Karabük ün Çılgın Projesi Hayata Geçiyor

Karabük"ün Çılgın Projesi Hayata Geçiyor

Karabük'ün Safranbolu ilçesinde 80 metre yükseklikteki İncekaya Kanyonu’nun ucuna cam seyir terası yapıldı. Türkiye'de bir örneği daha olmayan terası, roket atar mermisi dahi kıramıyor.

Türk mühendisleri tarafından 80 metre yükseklikteki İncekaya Kanyonu’nda 11 metre uzunluğunda camdan teras yapıldı. 11 metrenin 8 metresinin boşlukta olduğu cam teras, 75 ton ağırlığı taşıyabiliyor. Roket atar mermisiyle dahi kırılamayan camdan terasta, her biri 750 kilo taşıyabilecek kapasiteye sahip gözenekler 3 santimetre kalınlığında ve 3 parça camdan oluşuyor. Yaklaşık 400 kişiyi taşıma kapasitesine sahip olan 100 metrekareden oluşan terası bir seferde sadece 30 kişi gezebilecek.

Gazetecilere yapımı tamamlanmak üzere olan cam terası gezdiren Karabük Valisi İzzettin Küçük, yükseklik korkusu olan bazı gazetecileri elinden tutarak teras üzerine çıkardı. Yapılan cam terasın Türkiye'de başka örneğinin olmadığını ve tamamen yerli imkanlar kullanılarak 30 gün gibi kısa sürede inşa edildiğini söyleyen Vali Küçük, “Boğaziçi Köprüsü’nün yüksekliği bile 60 metre. Bu terasın yüksekliği ise 80 metre. Cam terasın yapıldığı alanı özel tespit ettik. Üç kanyonun birleştiği yer olan İncekaya Kanyonu üzerinde bu projeyi yaptık. Seyiri çok güzel bir alan. Bu nedenle buraya bir kafe ve teras inşaatına başladık. İlimizin prestij projelerinden birisi oldu. Kanyon üzerine yaptığımız cam teras Türkiye’de tek, dünyada ise benzeyen bir örneği Arizona'da var. Proje içinde köylü pazarı da bulunuyor. Burada çok hesaplı ilerleyerek çalışacak usta bile bulamadık. Kepçe operatörünü bile Mersin'den getirdik. Zor bir çalışma yapıldı. Şu an ince işlerin yapıldığı cam terasın resmi açılışını bir ay içinde yapacağız. İlimiz adına gurur verici bir eserdir” dedi.

Cam terasın yapımında görevli İnşaat Mühendisi Adem Çelebi ise, çok özel bir çalışmaya imza atmaktan dolayı başta Vali Küçük'e teşekkür ettiğini belirterek, “Terasın tamamı çelik konsoldan yapıldı. Yapılan iş yapım bakımından terasımız dünyada tek. Terasın açılımı 11 metre ve bu 11 metrenin 3 metresi beton blok üzerinde, 8 metresi ise boşlukta. Tamamen konsol, halat gergi yok. Üzerinde birer santimden oluşan üç cam tabaka üst üste bulunuyor. Camların araları ise PVM denen özel bir malzemeyle kaplı. 3 santim kalınlığındaki camı roket atar mermisi bile delemiyor. Metrekareye 750 kilo düşüyor. Burası yaklaşık 100 metrekare olduğuna göre 75 ton ağırlığını kaldırabilir. Ancak biz bir defada bu cam terasa 30 kişi alacağız. Vinçle çalışamadık burada, 30 tonluk ekskavatör kullandık. Bu 30 tonluk ekskavatör cam platformun üzerine çıkarak çalıştı. Başlangıçta sağlamlığını test de etmiş olduk. Cam sayesinde kanyondaki derinlik insanı cezp ediyor” diye konuştu.

Çelebi, terasın yerli imkanlarla yaklaşık 500 bin liralık bir maliyetle yapıldığını ifade ederek, “Bunun bir örneği Kaliforniya’da var, ama orada uca doğru daralan bir yapı ve tutan yük kısmı geniş. Burada ise tam tersi olup, öndeki yük daha fazla olup, arkada tutan blok daha az. Bu nedenle dünyanın tek örneği diyebiliriz. Bu da tamamen Türk mühendislerin çalışması ile oldu” şeklinde konuştu.

Safranbolu otelleri için tıklayınız.