Sultanahmet Hakkında

Sultanahmet: Dünyanın en güzel ve gösterişli şehirlerinden biri olan İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Sultanahmet beldesi; hem tanıklık ettiği yüzlerce yıllık tarihiyle, hem camileri ve pek çok tarihi mimarisiyle hem de asırlık çınarlarla süslü meydanlarıyla gerçekten de büyüleyici bir atmosfere sahip.   

Beldeye adını veren Sultan Ahmet Camisi ise 1600’lü yılların başında, Mimar Sinan’ın öğrencisi Sedefkâr Mehmet Ağa tarafından yapılmış. Sultan I. Ahmet tarafından yaptırılan caminin içinde medrese, hamam, türbe ve imaret bulunuyor. Klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan cami, orijinal olarak altı minareli inşa edilmiş tek camidir.    

İstanbul dendiğinde ilk akla gelen yerlerden biri olan ve yabancı turistlerin de çok iyi bildiği Sultanahmet Meydanı ise yine bu beldedir. İstanbul’un en çok turist alan yerlerinden biridir. Meydan, Bizans Dönemi’nde hipodrom olarak bilinirmiş. Osmanlı zamanında da buraya “At Meydanı” denirmiş.   

Sultanahmet aynı zamanda Topkapı Sarayı, Yerebatan Sarnıcı ve Ayasofya Müzesi gibi pek çok tarihi ve turistik mekana da oldukça yakın konumda.    

İstanbul, geçmişinden bu yana bu yana Sultanahmet çevresinden yönetilmiş. İbadethaneler, saraylar, meydanlar, anıtlar hepsi burada yer almış. O yüzden Sultanahmet ve çevresi, imparatorlukların tahtı ve ikametgâhı olmuş. Tarihi üçgen yarımadanın uç kısmını oluşturan Sultanahmet ve civarı, tarih boyunca en önemli yerleşim bölgesiymiş. Roma ve Bizans imparatorları saraylarını buraya, Marmara Denizi manzarasına bakan yamaçlarına oturtmuşlar. Osmanlılar ise diğer bir köşeyi, yani bugünkü Topkapı Sarayı bölgesini seçmiş. 
   

19. yüzyıl’a kadar, Sultanahmet bölgesi birbirinden mükemmel yapılarla ve tabiat dokusuyla donanmış. 1830'lardan itibaren padişahların Boğaziçi saraylarına göç etmesiyle, Sultanahmet biraz sakinlemiş. 1800'lü yıllar başına kadar şehrin kültür ve sanat açısından bu en değerli bölgesi, unutulmuşluğun ve terk edilmişliğin hüznünü yaşamış. Günümüzde ise tüm turistlerin ilk merak ettikleri ve ziyaret ettikleri bölge olarak yeniden hak ettiği değeri kazandı.

Sultanahmet, tüm bu saydığımız tarihi ve turistik özelliklerinden dolayı bugün, İstanbul’un en çok otel bulunan bölgelerinden biri. Tarihi sokakların hemen her yerinde farklı kategorilerde ve farklı kalitelerde konaklama tesisleri bulunuyor.
Tarihi geçmişi olan oteller bulunduğu gibi yeni yapılan oteller de mevcut. Lüks ve muhteşem manzaralı bir Sultanahmet otelinden butik ve küçük bir otele kadar her çeşit tesis var.   

Yılın her dönemi hizmete açık olan Sultanahmet otelleri, her zaman da oldukça yoğun hizmet veriyorlar. Çünkü İstanbul gibi her yeri tarih kokan bir şehri gezmenin zamanı ve mevsimi yok. İstanbul, Sultanahmet her mevsim, her dönem bir başka güzel ve görülmeye değer.
Sultanahmet otellerinin, özellikle tarihi tesislerin, farklı ve otantik havaları sizi tarihin sayfalarına sürüklerken, otellerin sahip olduğu modern imkânlar da misafirleri günümüzden koparmıyor. Sultanahmet butik otelleri, İstanbul’daki pek çok merkezi noktaya yakın olmanın yanı sıra tarihi ve turistik mekânlara da oldukça yakın konumdalar. Bu sebeple de yerli ve yabancı turistler tarafından sık tercih ediliyorlar.
Sultanahmet butik otelleri tarihi ve turistik ezgilerinizde konaklamanız için değil, iş seyahatleriniz, iş toplantılarınız, özel davet ve organizasyonlarınız için de uygun koşullara sahipler.   

Sultanahmet otel fiyatları ise konakladığınız tesisin kalitesine, tarihine ve sunduğu hizmete göre farklılık gösterebiliyor. Ancak her kesimden turistin bütçesine uygun bir Sultanahmet oteli bulmak mümkün.

Eğer yakın zamanda bir İstanbul seyahati planlıyorsanız Sultanahmet’e gitmeyi de unutmayın. Güzel bir Sultanahmet planı için sitemizi inceleyerek Sultanahmet otelleri, Sultanahmet otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi edinebilirsiniz. İyi tatiller.
 

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
25.02.2024
Çıkış
26.02.2024
Misafirler
2 misafir
4.4 · Harika · 5 yorum
Sultanahmet merkezde konforlu bir otel.
En iyi fiyat alınıyor
4.7 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor
4.7 · Harika · 3 yorum
Otel tarihi mekanlara yürüyüş mesafesindeki konumu ile öne çıkıyor.
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Sultanahmet bölgesindeki hangi işletmeler aileler için en uygun?
Senatus Hotel, merkezde konforlu ve temiz odalar bulunuyor. Çocuklu aileler için de oldukça ideal.
Sultanahmet bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Sultanahmet bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?
Eresin Hotels Sultanahmet; stil bakımından Türkiye'de bir ilk müze otel olma ünvanına sahip. Bir otelden çok daha fazlası...
Sultanahmet bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
İstanbul Havalimanı 44 km uzaklıkta. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Sultanahmet bölgesinde yetişkin oteller hangileri?
Sarı Konak Hotel eski tip bir İstanbul evi. İnsanı kucaklayan içten ve samimi bir havası var.