×

Şile Hakkında


Şile İstanbul: İstanbul merkeze yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta bulunan, şehir gürültüsünün aksine oldukça sakin ve karmaşanın tamamen dışında güzel bir tatil vaat eden bir İstanbul ilçesidir Şile. Kocaeli Yarımadası’nın kuzeyinde, Karadeniz’in kıyısında konumlanmıştır. İstanbul’un üçüncü büyük ilçesidir.    

Şile, Marmara Bölgesi’nin kuzey doğusunda, Karadeniz kıyısından yani yeşilin içinden mavi denizlere açılan İstanbul'un kuzey penceresidir. Yaklaşık 30 bin nüfuslu olan ilçenin, hafta sonlarında ve yaz aylarında nüfusu iki- üç katına çıkar. Yunanca bir kelime olan "Şile"nin anlamı “yaban çiçeği”dir. Şile, adını bir bitki türü olan "mercanköşk" ten alır. Zamanında buraya yerleşen Grekler, bölgedeki mor çiçekleri görünce, Şile’ye kendi dillerinde “mercanköşk” anlamına gelen bir isim vermişlerdir.    

Şile’nin yerleşim olarak tarihi milattan önceki yıllara kadar uzanır. MÖ 7. yy' da Miletli denizciler tarafından kurulmuş ve o günden bugüne kadar da çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. Bölgede büyük ilk yerleşimi kuranlar Greklerdir. Ayrıca Şile tarihinde Lidya, Pers, Galat, Roma, Selçuk, Latin, Bizans ve Osmanlı İmparatorlukları da yer almıştır. İlk yerleşenlerin Bitinler olması dolayısıyla Anadolu uygarlıkları içinde bu bölgeye Bitinya da denilmektedir.   

Son yıllarda ünü giderek artan Ağva’da Şile’nin beldeleri arasındadır. Göksu ve Yeşilçay arasında kurulan beldenin Latince kökenli ismi de “iki su arasında bulunan yer” anlamındadır. Ağva da en az Şile kadar sık tercih edilen, vakit sıkıntısı olan büyükşehirlilerin hemen her hafta sonu kaçamak yaptığı bölgelerden biridir.   

Şile upuzun ve tertemiz plajları, Karadeniz Bölgesi’nin özelliklerini yansıtan yemyeşil doğası, doğal güzellikleri ve akarsuları ile son yıllarda oldukça ön planda olan bir ilçe. Bölgede pek çok doğal kaynaklı göl ve akarsu bulunur. Ormanlarındaki ağaçların çeşitliliği ise oldukça fazladır.     

Şile iklim özelliği olarak ise Karadeniz ve Akdeniz iklimleri arasında geçiş özelliği gösterir. Hava her mevsim nemlidir. Halkın geçim kaynaklarından en önemlileri ise, özellikle son yıllarda, turizmdir.   

Şile’nin sınırlarında bulunan Ağva gibi pek çok ünlü tatil beldesindne biri de Ulupelit Köyü ve çevresidir. Ulupelit, İstanbul’a sadece 50 km. mesafede bulunuyor. Şehir merkezine bu kadar yakın ve İstanbul’dan o kadar da uzak. İstanbul’un karmaşık ve gürültülü hayatının aksine oldukça sakin ve dingin. Ömerli ve Darlık Barajları arasında, meşe ve kayın ormanları ile çevrili ve henüz bozulmadan kalabilmiş, küçük bir orman köyü diyebiliriz. Muhteşem bir yeşillik, derin bir sessizlik ve sizi tüm benliğinizle arındıracak kadar bol oksijen.   

Şile, son yıllarda giderek artan bir ziyaretçi potansiyeline de sahip. Özellikle hafta sonları ve yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan beldede, çok sayıda konaklama tesisi de mevcut.    

Şile otelleri oldukça çeşitli ve farklı kategorilerde. Ancak genel olarak butik ve küçük otel olarak hizmet veriyorlar. Şile merkezinde ya da Ağva, Ulupelit gibi civardaki beldelerde konumlanmışlar. Köylerin içinde, köylerin doğal dokusu içinde ve tertemiz havanın kucağında bulunuyorlar.    

Şile otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar. Günümüz modern imkânlarını sunmanın yanı sıra oldukça lüks ve kaliteli tesisler. Genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar. Ancak restoranları, bölgede yetişen organik ürünlerin de eşlik ettiği lezzetli yemekleri ile günün her saati hizmete açık.   

Eğer güzel bir tatil için vaktiniz yoksa hafta sonu kaçamağı yapabilirsiniz. Ya da Şile butik otellerinde, bir hafta sonu iş toplantılarınızı, seminerlerinizi, özel davet ve organizasyonlarınızı da planlayabilirsiniz.   

Şile otel fiyatları genellikle uygun seçenekler sunuyor. Hafta sonları ya da yaz aylarında biraz fiyat artışları görülse de genel olara her bütçeye hitap edecek fiyatlara sahip. Siz yeter ki Şile’de sakin ve dinlendirici bir tatil yapmak isteyin, bütçenize göre bir Şile oteli mutlaka var.   

Eğer hala Şile’ye gitmediyseniz bu hafta sonu çok da güzel bir fırsat olabilir. Şile’nin her mevsim başka güzel doğasını görmek için sitemizi inceleyerek Şile otelleri, Şile otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilir ve güzel bir tatil planı hazırlayabilirsiniz. Hafta sonları ve özellikle de yaz aylarında gidecekseniz, rezervasyon yaptırmanızda fayda var.
 

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Detaylı Arama Yapın{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
5 üzerinden Konuk Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler