Hatay Rehberi

Hatay: Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Hatay; denizi, tarihi, doğal güzellikleri ve pek çok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış köklü kültürü ile görülmeye değer şehirlerimizden biri. Tarihi ve kültürel özelliklerinin yanında doğasıyla da göz dolduran Hatay’da, Lübnan Dağları’ndan doğup Türk topraklarında denize dökülen Asi Nehri’nin güzelliklerini de görebilirsiniz.
Yerleşim olarak yaklaşık 2300 yıllık bir geçmişe sahip olan Hatay'da ilk yerleşimin tarihi M.Ö. 8000'e kadar uzanıyor. Tunç Çağı’ndan beri yerleşim olduğunun izlerine rastlanmış. Mısır, Hitit, Pers ve Makedonya gibi eski ve köklü medeniyetlerin hâkimiyetinde kalmış olan şehir, M.Ö. 300 yıllarında, İskender'in ölümünden sonra imparatorluğunu paylaşan komutanlarından Seleucus tarafından kurulmuştur. Şehre, Seleucus’un babasının adı olan Antiokus isminden dolayı Antiocheia adı verilmiştir. Bugün Antakya olarak bildiğimiz yer, Hatay şehrinin merkez ilçesidir. Hatay’a Antakya da denebilir.
M.Ö. 60 yıllarında Roma İmparatorluğu’nun hâkimiyetine giren şehir en güzel çağlarını yaşamış. Hatay Antakya, Roma döneminde dünyanın 4. büyük kenti olma özelliğini kazanmış. Mezopotamya’yı Doğu Akdeniz’e bağlayan yol güzergâhı üzerinde olduğundan Hatay’ın tarih çağlarındaki önemi açıktır.
Hatay, 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Anadolu kapılarının Türklere açılması ile 1084 yılında Selçuklu sultanı Alparslan tarafından Türklerin eline geçmiştir. Zaman zaman Haçlılar tarafından kuşatılan şehir, en son Yavuz Selim zamanında 1516 Mercidabık Savaşı ile Osmanlılara geçmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarından sonra bir süre Fransa idaresinde kalan Antakya’da 1937’de Bağımsız Hatay Devleti kurulmuştur. 1939'da Hatay, Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlanmıştır.
Hatay, Türkiye’nin en güneydeki şehridir. Şehir, güneyinde Suriye ile sınır komşusudur.  Batısında ise Akdeniz’in engin maviliği göze çarpar. Türkiye’nin en eski yerleşim yerlerinden biridir. Birçok farklı medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehir olan Hatay’da, günümüzde de farklı kültüre sahip birçok halk iç içe yaşamaktadır. Hatay’ı medeniyetler beşiği yapan da bu kültür birlikteliğidir.
Tarih boyunca kuzeyden, güneyden ve doğudan gelen ana hatların birleşim noktasında kavşak görevi gören Hatay, hem önemli ticaret merkezleri için bir yol hem de farklı kültürlerin birleştiği bir nokta olmuştur. İslamiyet, Hristiyanlık ve Musevilik gibi inançların bir arada olduğu Hatay’da, cami, kilise ve havrayı birlikte görebilmek mümkündür.
Dünya’nın ilk Katolik kilisesi olan St. Pierre Kilisesi’nin de Hatay’da olması dünya çapından turistleri, yılın her dönemi bölgeye çekmekte. Hristiyanlık tarihinde önemli bir yeri olan Hatay, aynı zamanda dört patrikliğin merkezi olan yerlerden de biri.  
Hatay inanç merkezleri, tarihi ve kültürü ile turizm açısından önemli bir şehir. Hatay’da birçok tarihi cami, kilise ve surları görebilirsiniz. Tarihin çeşitli dönemlerinde inşa edilmiş pek çok han, hamam ve çarşı günümüzde de kullanıma açık.
Hatay’ın havası rüzgârlı, denizi dalgalıdır. Şehrin rüzgârı ve denizinin dalgası sörfle uğraşanlar için güzel bir fırsat olabilir. İklim olarak Akdeniz iklim özelliği gösterir. Dolayısıyla kültür ve inanç turizminin yanı sıra Hatay, tatil turizmi için de ziyaret edilebilir.
Hatay, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının getirmiş olduğu kalıntılarla tarih ve kültür turizmi için de önemli bir konumdadır. Gerek kültür gerekse iş ve kongre turizmi nedeniyle tüm yıl turistlerin uğrak yeri olan bir şehirdir.
Hatay tüm bu saydığımız sebepler dolayısıyla yılın her dönemi pek çok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Gelen misafirlerin konaklaması için de oldukça kaliteli ve konforlu Hatay otelleri mevcut.
Hatay otelleri şehrin merkezinde, deniz kenarında ve civar ilçelerde konumlanmışlar. Merkezi ve kültürel pek çok noktaya yakın konumdalar. Yılın her dönemi hizmete açık olan Hatay butik otelleri, oda kahvaltı hizmet veriyorlar. Fakat gün içinde yörenin en lezzetli yemeklerini ve Türk ve Dünya mutfağından lezzetleri Hatay butik otellerinin restoranlarında bulabilirsiniz.Hatay’da şehir oteli olarak hizmet veren bir konaklama tesisinin yanı sıra mimarisi ile Hatay’ın kültürel ve otantik havasına uyum sağlamış tesisleri de görebilirsiniz. İsterseniz geleneksel çizgilere sahip Hatay butik otellerini de tercih edebilirsiniz.  Hatay otelleri sadece konaklamanız için değil; seminer, toplantı, iş seyahatleri ya da özel davetleriniz için de uygun koşullara sahipler.Hatay otellerinin fiyatları ise konakladığınız otelin kalitesine ve türüne göre farklılık gösterebiliyor. Ancak yılın her dönemi açık oldukları ve çok sayıda Hatay oteli bulunduğu için, her turistin bütçesine uygun bir otel bulmak mümkün.   

Eğer kültürü ve tarihi ile dünyaca ünlü Hatay’ı hala görmediyseniz bu yıl güzel bir fırsat olabilir. Sitemizi inceleyerek Hatay otelleri, Hatay otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.

Filtreler
Beldeler
Tümünü Gör (2)
Daha Az Göster
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
26.02.2024
Çıkış
27.02.2024
Misafirler
2 misafir

Çankaya Konakları

4.9 · Harika · 7 yorum
En iyi fiyat alınıyor

La Perla Premium Hotel

4.0 · İyi · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Hatay bölgesindeki hangi oteller çiftler için en uygun?
Çankaya Konakları ; çiftlere uygun atmosfere sahip.
Hatay'da hangi işletmeler aileler için en uygun?
La Perla Premium Hotel ; ailelerin rahatlıkla konaklayabileceği konforu sunuyor.
Hatay bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Hatay bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?
Çiçekli Konak , La Perla Premium Hotel ve Çankaya Konakları müthiş bir çekiciliğe sahip. Diğer önerilerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Hatay bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Çankaya Konakları , kahvaltıda yöresel Hatay'ın eşsiz gurme lezzetlerini sunuyor. Çeşit bol...
Hatay bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?
Otellerimizin hepsi kent merkezinde bulunuyor.
Hatay bölgesindeki şömineli oteller hangileri?
Çiçekli Konak'ta şöminenin keyfini çıkarın!
Hatay bölgesindeki hangi oteller romantik?
Çankaya Konakları ve La Perla Premium Hotel romantik konseptli otellerimizden.
Hatay bölgesinde yetişkin oteller hangileri?
Çiçekli Konak ve Çankaya Konakları yetişkinlere yönelik, hem görüntüsel hem işitsel ahenk yakalamış niş yerlerden.
Hatay bölgesindeki havaalanına en yakın oteller hangileri?
Antakya Havaalanı 29 km uzaklıkta bulunuyor. Önerilerimizi sitemizden inceleyebilirsiniz.
Hatay bölgesindeki evcil hayvan dostu oteller hangileridir?
Savon Hotel ve Çiçekli Konak evcil dostlarımızı kabul ediyor.
Hatay bölgesinde Hatay Arkeoloji Müzesi yakınındaki oteller hangileri?
Hatay Arkeoloji Müzesi meydana yaklaşık 3 km uzaklıkta. Yakınındaki otel önerilerimizi sitemizden inceleyebilirsiniz.
Hatay bölgesinde Harbiye Şelalesi yakınındaki oteller hangileri?
Harbiye Şelalesi kent merkezinden 8 km uzaklıkta. Yakınındaki otel önerilerimize sitemizden bakabilirsiniz.
Hatay bölgesinde Saint Pierre Kilisesi yakınındaki oteller hangileri?
Saint Pierre Kilisesi meydana 2 km uzaklıkta. Otel önerilerimizi sitemizden inceleyebilirsiniz.