Haritada Göster
Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
28.05.2024
Çıkış
29.05.2024
Misafirler
2 misafir

Elif Bade Glamping

5.0 · Harika · 2 yorum
Elif Bade Glamping, Kayaköy Muğla
En iyi fiyat alınıyor

Kaya Villas Exclusive

Kaya Villas Exclusive, Fethiye Muğla
En iyi fiyat alınıyor

Piramit Otel Kayaköy

5.0 · Harika · 22 yorum
Piramit Otel Kayaköy, Kaş Muğla
En iyi fiyat alınıyor

Yeldeğirmeni Bungalow

5.0 · Harika · 2 yorum
Yeldeğirmeni Bungalow, Kayaköy Muğla
En iyi fiyat alınıyor

Kayaköy Otelleri

Muhteşem doğası, taş işlemeciliğinde harika görünümlü evler ve muhteşem diziliş görmek istiyorsanız mutlaka Fethiye Kayaköye gelmelisiniz. Deniziyle, ormanıyla, en az 5000 yıllık tarihi ile ve yakın dönemimizde aydınlatan önemli olayları ile Kayaköy sizi kendinize hayran bırakacaktır. Kayaköy coğrafi güzelliklerinin yanında tarihi özellikleriyle de bugün karşımıza çıkmaktadır. En az 5000 yıllık geçmişi bulunmaktadır ve araştırmalara göre antik Likya uygarlığına ait bir yerdir. Günümüze kadar Bizans ve Osmanlı dönemlerinden geçerek gelmiştir ama özellikle Rumlar buradaki taş mimarisi ile Kayaköye yerleşmişler ve burada güzel bir medeniyet oluşturmuşlardır. Sonralarında ise 17. yüzyılın başlarından 1900 yılların başına kadar burada yaşamışlardır. Osmanlı Devleti tarih sahnesinden çıktıktan sonra ve Türkiye Cumhuriyeti kurulduktan sonra Türk Yunan nüfus mübadelesi esnasında buradaki Rumlar Yunanistan'a gitmiş fakat oradaki Türkler buraya genel olarak gelmemiş, gelenlerde Kayaköye yerleşmek istememişlerdir. Tabi bunu önemli bir sebebi vardır, çifti olan Türkler taşlık olan araziye yerleşmek istememişlerdir. Ve maalesef bu şahane yerleşim yeri boş kalmıştır. Dolayısıyla bir zamanlar yaklaşık 25.000 nüfuslu olan yer şimdi boş kalmış durumdadır. Etrafta çalışanların dışında fazla bir nüfusu bulunmamaktadır ancak burası 49 yıllığına kiralanmıştı, yeniden restore edilmesi planlanmaktadır ve dolayısıyla buraya ilgi alaka son zamanlardan gittikçe artmıştır artacaktır. Yunanistan'a göç eden Rumlara ne oldu diye soracak olursanız, onlar da gittikleri ülkelerinde yeni bir Kayaköy kurmuşlardır. Fethiye Kayaköy'de neyle meşgul oluyorlarsa Yunanistan'daki yeni Kayaköy'de de aynı şeyle meşgul olmuşlardır: Balıkçılık, zeytincilik ve bağcılık

Kayaköy'e Tatile Ne Zaman Gidilir?

İlkbahar ve sonbahar ayları, Kayaköy'ü ziyaret etmek için en uygun zamanlar. Bu dönemlerde hava genellikle ılıman ve serin oluyor, böylece açık hava etkinliklerinden ve doğa yürüyüşlerinden daha çok keyif alabilirsiniz.

Kayaköy'e Nasıl Gidilir?

Kayaköye gitmek için temel yapacağımız şey, Fethiye'ye gitmektir. Buradan farklı seçenekler vasıtasıyla Karaköye ulaşabiliriz. Fethiye'nin güney kısmında kalmaktadır aslında Kayaköy. Kaleden güney yönünde Kayaköy tabelasını ya da Kaya Caddesi olarak ifade edilen tabelayı gördükten sonra doğal yolu geçince yaklaşık 8 km 10 km vardır arada. Diğer yol ise Hisarönü Mahallesi'nden Kayaköy tabelasını takip ederek orman manzaralı yoldan yaklaşık beş 6 km mesafede bulunan Kayaköya ulaşabilirsiniz.

Kayaköy' de Mutlaka Gezilmesi Görülmesi Gereken Yerler Nerelerdir?

Kayaköy'de gezilecek yerler dediğimizde bir büyükşehir gibi gezi planı çıkarmamak lazım çünkü burası doğal güzelliklerin olduğu bir yer, antik bir şehir üzerine kurulmuş bir yer. Dolayısıyla Kayaköy zaten başlı başına gezilecek bir yer ama bunun yanında Kayaköyün civarından Af Kule Manastırı var, Gemile Koyu var ve bir de Kayaköy'ün kendisi bulunmakta. Af Kule Manastırı Kayaköye yakın bir yer yaklaşık olarak 4 km uzaklıkta buradan giderken patika ormanlık bir yoldan gidiyorsunuz ve en sonunda karşılaştınız manzara ve bol oksijen adeta başımızı döndürüyor. Burasıyla anlatılan hikâyeler var farklı hikayeler var. Anlatılanlara göre Hazreti İsa bir dönem burada kalmış ve bazı papazlar da burada uzun müddet inzivaya çekilmişler af dilemişler günahları için. Bu şekilde hikâye var rehberlerden dinlemenizi tavsiye ederiz. Bir diğer önemli yer ise bir doğal güzellik olan Gemile koyudur, buraya hem tekne turu vasıtasıyla hem de yürüyerek ulaşmak mümkündür Kayaköye yaklaşık 5-6 km mesafededir. Çam ağaçları, zeytin ağaçları ve çeşitli defne yaprakları burada mevcuttur. Oldukça doğal ve tabii bir yerdir. Sadece yabancı turistlerin değil yerli halkın da zaman zaman piknik yaptığı mesire alanları da bulunmaktadır. Kayaköy çok eski ve köklü bir medeniyete sahiptir. Bu ufak yerin içerisinde çok büyük dünyalar mevcuttur, köyde yaklaşık olarak 25.000 kişi bir dönemler yaşamıştır. 1900 yıllarda ise köy nüfusu yaklaşık olarak 7000 kişiymiş. İçerisinde okul kütüphane kiliseler hastane ve eczane sanat atölyeleri gibi yerler mevcutmuş. Taş sokaklar zaten enfes bir şekilde dizayn edilmiş ve hiçbiri birbirini güneşini kesmiyor. Manzara müthiş her ne kadar şehir boş olsa da sizi mistik esrarengiz bir havaya büründürüyor. Gezilmesi görülmesi gereken bir yer ilçe. Medeniyetlerini yansıtan o insanların aslında ne kadar büyük düşündüğünü gösteren yerlerden birisi de Kayaköy.

Kayaköy' de Alışveriş Önerileri

Köyde bulunan küçük dükkanlarda el yapımı hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz.  Bunlar arasında seramikler, takılar, el işi dokuma ürünler ve ahşap oymalar gibi çeşitli ürünler bulunuyor. Ege bölgesi, geleneksel dokuma sanatıyla da ünlü. Kayaköy'de bulunan bazı dükkanlarda yöreye özgü kilim ve halılar satın alabilirsiniz. Bunlar evinizi süslemek veya hediyelik olarak almak için harika seçenek. Ege bölgesi, kaliteli zeytinyağı ve zeytinleriyle de ünlü. Kayaköy'deki bazı dükkanlarda yöreye özgü zeytinyağı ve zeytin ürünlerini bulabilirsiniz. Bunlar tatilinizden bir hatıra olarak veya hediye olarak satın alınabilir. Köy pazarlarında veya yerel dükkanlarda yöreye özgü reçeller, peynirler, bal ve şarap gibi taze ve doğal ürünleri bulabilirsiniz. Bu ürünler, evde veya sevdiklerinizle paylaşmak için güzel bir seçenek olabilir.

Kayaköy' de Eğlence Önerileri

Yakın konumda bulunan Hisarönü, gece hayatı ve eğlence mekanları ile ünlü. Canlı müzik performansları, barlar ve restoranlar burada keyifli bir akşam geçirmenizi sağlıyor.

Kayaköy Tarihçesi

Kayaköy, tarihiyle ilgili oldukça ilginç bir hikayeye sahip. Eski adıyla Levissi veya Karmylassos olan bu köy, Türkiye'nin batısındaki Fethiye ilçesine bağlı bir yerleşimdir. Osmanlı İmparatorluğu'nun son dönemlerinde, 1923 yılında Yunanistan ile Türkiye arasında yapılan nüfus mübadelesi sonucu, köyde yaşayan Rumlar ile Türkler yer değiştirmiş. Bu değişim sonucunda, Kayaköy terkedilmiş ve harabe haline gelmiş. Köy, 19. yüzyılın sonlarında ve 20. yüzyılın başlarında oldukça gelişmiş bir Rum köyüydü. Ancak nüfus mübadelesi sürecinde terkedilmiş ve zamanla harabe haline geldi. Günümüzde ise tarihi dokusunu koruyan bu köy, ziyaretçiler için bir açık hava müzesi özelliğiyle tanınıyor. Kayaköy, hem tarihi atmosferi hem de muhteşem manzaralarıyla oldukça dikkat çekiyor. 

Kayaköy Neyi ile Ünlü?

Kayaköy, tarihi dokusu ve mimarisiyle tanınan bir köy.  Eski adıyla Levissi veya Karmylassos olan bu köy, Türkiye'nin batısındaki Ege Bölgesi'nde yer alıyor. Osmanlı döneminde Rumlarla Türkler arasında yer değiştirmenin ardından terk edilmiş ve günümüzde harabe haldeki evleriyle tanınıyor. Bu tarihi atmosferi ve dokusuyla ziyaretçilerin ilgisini çekiyor. 

Kayaköy' de Nerede Denize Girilir?

 Kayaköy, Fethiye'nin önemli turistik bölgelerinden biri olmasına rağmen kendisi sahil kenarında değil, iç kesimlerde yer alıyor. Dolayısıyla Kayaköy'de doğrudan denize girilmiyor.

Kayaköy' de Yapılacak En İyi Şeyler

Kayaköy'de muhteşem antik tarihi kalıntıların yakından görülebilir doğal ve ormanlık alanda yürüyüş yapılabilir, çam ağaçları ve zeytin ağaçları arasında bol bol oksijen depolanabilir. Muhteşem denizinde yüzülebilir, trekking yapılabilir, bisiklete binebilir ve doğal yerlerin güzel manzarasında piknik yapılabilir.

Kayaköy' de Yeme – İçme Önerileri

Kayaköy son zamanlarda oldukça önem kazanan bir yer dolayısıyla restore ile birlikte önemi gittikçe artmış bulunmaktadır. Tabii ki önemli turizm bölgelerimizde olduğu gibi burada da Anadolu mutfağından Türk mutfağından dünya mutfağından ve özellikle deniz ürünleri ile Yunan mutfağından örnekler mevcut. Yani buraya geldiğinizde güzel ve özel lezzetler alacağınızı inanıyoruz. Biz bütün her yeri gezemedik ama buradan benim yemek yiyebileceğiniz önemli yerler var, he bir de buna Fas mutfağını eklemek gerekir, Fas mutfağından da örnekler bula bilirsiniz burada. Genellikle tercih edilen mekanlardan biri olarak, İzela Restaurant, The Lebessos Wine House & Restaurant ve Mavi Kelebek Restoran tercih edilebilir. Kayaköy konumu itibari ile belki de fazla bir seçeneğin olmadığı durumdadır ama Kayaköy'de olann mekânlar ise cidden seçkin mekanklardır. Zaten restore sayesinde mekânların gittikçe artması beklenmektedir. Ama tüm bunların yanında Hisarönü ve Fethiye'deki mekânlar da buraya yakındır ve tercih edilebilir.

Kayaköy' de Çocuk Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Kayaköy' de çocuk dostu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Kayaköy' de Denize Sıfır Konumda Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Kayaköy' de denize sıfır konumda küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Kayaköy' de Tekerlekli Sandalyeye Uygun Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Kayaköy' de tekerlekli sandalyeye uygun küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Kayaköy' de İleri Yaş Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Kayaköy' de ileri yaş dostu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz.

Kayaköy' de Hayvan Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Kayaköy' de hayvan dostu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz.

Kayaköy' de Havuzlu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Kayaköy' de havuzlu küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Kayaköy' de Her Şey Dahil Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Kayaköy' de her şey dahil küçük ve butik otel seçenekleri için küçük oteller sitesine göz atabilirsiniz. 

Kayaköy Otellerinde Erken Rezervasyon Fırsatları 

Kayaköy'deki oteller genellikle erken rezervasyon fırsatları sunuyorlar. Bu fırsatlar genellikle sezon öncesi veya belirli dönemlerde yapılan rezervasyonlar için geçerlidir. Erken rezervasyon yaparak, genellikle daha uygun fiyatlarla konaklama sağlayabilirsiniz. 

Etiketler: kayaköy butik otelleri, kayaköy otelleri, kayaköy bungalov otelleri, kayaköy bungalow fiyat, kayaköy nerede kalınır, kayaköy havuzlu oteller, kayaköy merkez otelleri, kayaköy butik otel tavsiye, kayaköy en güzel otelleri, kayaköy butik doğa otelleri, kayaköy yakın doğa otelleri, kayaköy doğa ile iç içe tatil yerleri, kayaköy doğa ile iç içe oteller, kayaköy en iyi doğa otelleri, kayaköy bungalov evler, kayaköy bungalov ev fiyatları, kayaköy bungalov tatil evleri, tatil evleri, kayaköy bungalov ev kiralama, kayaköy butik otel fiyatları, kayaköy en iyi butik oteller, kayaköy lüks butik oteller, kayaköy lüks küçük oteller, kayaköy şömineli oteller, kayaköy jakuzili butik oteller, kayaköy balayı otelleri