Şanlıurfa Rehberi

Şanlıurfa: Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en gözde kentlerinden olan Şanlıurfa, Mardin ve Gaziantep gibi turistik açıdan gözde kentlerin de hemen yanında yer alıyor. Peygamberler şehri diye de bilinen Urfa, Kurtuluş Savaşı’nda Şanlı sıfatını hak ederek almıştır. Şehrin kültür ve tarih kenti olduğu hemen her sokağında bulunan izlerden anlaşılıyor. Kentin sokaklarında gezdiğinizde hanları, çarşıları sizi başka diyarlara götürüyor.
 

Şanlıurfa’nın yerleşim olarak tarihi ise oldukça eskilere uzanıyor. MÖ. 9500'e, Neolitik Dönem’e, kadar dayandığı biliniyor. Urfa kent merkezinin altında bugünkü Balıklıgöl'ün kuzeyinde, 1997 yılında Dr. Bahattin Çelik tarafından yapılan bir keşif sonucu, Urfa kent merkezi tarihinin MÖ. 9500'e, Neolitik Dönem’e kadar uzandığı görülmüştür. Kent köklü tarihinin yanı sıra birçok peygamberin yaşadığı ve doğduğu yer olarak da bilinir. Bu bilinen uzun tarihi süreçte şehir, Akkat, Sümer, Babil, Hitit, Asur, Pers, Makedonya, Roma, Bizans gibi köklü uygarlıkların egemenlikleri altında yaşamış. 1094 yılında Selçuklu topraklarına katılmış. Eyyubi, Memluk, Türkmen aşiretleri, Timur Devleti, Akkoyunlular, Dulkadiroğulları Beyliği ve Safevilerden sonra, 1516'da Osmanlı sınırları içine katılmış. 1919 yılında önce İngilizlerin, daha sonra da Fransızların işgaline uğramış, 11 Nisan 1920'de işgalden kurtarılmıştır. Cumhuriyet sonrasında 1924'de il durumuna getirilmiştir.

Şanlıurfa, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde uzun yıllardır yürütülen ve bölgenin kalkınması için büyük önem taşıyan GAP'ın da merkezinde yer almaktadır.Mezopotamya'nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Urfa akarsulara yakın olması, ticaret yollarının kesiştiği noktada yer almasından ötürü tarihi boyunca stratejik bir öneme sahip olmuş. Kentin bilinen en eski ismi ise Edessa. Urfa isminin Vurhai, Orhai, Ruhua gibi isimlerden geldiği söylense de bunlardan hiçbiri kesinlik kazanmamış. Kentin adı, Kurtuluş Savaşı’nda halkın göstermiş olduğu kahramanlık dolayısıyla, 1984 yılında çıkarılan bir yasa ile Şanlı unvanını almış ve Şanlıurfa olarak değiştirilmiştirKent, köklü bir kültür mirasına sahiptir. Üzerinde, ilk İslam üniversitesinin kurulduğu Harran, Urfa’nın bir ilçesi olup Dünya Kültür Mirası'na dâhil edilmesi düşünülmektedir. Evleri, sokakları, çarşıları, hanları, hamamları, çeşmeleri, köprüleri, camileri, kale ve surları ile Şanlıurfa 'Müze Kent' görünümündedir. Hz. İbrahim, Hz. Eyüp, Hz. İlyas ve Hz. Yakup gibi peygamberlerin yaşadığı, kent 'Peygamberler Şehri' olarak da anılmaktadır. Kente egemen olan toplulukların birçoğunun tarih boyunca bırakmış oldukları derin izler, bugün eski kent dokusunda ve müzedeki eserlerde, Devlet Güzel Sanatlar Galerisi veya bir başka yerde görülebilir. Bugün GAP ile ekonomik, sosyal, kültürel alanda hızlı bir değişim ve kalkınma sürecinde olan kentin yüksek bir kültür ve turizm potansiyeli vardır.Şanlıurfa tüm bu tarihi ve kültürel özellikleri ile yılın her dönemi hem ülkemizden hem de yurt dışından çok sayıda turisti ağırlamakta. Gelen misafirlerin konaklaması içinse çok sayıda otel ve konukevi mevcut şehirde.

Şanlıurfa otelleri genellikle şehir oteli, butik otel ve konuk evi olarak hizmet veriyorlar. Yılın her dönemi hizmete açıklar. Konum olarak da şehir merkezinde ve Urfa Kalesi’ne oldukça yakın yerlerde konumlanmışlar.
Şanlıurfa otelleri arasında bölgenin tarihi ve kültürel dokusuna uygun olarak inşa edilen oteller de var, tarihi özellikteki Şanlıurfa butik otelleri de ya da günümüz modern mimarisine uygun şehir otelleri de. Şanlıurfa otelleri genel olarak bölgenin tarihi ve kültürel havasını yansıtacak şekilde dekore edilmişler. Otelinizin duvarlarında bölgenin otantik havasını yakalayabilirsiniz. Tüm bunların yanı sıra tesisler günümüz modern imkanlarına da sahipler. danızın duvarlarında tarihin havasını koklarken banyonuzun modern dekorasyonu size bugüne çekiveriyor.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
23.07.2024
Çıkış
24.07.2024
Misafirler
2 misafir
5.0 · Harika · 2 yorum
Ala Han Hotel, Şanlıurfa
Tarihi Otantik Otel
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 12 yorum
Astarte Hotel, Şanlıurfa
Aslına uygun restore edilmiş iç avlulu tarihi konak.
En iyi fiyat alınıyor

Kasrı Canan - Halfeti

5.0 · Harika · 3 yorum
Kasrı Canan - Halfeti, Şanlıurfa
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Şanlıurfa bölgesindeki hangi işletmeler sıra dışı güzel manzaraya sahip?
Kasrı Canan; Halfeti'nin tüm haşmetiyle karşınızda.
Şanlıurfa bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için müesseseleri arayabilirsiniz.
Şanlıurfa bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Şehrazat Konağı'nda kahvaltı nefis!
Şanlıurfa bölgesindeki evcil hayvan dostu oteller hangileridir?
Socrates Otel evcil hayvan dostu otellerimizden.
Şanlıurfa'da havaalanına en yakın oteller hangileri?
Şehrazat Konağı - Şanlıurfa Gap Havalimanı arabayla yaklaşık kırk dakika sürüyor.
Şanlıurfa bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?
Sayfamızda refere ettiğimiz otellerimizin hepsi şehir merkezinde bulunuyor.