Amasya'da Ne Yapılır

Yöre de gezip görülecek yer çok. Kaya Mezarları, Aynalı Mağaralar, Amasya Müzesi, Ferhat Su Kanalı, Taş Han, Vakıf Bedesten Kapalı Çarşı, Gök Medrese Camii, Gümüşlü Camii, Mehmet Paşa Camii, Büyük Ağa Medresesi bunlardan birkaçı. Ayrıca Hatuniye Mahallesi'ndeki eski Osmanlı evlerini mutlaka görmelisiniz.
Nehir boyunca güzel bir yürüyüş yapıp nehrin kenarlarındaki kahvelerde dinlenebilirsiniz. Mehmet Paşa Cami ve Bursa'daki Yeşil Camiyi andıran Beyazıt Camisi'ni gezip görebilirsiniz. Gümüşlü Cami ve Gök Medrese oldukça etkilidir. Kaya mezarlıklarını, Aynalı mağarayı ziyaret edin. Taş Han ve Vakıf Bedesten Kapalı Çarşısı şehrin en güzel gezinti noktalarından biridir.
Tarihin ve doğanın kucağındaki kent Amasya'da tatilinizin her günü dolu dolu geçecek. Gezip görmeniz gereken pek çok yer, yapmanız gereken pek çok etkinlik var. Öncelikle şehrin tarihi yerlerini; camilerini, kümbetlerini, bedesten, hamam ve medreselerini mutlaka gezip görmelisiniz. İsterseniz hamamlarında ve kaplıcalarındaki şifalı sularında bir gün geçirerek yılın tüm yorgunluğunu atabilir ve sağlık depolayabilirsiniz. Amasya Kalesi eteklerinde yapılmış olan Kral Kaya Mezarlarını görebilirsiniz. Doğayla iç içe olmayı sevenlerdenseniz kenti ikiye bölen Yeşilırmak Nehri kenarında ya da şehrin tek gölü Borabay Gölü kenarında yürüyüşler ya da bisiklet turları planlayabilirsiniz. Balık meraklıları için önerimiz ise Borabay Baraj Gölü ve Yeşilırmak kenarında olta balıkçılığı. Yedi kuğular Kuş Cenneti'nde farklı kuş türlerini gözlemleyebilirsiniz. Şehrin merkezinde vakit geçirmek isterseniz de bedesteni, çarşıyı gezip yöresel hediyelik eşyalar alabilir, ister merkezde isterseniz de Yeşilırmak kenarında güzel bir kahve molası verebilir, şehri dinlerken yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Akşamları ise kale ve kral mezarları manzarasına karşı Yeşilırmak kenarında güzel bir yemek yiyebilirsiniz. İsterseniz Türk ve dünya mutfağı isterseniz de Amasya'nın yöresel lezzetleri ile damağınızı şenlendirebilirsiniz.

Not: Amasya Gezi Rehberi için blogumuza göz atın!

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
16.04.2024
Çıkış
17.04.2024
Misafirler
2 misafir

Emin Efendi Otel

4.3 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Gönül Sefası Konağı

4.7 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 2 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Sarı Konak Spa & Hotel

5.0 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor
3.3 · İyi · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Amasya bölgesinde manzarası ile dikkat çeken oteller hangileridir?
Uluhan Hotel; Yeşilırmak Nehri kıyısında bulunuyor. Manzara olağanüstü!
Amasya bölgesinde aileler için en uygun oteller hangileridir?
Lalehan Hotel; ailelerin rahatlıkla konaklayabileceği konfora sahip.
Amasya bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Amasya bölgesinde tavsiye edebileceğiniz en iyi oteller hangileridir?
Taşhan Hotel, eski devrin heybeti ile farklı bir doku yaratıyor.
Amasya bölgesinde evcil hayvan dostu olan oteller hangileridir?
Gönül Sefası Konağı, evcil hayvan dostu otellerimizden.
Amasya bölgesinde havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Şehir merkezinden, Amasya Merzifon Havalimanı arabayla yaklaşık kırk dakika sürüyor.
Amasya bölgesinde Amasya Kalesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
Amasya tıpkı nehir merkezli Avrupa kentleri gibi. Yeşilırmak boyunda, eski konakların cumbalarının nehrin üzerine peşi sıra uzandığı muntazam görüntüsü göz kamaştırıyor. Evlerin arka tarafında Pontus krallarının MÖ 3.-2.yüzyıla ait kaya mezarları bulunuyor. Daha da yukarıda heybetli görüntüsü ile mest eden Amasya Kalesi... Otel önerilerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Amasya bölgesinde II.Bayezid Külliyesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
II.Bayezid Külliyesi nehrin sol kıyısında, 1468 yılında yapılmış, Osmanlı süslemeleriyle dolu görkemli bir yapı. Otel önerilerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Amasya bölgesinde Gökmedrese Camii yakınlarındaki oteller hangileridir?
Gökmedrese Camii ile Torumtay Türbesi (1266-1278) : Selçuklu sultanlarından birinin kölesi olan Emir Şerafeddin Torumtay tarafından yapılmış. Otel önerilerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.