Şanlıurfa'da Ne Yapılır

Şanlıurfa’ya geldiğinizde öncelikle tarih kokan sokakları, çarşıyı ve hanları gezmelisiniz. Alışveriş yapabilirsiniz. Sonrasında Urfa Kalesi’ne gidebilirsiniz. bölgede görülmesi gereken çok sayıda tarihi cami ve medrese var. Buraları gezebilirsiniz.
Dünyaca ünlü Balıklıgöl’e gidebilirsiniz. Harput ve Viranşehir ilçelerini ve ilçelerin tarihi yerlerini, mağaraları ve eserlerini gezebilirsiniz. Harput tam bir açık hava müzesi, fotoğraf makinenizi almayı unutmayın.
Gün içinde bir kebapçıda ya da çiğköfteci de mola verebilirsiniz. Çiğköftenin, içli köftenin ve kebapların tadına bakmalısınız. Sonrasında bir de yöreye özgü mırra adı verilen kahveyi yudumlayabilirsiniz.
Gün içinde şehirdeki hemen her yerde bolca fotoğraf çekebilirsiniz. Urfa’nın her yeri tam bir fotoğraf karesi kadar mükemmel. Eski şehir olarak anılan yerleri gezebilirsiniz.
Akşam güzel bir yöresel yemek şöleninin ardından sıra gecesine katılabilirsiniz.
Balıklıgöl: Şanlıurfa'ya gelip buraya uğramadan olmaz. Bu göl inanç konusunda önemli bir yere sahip. İnanışa göre Hz. İbrahim putperestliğe karşı mücadeleye başlayınca döneminin Kralı Nemrut tarafından yakalanır ve şu anki gölün olduğu alanda dev bir ateş yaktırılarak içine atılır. İşte tam o anda Allah tarafından ateşe "Ey ateş, İbrahim'e karşı serin ve selamet ol" emri verilmesiyle ateş suya, odunlar da balığa dönüşür. Buraya geldiğinizde hem gölü turlayabilir hem de balıkları besleyebilirsiniz. Halfeti: Halfeti Şanlıurfa'ya bağlı bir ilçe. Eski ve yeni Halfeti olarak iki kısımdan oluşuyor. Eski Halfeti; eski kent, saklı cennet, kayıp kent gibi isimlerle anılır. Halfeti Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin Bodrumu olarak bilinir. Kız Mağarası, Rum kale, Ulu Cami ve Asma köprü gibi yapılar ziyaret edebileceğiniz mekânlar arasında.

Bölgede yapılan kazılardan çıkarılan eserlerin ve hikâyelerinin sergilendiği Haleplibahçe Müze Kompleksi. Şanlıurfa Arkeoloji Müzesi, Arkeopark ve Edessa Mozaik Müzesi'nden oluşan Haleplibahçe Müze Kompleksi’nde bölgede yapılan kazılardan çıkarılan eserleri görün ve eserlere ait hikâyeleri öğrenin. Dünya çapında bilinen en eski anıtsal tapınak olan Göbeklitepe mucizesine şahit olun.
Dünyanın ilk bilim merkezlerinden birine ev sahipliği yapan dünyada kurulan ilk üniversitenin yer aldığı Harran’da tarihe tanıklık edin.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
13.07.2024
Çıkış
14.07.2024
Misafirler
2 misafir
5.0 · Harika · 2 yorum
Ala Han Hotel, Şanlıurfa
Tarihi Otantik Otel
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 12 yorum
Astarte Hotel, Şanlıurfa
Aslına uygun restore edilmiş iç avlulu tarihi konak.
En iyi fiyat alınıyor

Kasrı Canan - Halfeti

5.0 · Harika · 3 yorum
Kasrı Canan - Halfeti, Şanlıurfa
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Şanlıurfa bölgesindeki hangi işletmeler sıra dışı güzel manzaraya sahip?
Kasrı Canan; Halfeti'nin tüm haşmetiyle karşınızda.
Şanlıurfa bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için müesseseleri arayabilirsiniz.
Şanlıurfa bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Şehrazat Konağı'nda kahvaltı nefis!
Şanlıurfa bölgesindeki evcil hayvan dostu oteller hangileridir?
Socrates Otel evcil hayvan dostu otellerimizden.
Şanlıurfa'da havaalanına en yakın oteller hangileri?
Şehrazat Konağı - Şanlıurfa Gap Havalimanı arabayla yaklaşık kırk dakika sürüyor.
Şanlıurfa bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?
Sayfamızda refere ettiğimiz otellerimizin hepsi şehir merkezinde bulunuyor.