Her mevsim gidilecek bir yer Kazdağları ve Adatepe Köyü

İşte size her mevsim gidebileceğiniz bir yer...
Tanrılar yüksekleri sever, otlar da. Dünyanın en önemli ekolojik bölgelerinden biri olan Kazdağları, efsaneleri ve kültürel geçmişiyle olduğu kadar doğal yapısı, endemik bitki örtüsü ve Kazdağı köknarı gibi ağaçlarıyla ünlü. Kazdağları, bugüne kadar ağırladığı zengin kültüre aldırmadan, alçakgönüllü tavrıyla gelenleri bağrına basıyor; onları en güzel otları, zeytinleri ve keçileriyle besliyor. Yeşilyurt Köyü, köylülerin ‘İstanbullu’ dediği dışarıdan gelenlerden rağbet görüyor.

Eski adıyla Büyükçetmi olan köye 1993’te köyün ilk butik oteli Çetmihan açıldıktan sonra köy içinde açılan kafeler, dükkânlar, bakımlı tarihî evler, sıcakkanlı insanlarla burası kafa dinlemek için gözde bir yer haline gelmiş. 

HER MEVSİM GİDİLİYOR 
Kazdağları’nın köylerinde gezinirken, tanımlayamadığınız bir his size eşlik ediyor: Sizden bağımsız ama sizi hemen etkisi altına alan tuhaf bir huzur var bu köylerde. Özellikle de Adatepe’de. Edremit Körfezi’ne bakan bir tepeye kurulmuş çok eski bir köy Adatepe. 

Mezarlığın yanından geçerek girdiğinizde köyde kimse yaşamıyor sanıyorsunuz ama bu kadar güzel bir köyde neden kimse yaşamasın diye düşündüğünüz anda sağda bir pansiyon, solda bir kafe, az yukarıda Hüseyin Meral Zeytinyağı ve Sanatevi’ni görünce haksız olmadığınızı anlıyorsunuz. Doğal sit alanı Adatepe’nin eski taş evlerinde kalmak, efsunlu havasını solumak, yakınındaki Zeus Altarı’na çıkıp körfeze yukarıdan bakmak, uzaktaki Ayvalık ve Midilli’yi seçmek, Adatepe Zeytinyağı Müzesi’ni gezmek için gezinizin son günlerini Adatepe’ye ayırın. Algı kapılarınızın açıklığına göre Kazdağları gezisi sonrası, bir süre kendi dünyanıza çekilip yalnız kalmak isteyebilirsiniz. Yemyeşil doğası, bol oksijenli havası, lezzetli otları, güler yüzlü insanı ve şık otelleriyle Kazdağları, her mevsim gidilecek ender yerlerden. Özellikle kendiyle baş başa kalmanın hayaliyle yola çıkanlara deva olacak nadide bir coğrafya.SEYAHAT BİLGİLERİ 
Kazdağları, Edremit Körfezi’nin kuzey kenarında yer alan sıradağlara deniyor. Güney eteklerinde Akdeniz, kuzey kısımlarında ise Marmara iklimi etkileri görülüyor.NASIL GİDİLİR? 
Özel aracınızla İstanbul’dan 460, İzmir’den 210, Ankara’dan 630 kilometre mesafede bulunan Edremit’e vardıktan sonra 15-50 kilometre daha yol kat ederek dağ köylerine ulaşabilirsiniz. İDO’nun Bandırma feribotuyla İstanbul’dan Bandırma’ya geçip Balıkesir-Edremit-Akçay karayolunu izleyip yol üzerindeki Zeytinli sapağından girerek de Mehmetalan Köyü’ne ulaşabilirsiniz  GAZETE HABERTURK- HT TATİL