Amasya'da Gezilecek Yerler

Şehzade kenti olan Amasya'da çok sayıda medrese, konak ve cami bulunuyor. Tarihin izlerini bugün bile olduğu gibi yansıtan kentte gezip görmeniz gereken pek çok yer var. Doğal güzellikleri ile de göz dolduran kentte öncelikle şehrin tek gölü olan Borabay Gölü kenarında bir gezintiye çıkmalı ya da bisiklet turu yapmalısınız. Büyüleyici manzarası ile sizi tüm yorgunluğunuzdan arındıracak. Yeşilırmak kenarında bulunan Yalıboyu Evleri olarak bilinen, günümüzde restore edilerek bazısı hizmete de açılan evleri ziyaret edebilirsiniz.
Bu konakların arasında en güzellerinden biri olan Hazeranlar Konağı'nı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Bu güzel mimarileri ziyaret ettikten sonra nehrin üzerindeki heybetli köprüden geçerek karşı tarafta yer alan Amasya Kalesi'ni de görmelisiniz. Amasya Kalesi'nin eteklerinde kayalara oyularak yapılmış beş adet kral kaya mezarı da bulunuyor. Ancak vadi olarak adlandırabileceğimiz bölgede farklı boyutlarda pek çok kaya mezar mevcut. Fotoğraf makinenizi almayı unutmayın! Bu mezarların dışında çevre yolu üzerinde bulunan ve Aynalı Mağara olarak bilinen bir kral kaya mezarı daha var ki gerçekten görülmeye değer.
Saydığımız bu yerlerin dışında Terziköy Kaplıcalarında şifa bulabilir ve Yedi Kuğular Kuş Cenneti'nde farklı kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz. Doğal güzelliklerin yanı sıra tarihi eserler de oldukça canlı bu kentte.
Çok sayıda cami ve medresenin bulunduğu kentte en çok göz önünde olanlar Çelebi Mehmet Medresesi, Kapı Ağa Medresesi, Gök Medrese ve Haliliye Medresesi'dir. Burmalı Minare Camii, Gök Medrese Camii, Halifet Gazi Kümbeti, Yörgüç Paşa Camii, Abide Hatun Camii (ahşap cami) ise gezip görmeniz gereken camilerden yalnızca birkaçı.
Eğer müze ziyaretlerini sevenlerdenseniz kente geldiğinizde mutlaka Minyatür Amasya Müzesi, Amasya Müzesi, Alpaslan Müzesi ve Hazeranlar Konağı Müze Evi gezmenizi öneririz. İsterseniz kentin yüzyıllar öncesinden kalma hamamlarını da gezebilirsiniz. Arkut Bey Hamamı, Yıldız Hamamı, Kumacık Hamamı, Mustafa Bey Hamamı bunlardan sadece birkaçı. Şehrin merkezinde yer alan bedesten ve kapalı çarşı gibi yerleri de gezip görerek alışveriş yapabilirsiniz.

Not: Amasya Gezi Rehberi için blogumuza göz atın!

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
16.04.2024
Çıkış
17.04.2024
Misafirler
2 misafir

Emin Efendi Otel

4.3 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Gönül Sefası Konağı

4.7 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 2 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Sarı Konak Spa & Hotel

5.0 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor
3.3 · İyi · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Amasya bölgesinde manzarası ile dikkat çeken oteller hangileridir?
Uluhan Hotel; Yeşilırmak Nehri kıyısında bulunuyor. Manzara olağanüstü!
Amasya bölgesinde aileler için en uygun oteller hangileridir?
Lalehan Hotel; ailelerin rahatlıkla konaklayabileceği konfora sahip.
Amasya bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Amasya bölgesinde tavsiye edebileceğiniz en iyi oteller hangileridir?
Taşhan Hotel, eski devrin heybeti ile farklı bir doku yaratıyor.
Amasya bölgesinde evcil hayvan dostu olan oteller hangileridir?
Gönül Sefası Konağı, evcil hayvan dostu otellerimizden.
Amasya bölgesinde havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Şehir merkezinden, Amasya Merzifon Havalimanı arabayla yaklaşık kırk dakika sürüyor.
Amasya bölgesinde Amasya Kalesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
Amasya tıpkı nehir merkezli Avrupa kentleri gibi. Yeşilırmak boyunda, eski konakların cumbalarının nehrin üzerine peşi sıra uzandığı muntazam görüntüsü göz kamaştırıyor. Evlerin arka tarafında Pontus krallarının MÖ 3.-2.yüzyıla ait kaya mezarları bulunuyor. Daha da yukarıda heybetli görüntüsü ile mest eden Amasya Kalesi... Otel önerilerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Amasya bölgesinde II.Bayezid Külliyesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
II.Bayezid Külliyesi nehrin sol kıyısında, 1468 yılında yapılmış, Osmanlı süslemeleriyle dolu görkemli bir yapı. Otel önerilerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Amasya bölgesinde Gökmedrese Camii yakınlarındaki oteller hangileridir?
Gökmedrese Camii ile Torumtay Türbesi (1266-1278) : Selçuklu sultanlarından birinin kölesi olan Emir Şerafeddin Torumtay tarafından yapılmış. Otel önerilerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.