Foça Rehberi

İsmini foklardan alan, Ege'deki diğer tatil beldelerine göre doğasını ve tarihini bugüne kadar korumayı başarmış ve henüz tam olarak el değmemiş, İzmir'e bağlı bir tatil beldesi Foça.

Foça, kalabalık turizm merkezlerinin aksine huzur bulmak isteyenlerin, büyükşehirlerin kalabalığından kaçanların aradığı bir tatil beldesi. Diğer tatil beldelerinden biraz daha küçük, turizm anlamında tam olarak gelişmemiş, özellikle Norveçli ve İsveçli turistlerin yoğun olarak tercih ettiği küçük ve şirin bir balıkçı kasabası.   
Foça ilçesi, Antik Çağ'da bir İyon kenti olarak ortaya çıktığında civardaki denizlerde yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış ve bu isim günümüze Foça olarak gelmiş. Foklar bugün de kentin simgelerinden biri. Belde, İyonların en önemli yerleşim merkezlerinden biriydi. İyon kentin kalıntılarının üzerine kurulan Foça'da, bugün bile yer altında pek çok önemli ve tarihi kalıntılar bulunuyor.    

Ünlü tarihçi Homeros da eserlerinde Foça'dan bahsetmiştir. Mitolojik efsanelere konu olmuş Foça'nın simgelerinden biri de fok dışında horozdur. Foça bugün bir adalar beldesi gibidir. Beldenin etrafında pek çok irili ufaklı ada bulunur. Tekne turlarına katılarak bu adaları gezebilirsiniz.    
Foça, doğal ve sit alanları ile koruma altına alınmış, turizm açısından pek de gelişmemiş olduğu için doğası henüz bozulmamış, bir yanda mavilikler diğer yanda da yemyeşil doğası ile huzurun adresi. Güler yüzlü Foça halkı da gelen misafirleri, kendi dostlarıymış gibi ağırlıyor. Belki turizm açısından pek gelişmemiş, ama gerçekten huzur ve sükûnet dolu bir tatil beldesi.   
Foça otelleri ise misafirlerine rahat ve konforlu konaklama seçenekleri sunuyorlar. Foça'da büyük konaklama tesisleri olsa da genellikle Foça otelleri, butik oteller ve küçük otellerden oluşuyor. Ancak Foça'da öyle büyük tatil köyleri pek yok. Bu yüzden de huzurlu ve sükûnet dolu bir belde. Foça otelleri daha çok Eski Foça denilen yerde yoğunlaşmışlar. Deniz kenarında da doğanın içinde de ya da sokak aralarında da şirin otelleri rastlayabilirsiniz. Hangi otelde konaklarsanız konaklayın merkeze oldukça yakın olacaksınız.
Foça butik otelleri yaz tatil sezonunun başladığı nisan aylarında hizmete açılıp neredeyse ekim ayının sonlarına hizmete devam ediyorlar. Günümüz modern imkânlarının hemen hepsine sahipler. Restoranları ise Türk ve Dünya mutfağından lezzetlerle günün her saati hizmet veriyorlar.
Siz de bu yıl güzel bir Foça tatili planlıyorsanız sitemizi inceleyerek Foça otelleri, Foça otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Eğer yaz aylarında gidecekseniz önceden rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin.

Foça Gezi Rehberi için blog yazımıza göz atın! https://www.kucukoteller.com.tr/blog/foca-gezi-rehberi.html

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
19.04.2024
Çıkış
20.04.2024
Misafirler
2 misafir

Bülbül Yuvası Otel, +12

4.4 · Harika · 55 yorum
Tarihi bölgede muhteşem bir manzaraya karşı iki odasında jakuzi, bir odasında Türk hamamı hazırlanmış.
En iyi fiyat alınıyor
4.5 · Harika · 2 yorum
En iyi fiyat alınıyor

İlçayto Suites

5.0 · Harika · 1 yorum
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 1 yorum
En iyi fiyat alınıyor
4.3 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Foça bölgesinde manzarası ile dikkat çeken oteller hangileridir?
Lola 38 Hotel zarif dekorasyonu ile mest ediyor! Denize karşı uyanmak da bonusu tabii.
Foça bölgesinde ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Foça bölgesinde tavsiye edebileceğiniz en iyi oteller hangileridir?
Griffon Hotel, vakti zamanında bir zeytinyağı fabrikası iken başarılı bir restorasyondan geçerek 17 odalı şık bir otele dönüştürülmüş. Değişik bir atmosferi var.
Foça bölgesinde havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Adnan Menderes Havalimanı Foça'ya 86 km uzaklıkta bulunuyor. Sitemizde tavsiye ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Foça bölgesinde merkeze yakın olan oteller hangileridir?
La Petra Hotel 19. yüzyıldan kalan yapı, bir dönem Türk ve Yunan ordusu tarafından kışla olarak da kullanılmış. Taş odaları modern dekorasyonla tamamlanmış. Kapının önü deniz. Gün batımında kordon boyunda yürümek müthiş bir keyif veriyor.
Foça bölgesinde villa ve dağ evi kiralama seçenekleri nelerdir?
Sitemizde tavsiye ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Foça bölgesinde bulunan yetişkin otelleri hangileridir?
Bülbül Yuvası Otel son derece keyifli, şık ve konforlu bir biçimde tezyin edilmiş. Her ayrıntısı müthiş bir kusursuzluk hakimiyetinde.Odalarının her biri ayrı: birinin hamamı, diğerinin jakuzisi ve deniz manzarası var.
Foça bölgesinde Sazlıca Plajı yakınındaki oteller hangileridir?
Sazlıca Plajı Foça'nın merkezine 15 km uzaklıkta bulunuyor. Tavsiyelerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.
Foça bölgesinde Kybele Açık Hava Tapınağı yakınındaki oteller hangileridir?
12 İyon kentinden biri olan Foça, irili ufaklı adacıklarla çevrili koyun kenarında kurulmuş. Antik dönemdeki Phokaia adı bu adacıklarda yaşayan foklardan geliyor. Kybele Açık Hava Tapınağı'nda ; Anadolu tanrıçası olan Kybele 'nin farklı boyutlardaki heykelleri ve kabartmaları bulunuyor. Yel değirmenli tepede ve İncir Adası'nda da Tanrıça Kybele’ye ait kutsal alanlar var. Görülmeye değer.
Foça bölgesinde Siren Kayalıkları yakınındaki oteller hangileridir?
Rivayete göre vücutları kuş, başları kadın olan Sirenler; rüzgarın uğultusuyla yaptıkları büyülü müzik ile gemicilerin rotasını şaşırıp, kayalara çarpmalarına neden olurmuş. Bu muntazam volkanik kayalıkları tekne gezileri ile ziyaret edebilirsiniz.