Ölüdeniz Hakkında

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı Ölüdeniz, yemyeşil doğanın ve mavinin her tonunu barındıran denizin kucaklaştığı bir tatil beldesi. Tatil sezonunun başlaması ile yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlıyor.   

Ölüdeniz, Muğla merkeze yaklaşık 130 kilometre, Fethiye’ye ise 12 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Teke Yarımadası’nda bulunan Ölüdeniz, coğrafi şekil olarak lagün yani deniz kulağı dediğimiz bir oluşuma sahip. Ülkemizdeki birkaç lagün oluşumdan biri, oldukça ilginç ve güzel bir görüntüye sahip. Ölüdeniz iki bölümden oluşuyor: Birinci bölüm koydan lagüne uzanan ve Ölüdeniz’in dalgalı bölümü. Diğeri ise içerisinde lagünün bulunduğu hepimizin bildiği gerçek Ölüdeniz. Dibinde tek bir yosunun olmadığı, sakin, sığ ve beyaz bir kumla örtülü muhteşem bir denizi vardır. Altın renkli, muhteşem Ölüdeniz kumsalı ise 2006 yılında tüm dünyadan aldığı yüzde seksenin üstünde oyla, dünyanın en güzel kumsalı seçilmiş.    

Ölüdeniz, yerleşim olarak oldukça eski çağlara dayanır. Antik Likya medeniyeti bu topraklarda hüküm sürmüştür. Günümüzde bazı yerlerde geçmiş medeniyetlerin izlerine hala rastlayabilirsiniz. Ölüdeniz’e Likyalılar “ışık ve güneş diyarı” derken, Orta Çağ’da ise belde “uzak diyar” olarak anılmıştır.    

Pek çok farklı efsaneye ev sahipliği yapan Ölüdeniz’in en bilinen efsanelerinin başında Belcekız Efsanesi geliyor. Bu efsane bölgeye ismini de veren bir efsane. Çok eski yıllarda bölgede Belcekız diye oldukça güzel bir köylü kızı yaşarmış. Bölgenin en güzel kızlarından biriymiş. Bir de bu çağlarda buradan geçen gemiler açıkta demirleyip su almak için, sandallarıyla kıyıya çıkarlarmış. Bir gün yine sandalla kıyıya çıkan gemicilerden, kaptanın oğlu olan genç bir delikanlı, karaya çıktığında Belcekız’ı görmüş ve kara sevdaya tutulmuş. Kız da kaptanın yakışıklı oğluna vurulmuş. Sonralarda Belcekız her gün kıyıya gelip sevgilisini gözlermiş, gemide buradan her geçişinde demirler ve oğlan karaya çıktığında iki sevgili görüşürlermiş.   

Bir gün gemi yine bu kıyılardan geçerken bir fırtına meydana gelmiş. Oğlan babasına korunaklı bir kıyı olan Ölüdeniz kıyılarına yanaşmasını söylese de babası onun isteğinin sevgilisini görmek olduğunu zannederek oğlunu dinlememiş. Daha da büyüyen dalgaların arasında kalan gemi, uzun süre kıyıya yanaşmadan dalgalarla boğuşmuş. Bu sırada oğluyla kavga eden kaptan, kürek darbesiyle oğlunu denize atmış. Oracıkta ölen genç kaptanın ardından Belcekız’da kendini kayalardan atarak, intihar eder. O zamandan bu zamana kızın öldüğü yere Belcekız denirken, genç kaptanın öldüğü sulara da Ölüdeniz denirmiş.   

Yıllar önce böyle bir aşk hikâyesine tanıklık eden topraklar bugün de bambaşka doğal güzellikleri barındırıyor. Bölgede huzur dolu bir tatilin yanı sıra pek çok aktiviteyle de vakit geçirebilirsiniz. Ölüdeniz yamaç paraşütü yapmak için dünyadaki en uygun bölgelerden biri. Üstelik deneyimli olmanıza da gerek yok. Tüm yapmanız gereken, acentelerden biriyle anlaşmak. Profesyonel pilotlar eşliğinde yapılan uçuş öncesinde, sabah teorik ve pratik eğitim alınıyor. 1700 metre yükseklikteki uçuş noktasına ciplerle gidiliyor. Tulum ve kasklar takılıyor, paraşütler yere açılıp rüzgârın doldurması bekleniyor ve şişince koşularak boşluğa bırakılıyor.
   

Bu oldukça heyecanlı gezide Ayanikola Adası, Ölüdeniz, Gemile Koyu ve Kum Burnu’nun doyumsuz manzarası size eşlik ediyor. Anılarınızı kaydetmek için mutlaka yanınıza fotoğraf makinenizi de almayı unutmayın ve 1700 metre yükseklikten unutulmaz fotoğraflar çekin. Bu kadar yükseklikten sadece Patara Plajı ve Dalaman’ı değil, eğer açık bir güne denk geldiyseniz Rodos’u bile görebiliyorsunuz. Yaklaşık 45 dakikalık unutulmaz gezintinin maliyeti de öyle çok fazla değil.    

Ayrıca beldede sörf, kano, su kayağı, paraşüt gibi sporların yanında plaj voleybolu gibi eğlenceli ve farklı sporlarla da vakit geçirebilirsiniz. Belcekız Plajı’nda yiyecek ve içecek gibi her türlü ihtiyacınızı da karşılama imkânınız var. 
    Muhteşem doğası ve el değmemiş denizi ile Ölüdeniz otelleri, bu yaz tatilcilerin vazgeçilmez tercihleri arasında yer alıyor. Doğa ile iç içe konumlanmış, denizin kucağında yer alan Ölüdeniz otelleri, aynı zamanda misafirlerine en konforlu ve kaliteli hizmeti de sunuyor. Kimileri denize oldukça yakın hatta denize sıfır konuma bulunurken, kimileri de biraz daha yükseklerde, dağların eteklerinde konumlanmışlar.   

Ölüdeniz butik otelleri sadece büyük tatil otelleri değil. İsterseniz şirin ve sakin bir Ölüdeniz butik otelinde, isterseniz de ağaç evlerde ya da bungalovlarda konaklayabilirsiniz. Herkesin zevkine uygun farklı konaklama seçenekleri mevcut.   

Ölüdeniz butik otellerinin bazıları yılın her dönemi hizmete açıkken bazıları da yaz tatil sezonunun başladığı nisan mayıs aylarında hizmete giriyor ve kasım ayına kadar da hizmete devam ediyor. Genellikle oda kahvaltı hizmet sunan tesislerin yanında yarım pansiyon çalışan oteller de var. Ancak restoranları günün her saati Türk ve Dünya mutfağından lezzetlerle hizmete açık.   

Ölüdeniz otelleri konumları ve dekorasyonları, çevreleri ile sakin ve dingin bir tatil vaat ederken, işletmecileri ve çalışanları da güler yüzlü samimi hizmetleri ise size sorunsuz bir tatil sunuyorlar.   

Ölüdeniz otellerinin fiyatları oldukça çeşitli. Kaldığınız otelin kalitesine ve kaldığınız döneme göre farklılık gösterebiliyor. Yaz aylarında dönemsel fiyat artışları görülüyor. Ancak her turistin bütçesine uygun Ölüdeniz otelleri bulabilirsiniz.   

Dünyanın en güzel plajına sahip Fethiye Ölüdeniz’i hala görmediyseniz bu yıl iyi bir fırsat olabilir. Sitemizi inceleyerek Ölüdeniz otelleri, Ölüdeniz otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. Rezervasyon yaptırmayı ve fotoğraf makinenizi almayı ihmal etmeyin.

Filtreler
Beldeler
Tümünü Gör (1)
Daha Az Göster
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
23.07.2024
Çıkış
24.07.2024
Misafirler
2 misafir
4.4 · Harika · 5 yorum
Mandarin & Mango Hotel, Faralya Ölüdeniz
Faralyada tarihin, konforun sunduğu romantizm...
En iyi fiyat alınıyor

Jade Residence, +14

5.0 · Harika · 9 yorum
Jade Residence, +14, Ölüdeniz Muğla
Sahil Kenarında, Balayı Konsepti, Lüks
En iyi fiyat alınıyor
4.5 · Harika · 8 yorum
Kassandra Hotel, Ölüdeniz Muğla
Lüks Küçük Otel, Jakuzili
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 1 yorum
Lov Faralya, +16, Faralya Kelebekler Vadisi Muğla
Deniz kenarında huzurlu ve romantik.
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 4 yorum
Nautical Hotel, +14, Faralya-Kelebekler Vadisi Muğla
Lüks Sahil ve Balayı Oteli, Ölüdeniz
En iyi fiyat alınıyor

Oyster Residences, +14

4.4 · Harika · 7 yorum
Oyster Residences Hotel - Ölüdeniz Fethiye
Deniz Kenarı, Yetişkin Oteli, Lüks Küçük Otel
En iyi fiyat alınıyor
4.3 · Harika · 4 yorum
Perdue Hotel, Faralya Kabak-Kelebekler Vadisi Muğla
Deniz kenarı, lüks konsept, balayı
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 1 yorum
Sunmed Lodge, Ölüdeniz Muğla
En iyi fiyat alınıyor

The Pearl Ölüdeniz

5.0 · Harika · 4 yorum
The Pearl Ölüdeniz, Ölüdeniz Muğla
En iyi fiyat alınıyor
Ünsal Hotel, Ölüdeniz
En iyi fiyat alınıyor

Yediburunlar Lighthouse

Yediburunlar Lighthouse, Ölüdeniz
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 4 yorum
Zafir & Villas, Ölüdeniz Muğla
Ölüdenizde Özel Havuzlu Lüks Villalar
En iyi fiyat alınıyor

Zakros Hotel Lykia

5.0 · Harika · 2 yorum
Zakros Hotel Lykia, Ölüdeniz Muğla
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Ölüdeniz'de hangi oteller çiftler için en uygun?
Shambala Lodge ve Perdue Otel'in doğayla başbaşa ve sakin atmosferi ile çiftlere önerebileceğimiz yerlerden...
Ölüdeniz bölgesindeki hangi oteller sıra dışı güzel manzaraya sahip?
Beyaz Yunus Hotel ve Jade Residence manzarası ile gizli ve güçlü bir heyecan uyandırıyor.
Ölüdeniz bölgesindeki hangi oteller aileler için en uygun?
Kassandra Hotel ailelere uygun olanaklar sağlıyor.
Ölüdeniz bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için müesseseleri arayabilirsiniz.
Ölüdeniz bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileridir?
Nautical Hotel, Turan Hill Lounge ve Perdue Hotel önerebileceğimiz yerlerden sadece bazıları... İyisi mi siz sayfamıza göz atın.
Ölüdeniz bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Ölüdeniz Loft, Salonika Suites, Seaview Faralya Hotel'in kahvaltıları enfes!
Ölüdeniz bölgesindeki evcil hayvan dostu oteller hangileridir?
Mandarin&Mango Hotel evcil hayvan dostlarımızı kabul ediyor.
Ölüdeniz bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Ölüdeniz bölgesinden Dalaaman Havaalanı arabayla yaklaşık bir buçuk saatlik mesafede bulunuyor.
Ölüdeniz bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?
Oyster Residences ve Kassandra Hotel merkezde bulunuyor.
Ölüdeniz bölgesindeki denize sıfır en iyi oteller hangileri?
Beyaz Yunus Hotel, Perdue Hotel, Jade Residence deniz-kum-güneş üçlüsünden vazgeçemeyenlere yönelik. Tadını çıkarın!
Ölüdeniz bölgesindeki şömineli oteller hangileri?
Mandarin&Mango Hotel, Shambala Lodge ve Nautical Hotel'de şöminenin keyfini çıkarın.
Ölüdeniz bölgesinde villa kiralama ve dağ evi seçenekleri nelerdir?
Sayfamızdaki önerilerimize göz atabilirsiniz.
Ölüdeniz bölgesindeki hangi oteller romantik?
Perdue Hotel doğanın içinden gelen romantizmi sunuyor.
Ölüdeniz bölgesinde yetişkin oteller hangileri?
Ölüdeniz Loft, Oyster Residence, Beyaz Yunus Hotel yetişkinlere yönelik, hem görüntüsel hem işitsel ahenk yakalamış niş yerlerden.