Foça Küçük ve Butik Otelleri
Haritada Göster
Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
23.05.2024
Çıkış
24.05.2024
Misafirler
2 misafir

Bülbül Yuvası Otel, +12

4.4 · Harika · 55 yorum
Bülbül Yuvası Otel, Foça Izmir
Tarihi bölgede muhteşem bir manzaraya karşı iki odasında jakuzi, bir odasında Türk hamamı hazırlanmış.
En iyi fiyat alınıyor
4.5 · Harika · 2 yorum
Griffon Hotel, Foça İzmir
En iyi fiyat alınıyor

İlçayto Suites

5.0 · Harika · 1 yorum
İlçayto Suites, Foça İzmir
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 1 yorum
La Petra, Foça İzmir
En iyi fiyat alınıyor
4.3 · Harika · 3 yorum
Navalia Otel, Foça İzmir
En iyi fiyat alınıyor

Foça Küçük ve Butik Otelleri

Aylardan mayıs, günlerden 20’li bişey, bir perşembe sabahı... spor ayakkabılarım, şortum ve sweatshirt’um var üstümde... Günaydın Eski Foça...Gelin size Eski Foça’da gezilecek yerlerden ve yeme içme önerilerinden bahsedelim: Pers Anıt Mezarları. Foça'ya 7 km uzaklıkta ama görmeye değer eserler mevcut. Bu arada Anadolu'nun en eski tiyatrosu da Foça'da.Yazları Foça'nın birbirinden mavi keşfedilmemiş koylarını keşfetmek isteyenler tekne turuyla koyları gezebilirler. İsterseniz irili ufaklı adalara da gidebilir, hatta bazı adalarda denize girebilirsiniz.
 Yel Değirmenleri'ni görebilirsiniz. 40 yıl önce aktif halde olan yel değirmenlerinden bugün yalnızca iki tane var. Eskiden bu değirmenleri Türkler ve Yunanlar tahılları öğütmek için kullanıyorlarmış. Fatih Camii'ni ziyaret edebilirsiniz. Kilise olarak inşa edilen bina Fatih Sultan Mehmet döneminde camiye dönüştürülmüş. Avlusunda bir taş minare ve medrese mevcut. Osmanlı Mezarlığı'na gidebilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma mezarlık bugün de kullanılıyor. Aralarında 1059 yılına ait mezarlara rastlamak bile mümkün. Roma Mezarlığı'nı da görmelisiniz. Maşatlık mevkiindeki bu mezarlığın Yunan prensiyle prensesine ait olduğu söyleniyor.

Foça'ya Tatile Ne Zaman Gidilir?

Foça'ya tatil için en uygun zamanlar genellikle ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu aylarda Foça'da hava genellikle ılıman ve güneşli olur, bu da açık hava etkinliklerinin keyfini çıkarmak için idealdir. Sıcaklık daha rahat bir seviyede olduğu için plajlarda ve açık havada vakit geçirmek daha keyiflidir. Ayrıca, bu dönemlerde Foça daha az kalabalık olabilir, bu da sakin bir tatil yapmak isteyenler için avantajlıdır. Yaz ayları (Haziran-Ağustos) da Foça'ya ziyaret etmek için popülerdir çünkü bu dönemde deniz suyu sıcaklığı artıyor. Bu dönemlerde Foça biraz daha kalabalık ve sıcaklığı yüksek olabilir. Bunları göz önünde bulundurarak seyahat planınızı yapmanız önemlidir.

Foça'ya  Nasıl Gidilir?

Foça’ya otobüsle ulaşacaksanız hemen her şehirden İzmir Otogarı’na ya da Foça’ya otobüs seferi bulabilirsiniz. Eğer uçakla ulaşmak isterseniz İzmir’e gelerek buradan minibüs veya otobüslerle Foça’ya ulaşabilirsiniz. Kendi aracınızla Foça’ya ulaşmak isterseniz eğer İzmir Çanakkale yolunu kullanabilirsiniz.
Manisa Foça arası yaklaşık 70 kilometre ve 1 saat 15 dakika sürmektedir.
İzmir - Foça arası yaklaşık 70 kilometre ve 1 saat sürmektedir.
İstanbul - Foça arası yaklaşık 600 kilometre ve 8 saat 15 dakika sürmektedir.
Bursa - Foça arası yaklaşık 360 kilometre ve 5 saat sürmektedir.
Ankara - Foça arası yaklaşık 640 kilometre ve 9 saat sürmektedir.

Foça'da Gezilecek, Görülecek Yerler Nerelerdir?

Foça'ya gittiğinizde gezilecek yerlerden biri Pers Anıt Mezarları. Foça'ya 7 km uzaklıkta ama görmeye değer eserler mevcut. Bu arada Anadolu'nun en eski tiyatrosu da Foça'da.    
Yazları Foça'nın birbirinden mavi keşfedilmemiş koylarını keşfetmek isteyenler tekne turuyla koyları gezebilirler. İsterseniz irili ufaklı adalara da gidebilir, hatta bazı adalarda denize girebilirsiniz.
    
Yel Değirmenleri'ni görebilirsiniz. 40 yıl önce aktif halde olan yel değirmenlerinden bugün yalnızca iki tane var.  Eskiden bu değirmenleri Türkler ve Yunanlar tahılları öğütmek için kullanıyorlarmış.   
    
Fatih Camii'ni ziyaret edebilirsiniz. Kilise olarak inşa edilen bina Fatih Sultan Mehmet döneminde camiye dönüştürülmüş. Avlusunda bir taş minare ve medrese mevcut.

Osmanlı Mezarlığı'na gidebilirsiniz. Fatih Sultan Mehmet döneminden kalma mezarlık bugün de kullanılıyor. Aralarında 1059 yılına ait mezarlara rastlamak bile mümkün.  
    
Yunan Mezarlığı'nı da görmelisiniz. Maşatlık mevkiindeki bu mezarlığın Yunan prensiyle prensesine ait olduğu söyleniyor.  
    
Frigya Tepesi'ne gidebilirsiniz. Romantik bir gün batımı seyri için Foça'nın en güzel tepesi sizleri bekliyor. 
    
Siren Kayalıkları'na da gitmeden dönmeyin. Homeros'un ünlü Odeyssea'sına konu olan kayalıklar, dalgaların ve rüzgârların aşındırması sonucu oluşmuş. Foça yakınlarında yerleşim olmayan bu küçük adalar genellikle Siren Kayalıkları olarak biliniyor. Burada denize girmek yasak, sebebi de doğal yaşamı bozmamak. Çünkü burası ünlü fok balıklarının da yaşam alanı aynı zamanda. 
    
Foça Su Kemeri. Ortaçağ'da Foça'nın su ihtiyacını karşılamak amacıyla inşa edilen su kemeri bugün hala varlığını korumakta. Son olarak Foça Antik Tiyatrosu'nu da görmeden dönmeyin deriz. 

Foça'da Alışveriş Önerileri

Foça’ya geldiğinizde dünyaca ünlü diyebileceğimiz ve Pazar günleri kurulan Foça Semt Pazarı’na giderek alışveriş yapabilirsiniz. Bu pazarda her ürün doğal. Taze sebze ve meyve, süt ürünleri ve taze ya da kurutulmuş otlar satın alabilirsiniz. Kışlık salça, tarhana, reçel ve marmelat gibi ürünler bulabilirsiniz.   

Foça merkezde bulunan çarşıda ve mağazalarda özgün eşyalar, hediyelik eşyalar, süs eşyaları ya da takılar ve seramik figürler bulabilirsiniz. Tekstil ürünleri ve kıyafetler, el işlemesi örtüler ve kumaşlar satın alabilirsiniz.

Foça'da Eğlence Önerileri

Tekne Turları

Foça'nın doğal güzelliklerini keşfetmek için tekne turlarına katılabilirsiniz. Foça Adaları'na yapılan turlar özellikle popülerdir. Bu turlarda turkuaz denizin tadını çıkarabilir, yüzme molası verebilir ve eşsiz manzaraları seyre dalabilirsiniz.

Su Sporları

Foça'nın temiz denizi, su sporları için ideal bir ortam sunar. Deniz kayağı, rüzgar sörfü, deniz bisikleti gibi su sporlarını deneyebilir veya yelkenli tekne kiralayarak Ege'nin serin sularında seyahat edebilirsiniz.

Yürüyüş ve Bisiklet Turları

Foça çevresindeki kıyı şeridi ve doğa yolları, doğa tutkunları için harika bir deneyim sunar.

Balık Tutma

Foça'nın balıkçı kasabası atmosferinde balık tutabilirsiniz. Gün batımında veya erken sabah saatlerinde Foça'nın limanına giderek balık tutma deneyimi yaşayabilirsiniz.

Şehir Turu

Foça'nın tarihi ve kültürel mirasını keşfetmek için şehir turuna çıkabilirsiniz. Antik kalıntıları, tarihi yapıları ve dar sokakları gezebilir, şehrin yerel restoranlarında geleneksel Ege mutfağının lezzetlerini tadabilirsiniz.

Foça'nın Tarihçesi

Foça adını; kenti çevreleyen adalarında yaşayan foklardan alan Phokaia, İ.Ö. 11. yy'da Aiollar'ca kuruldu. İon yerleşimi İ.Ö. 9.yy'da başladı. Phokaialılar usta denizciydiler ; 50 kürekli & 500 yolcu alabilen tekneleri vardı. Mühendislik konusundaki üstün zekaları ve denizcilikteki başarıları ile Ege, Akdeniz ve Karadeniz'e açılarak çok sayıda koloni kurdular. Osmanlı İmparatorluğu'nun hakimiyeti altında Foça, İzmir'in bir ilçesi olarak kalmıştır ve günümüzde hala İzmir'e bağlı bir ilçe olarak varlığını sürdürmektedir. Bugün, Foça'nın tarihi ve antik kalıntıları, ziyaretçiler için ilgi çekici bir turistik cazibe merkezi oluşturmaktadır.

Foça'nın Neyi ile Ünlü?

Antik Tarihi

Foça, antik dönemde kurulmuş olan önemli bir Yunan kolonisi olan Phokaia'nın yerinde bulunur. Bu nedenle, Foça zengin bir antik tarih ve kültüre sahiptir. Antik döneme ait kalıntılar ve yapılar hala Foça'da bulunabilir ve ziyaretçiler için önemli bir turistik cazibe merkezidir.

Balıkçılık ve Deniz Ürünleri

Foça, geleneksel bir balıkçı kasabasıdır ve bu nedenle deniz ürünleriyle ünlüdür. Foça'da bulunan restoranlar ve balık pazarları, taze ve lezzetli deniz ürünleri sunar.

Doğal Güzellikler

Foça, Ege Denizi'nin muhteşem kıyı şeridi boyunca yer alır ve çevresinde doğal güzelliklere sahip adalar bulunur. Foça'nın plajları ve manzaraları, ziyaretçiler için cazip bir destinasyon oluşturur.

Kültürel Miras

 Foça, tarihi ve kültürel açıdan zengin bir mirasa sahiptir. Antik dönemden kalma kalıntılar, Bizans döneminden kalan kiliseler ve kuleler, şehrin kültürel zenginliğini yansıtır.

Yat Turizmi

 Foça, Ege Denizi'nde yat turizminin popüler bir destinasyonudur. Limanı, marinayı ve yakın çevresindeki adalarıyla Foça, yatçılar için çekici bir durak noktasıdır.

Foça'da Nerede Denize Girilir?

Hanedan Beach

Lokaller arasında Foça'da denize girmek için en çok tercih edilen yerlerden biri. Yeme içme hizmeti olan bir tesis, şezlongu, şemsiyesi mevcut. 

Mareşal Plajı

Foça'nın merkezine yakın olan Mareşal Plajı, geniş bir kumsalı ve temiz denizi ile ziyaretçilerin ilgisini çeker. Restoranlar ve kafe alanları da plajın yakınında bulunmaktadır.

Sazlıca Plajları

Sazlıca, Foça'nın merkezine yaklaşık 8-10 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu plajlar, temiz denizi ve doğal güzellikleriyle bilinir. Sazlıca Plajları, genellikle doğal ve sakin bir ortam arayanlar için idealdir. Plajda genellikle şezlong ve şemsiye kiralama imkanı bulunabilir. Ayrıca, çevrede bulunan kafe ve restoranlarda serinletici içecekler ve atıştırmalıklar satın alabilirsiniz.

Yenifoça Plajı

Foça'nın yaklaşık 10 km kuzeyinde bulunan Yenifoça, geniş ve temiz bir kumsala sahiptir. Yenifoça Plajı, özellikle aileler ve çocuklar için ideal bir seçenektir.

Foça'da Yapılacak En İyi Şeyler

 Foça’da tekne turuna katılarak el değmemiş koyları ve adaları gezebilirsiniz. Buradaki adaların bazılarında denize girebilir ve güneşlenebilirsiniz. Denizde gezinti yapıp Siren Adası'nda nesli tükenmek üzere olan Akdeniz foklarını uzaktan da olsa görün. İncir Adası'na uğramayı da unutmayın.    

Foça’nın tarihi yerlerini gezebilir, müzelerini ziyaret edebilirsiniz. Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Foça Mezar Anıtı’nın bulunduğu yere gidebilirsiniz. Osmanlı ve Yunan mezarlarını ziyaret edebilirsiniz.    

Ceneviz ve Beş Kapıları Kalesi’ni görebilirsiniz. Frigya Tepesi’ne giderek gün batımını seyredebilirsiniz.
İsterseniz gün boyu plajda güneşlenerek ya da denize girerek vakit getirebilirsiniz. Dalış yapabilir ya da amatörseniz dalış dersleri alabilir ve sonrasında dalış deneyimini yaşayabilirsiniz.
Pazar günleri kurulan Foça Semt Pazarı’nda gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz. Bu Pazar dünyadaki 28. Yerel pazar ilan edilmiş. Burada sadece doğal ürünler satılıyor.

Foça'da Yeme – İçme Önerileri

Foça'nın mutfağı genellikle Ege ve Akdeniz Bölgesi mutfağından özellikler taşır. Zeytin ve zeytinyağlılar, salatalar ve otlar ön plandadır. Yöresel mutfağı için genellikle sağlıklı bir mutfak diyebiliriz. Yöresel lezzetlerin başında enginar olması, enginar ve ekşili otlarla yapılan ot kavurması, yoğurtlu balık, kalamar dolması, balık paçası, balık dolması, balık çorbası, ızgara sardalye, kuzu etli enginar lezzetleri deneyebilirsiniz.   
İsterseniz arapsaçı, tarakotu, ebegümeci, rezene, radika, turp otu gibi ekşili otlarla yapılan kavurmalı ya da salataların da tadına bakabilirsiniz.   
Tüm bu yemeklerin dışında turistik özelliklerin dolayı beldede gözlemeci teyzelere veya tostçulara rastlayabilirsiniz. Izgara et ve tavuk ürünleri ya da kebap, pide gibi yiyecekleri sunan restoranları bulabilirsiniz.    
İsterseniz deniz kenarındaki balık restoranlarında taze mevsim balıklarını, yoğurtlu balığı, çeşit çeşit zeytinyağlı mezeleri ve farklı deniz ürünleri deneyebilirsiniz.

Kahve

Kavala Cafe günbatımını izlemek için harika bir nokta. 

Foça' da Çocuk Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Foça'da çocuk dostu otellere küçük oteller sitesini inceleyerek göz atabilirsiniz. 

Foça' da Denize Sıfır Konumda Küçük & Butik Oteller Hangileri? 

Foça'da denize sıfır konumda bulunan oteller küçük oteller sitesini inceleyerek göz atabilirsiniz. 

Foça' da Tekerlekli Sandalyeye Uygun Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Tekerlekli sandalye kullanıcıları için uygun olan otellerin bazıları, engelli dostu olanaklara ve erişilebilirlik düzenlemelerine sahip olabilir. Bu oteller için küçük oteller sitesini inceleyerek göz atabilirsiniz. 

Foça' da İleri Yaş Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri? 

Foça'da ileri yaş grupları için uygun, küçük ve butik tarzda oteller arasında seçim yapabilirsiniz. Bu tür oteller genellikle sakin bir atmosfer sunar, merkezi konumda yer alır ve misafirlerin rahat ve konforlu bir konaklama deneyimi yaşamasını sağlamak için çeşitli olanaklar sunar. İleri yaş dostu özelliklere sahip olabilecek  oteller için küçük oteller sitesine bakabilirsiniz.

Foça' da Hayvan Dostu Küçük & Butik Oteller Hangileri? 

Foça'da hayvan dostu küçük ve butik tarzda oteller arasında seçim yapabilirsiniz. Ancak, hayvan kabul eden otellerin sayısı sınırlı olabilir, bu yüzden önceden rezervasyon yaptırmanız ve otelle iletişime geçerek hayvan dostu politikalarını doğrulamanız önemlidir. Foça'da hayvan dostu oteller küçük oteller sitesinden bakabilirsiniz.

Foça' da Havuzlu Küçük & Butik Oteller Hangileri? 

Foça'da havuza sahip küçük ve butik tarzda oteller arasında seçim yapabilirsiniz. Ancak, havuzlu butik otel seçenekleri genellikle sınırlı olabilir. Bu otellere küçük oteller sitesinden bakabilirsiniz.

Foça' da Her Şey Dahil Küçük & Butik Oteller Hangileri?

Foça'da her şey dahil hizmet sunan küçük ve butik oteller bulmak zor olabilir, ancak yerel rehberlere danışarak veya çevrimiçi araştırma yaparak bu konuda daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Foça'da otellerde erken rezervasyon fırsatları, genellikle sezon öncesi veya belirli dönemlerde sunulur. Bu fırsatlar, genellikle otellerin web siteleri, online seyahat platformları veya seyahat acenteleri aracılığıyla duyurulur. Erken rezervasyon yaparak belirli bir tarih aralığında konaklama için indirimli fiyatlardan veya ek avantajlardan yararlanabilirsiniz.

Etiketler: foça butik otelleri, foça butik otel denize sıfır, foça otelleri, foça bungalov otelleri, foça bungalow fiyat, foça nerede kalınır, foça havuzlu oteller, foça merkez otelleri, foça butik otel tavsiye, en güzel foça otelleri, butik foça doğa otelleri, foçaya yakın doğa otelleri, foça doğa ile iç içe tatil yerleri, foça doğa ile iç içe oteller, foça en iyi doğa otelleri, foça bungalov evler, foça bungalov ev fiyatları, foça bungalov tatil evleri, tatil evleri, foça bungalov ev kiralama, foça glamping tatil, foça glamping çadır fiyatları, foça denize sıfır butik oteller, foça butik otel fiyatları, foça en iyi butik oteller, foça lüks butik oteller, foça lüks küçük oteller, foça balayı otelleri, foça deniz manzaralı oteller

Sıkça Sorulan Sorular

Foça bölgesinde manzarası ile dikkat çeken oteller hangileridir?
Lola 38 Hotel zarif dekorasyonu ile mest ediyor! Denize karşı uyanmak da bonusu tabii.
Foça bölgesinde ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Foça bölgesinde tavsiye edebileceğiniz en iyi oteller hangileridir?
Griffon Hotel, vakti zamanında bir zeytinyağı fabrikası iken başarılı bir restorasyondan geçerek 17 odalı şık bir otele dönüştürülmüş. Değişik bir atmosferi var.
Foça bölgesinde havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Adnan Menderes Havalimanı Foça'ya 86 km uzaklıkta bulunuyor. Sitemizde tavsiye ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Foça bölgesinde merkeze yakın olan oteller hangileridir?
La Petra Hotel 19. yüzyıldan kalan yapı, bir dönem Türk ve Yunan ordusu tarafından kışla olarak da kullanılmış. Taş odaları modern dekorasyonla tamamlanmış. Kapının önü deniz. Gün batımında kordon boyunda yürümek müthiş bir keyif veriyor.
Foça bölgesinde villa ve dağ evi kiralama seçenekleri nelerdir?
Sitemizde tavsiye ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Foça bölgesinde bulunan yetişkin otelleri hangileridir?
Bülbül Yuvası Otel son derece keyifli, şık ve konforlu bir biçimde tezyin edilmiş. Her ayrıntısı müthiş bir kusursuzluk hakimiyetinde.Odalarının her biri ayrı: birinin hamamı, diğerinin jakuzisi ve deniz manzarası var.
Foça bölgesinde Sazlıca Plajı yakınındaki oteller hangileridir?
Sazlıca Plajı Foça'nın merkezine 15 km uzaklıkta bulunuyor. Tavsiyelerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.
Foça bölgesinde Kybele Açık Hava Tapınağı yakınındaki oteller hangileridir?
12 İyon kentinden biri olan Foça, irili ufaklı adacıklarla çevrili koyun kenarında kurulmuş. Antik dönemdeki Phokaia adı bu adacıklarda yaşayan foklardan geliyor. Kybele Açık Hava Tapınağı'nda ; Anadolu tanrıçası olan Kybele 'nin farklı boyutlardaki heykelleri ve kabartmaları bulunuyor. Yel değirmenli tepede ve İncir Adası'nda da Tanrıça Kybele’ye ait kutsal alanlar var. Görülmeye değer.
Foça bölgesinde Siren Kayalıkları yakınındaki oteller hangileridir?
Rivayete göre vücutları kuş, başları kadın olan Sirenler; rüzgarın uğultusuyla yaptıkları büyülü müzik ile gemicilerin rotasını şaşırıp, kayalara çarpmalarına neden olurmuş. Bu muntazam volkanik kayalıkları tekne gezileri ile ziyaret edebilirsiniz.