koordinatörü Aydın Karataş yaptığı açıklamada: "İzmir’in kent kültürü açısından önemi büyük olan Tarihi Konak Sineması’nın tekrardan sinemaseverlerle buluşturmak ve açılışını 6 yıl aradan sonra İzmir’e uğrayacak olan Gezici Festival’le yapmak bizi çok daha mutlu ediyor. Kent kültürü açısından önemli olan bir sinema salonunun AVM sinemalarına yenik düşerek kapanması ve sinemaların şehir merkezinden koparak alışveriş merkezlerine sıkışması sinemaseverler açısından olumsuz bir gelişme idi. İşte bu noktada kurulan derneğimizin amacı sinema salonlarını AVM’lerden kurtarıp tekrardan şehrin merkezine halkın içersine getirmekti ve bir festival sineması yaratmaktı. Artık film gösterimi için yer bulamadığından dolayı şehrimize küsüp gelmeyen sinema festivallerini getirme ve yeni festivaller gerçekleştirme zamanı. Bu konuda ilk adımımızı atarak Gezici Film Festivali’ni tekrardan İzmir’e gelmesini sağlamak oldu. Bu festival Konak Sineması’nın ve Kemeraltı’nın tekrardan eski günlerine dönmesinde faydalı olacaktır. Bundan sonra da hem ulusal hem de uluslararası düzeyde organizasyonlarımız olacak. İzmir halkını nitelikli filmlerle buluşturacağız” dedi.

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler