Amasya'da Ne Yenilir

Amasya diyince akla gelen ilk yiyecek elma. Bol bol yemeden geçmeyin. Ayrıca elma tatlısı, toyga çorbası, cılbır çorbası ve bakla dolması da diğer meşhur lezzetler.
Lezzetli elmaları ile ünü artık dünyaya yayılan Amasya'da tatmak isteyeceğiniz pek çok yöresel yemek de mevcut. Amasya'nın zengin bitki çeşitliliği mutfak kültürüne de yansımış. Yöresel yemeklerin başında lezzetli çorbalar yer alıyor: toyga çorbası, kesme ibik çorba, çatal çorba, helle çorbası gibi. Çorbaların yanında papara, cırıkta-cızlak, cılbır, bakla dolması, Amasya usulü sini su böreği, hengel, kabak kabuklu pilav, sirkeli ciğer gibi farklı ama bir o kadar da lezzetli ve sağlıklı yöresel yemekleri de tatmalısınız. Bu lezzetlerin keyfini çıkardıktan sonra sıra geldi tatlıya; yuka tatlısı, gömlek kadayıfı, zerdali gallesi, vişneli ekmek gibi tatlıları da denemeyi unutmayın.
Yöresel yemeklerin dışında şehir merkezinde pek çok yerde Türk ve dünya mutfağına özgü farklı lezzetleri bulabilirsiniz. Tavuk, et ve kebap çeşitlerinin yanı sıra fast food restoranları da mevcut.
Galip Amasya Çörekçisi 1925 yılından günümüze, kuşaktan kuşağa orijinal tarifle aktarılan asırlık lezzet Amasya çöreği, 2006 yılında Türk Patent Enstitüsü tarafından bu işletmede tescillenmiştir. Amasya'yı ziyarete gelenlerin tatmadan geçmediği bu meşhur çörek nohut mayasından hazırlandığı için yerli halk tarafından nohutlu çörek olarak da biliniyor. Adres: Pirinççi Mahallesi Habibi Sokak No: 10/A Bimarhane Arkası Merkez, Amasya İletişim: 0358 218 27 16
Amaseia Mutfağı Buraya geldiğinizde meşhur keşkek, toyga çorbası, baklalı yaprak sarması, güveçte etli kuru fasulye ve bamya yemeği sipariş edebilirsiniz.
Adres: Hatuniye Mahallesi Hazeranlar Sokak No:3 Merkez, Amasya İletişim: 0358 218 22 23
Emin Efendi Konakları Emin Efendi restoranında şehrin geleneksel tatlarını da orijinal tariflerle pişiriyor. Konak pencerelerinden II. Bayezid Külliyesi ve ırmak manzarası yemek sırasında sizlere eşlik edecek. Et ızgara ve kebap çeşitleri en çok tercih edilen lezzetleri arasında.
Adres: Hatuniye Mahallesi Hazeranlar Sokak No:66 Merkez, Amasya İletişim: 0358 213 00 33
Ali Kaya Restaurant Amasya yerli halkının uğrak noktalarından olan bu mekanda yemeğinizi yerken Amasya'da olmanın ne anlama geldiğini tam manasıyla hissedeceksiniz. Ziyarete gelenlerin sıklıkla sipariş ettiği Tokat kebabı dışında et ızgara ve kebap çeşitleri, kuzu şiş, saç kavurma yer alıyor. Alkollü ve alkolsüz içecek imkanı sunan menüsü, ışıklarla süslü nehir manzarası ile denemeye değer.
Adres: Çakallar Mevkii Çakallar Caddesi Merkez, Amasya İletişim: 0358 218 06 01
Taşhan Otel & Restaurant
Restoran bölümünde Taş kebap, et ve tavuk çökertme, lokum, bostan kebabı, keşkek, yaprak sarması ve irmik helvası en çok tercih edilen yemekleri arasında. Haftanın belirli günlerinde Yeşilçam açık hava sinema gösterimleri de yapılıyor üstelik. Adres: Gazimahbup Mahallesi Taşhan Sokak No:1 (Arasta) Merzifon, Amasya İletişim: 0358 514 44 00
Rumi Usta'nın Yeri
Türk Patent Enstitüsü tarafından tescillenmiş Merzifon keşkeği denilince hiç şüphesiz ilk adres Rumi Usta'nın Yeri nam-ı diğer Kör Rumi. Sakız kıvamında, tüm malzemelerin bütünleştiği bol etli keşkek, Merzifon'a özgü olarak tereyağında kavrulmuş domates sosu ve haşhaşlı burgu Amasya çöreği ile birlikte servis ediliyor.
Adres: Gazimahbup Mahallesi Ahçılar Sokak Dönertaş Mevkii Merzifon, Amasya İletişim: 0358 513 20 83

Not: Amasya Gezi Rehberi için blogumuza göz atın!

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
16.04.2024
Çıkış
17.04.2024
Misafirler
2 misafir

Emin Efendi Otel

4.3 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Gönül Sefası Konağı

4.7 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 2 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Sarı Konak Spa & Hotel

5.0 · Harika · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor
3.3 · İyi · 3 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Amasya bölgesinde manzarası ile dikkat çeken oteller hangileridir?
Uluhan Hotel; Yeşilırmak Nehri kıyısında bulunuyor. Manzara olağanüstü!
Amasya bölgesinde aileler için en uygun oteller hangileridir?
Lalehan Hotel; ailelerin rahatlıkla konaklayabileceği konfora sahip.
Amasya bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Amasya bölgesinde tavsiye edebileceğiniz en iyi oteller hangileridir?
Taşhan Hotel, eski devrin heybeti ile farklı bir doku yaratıyor.
Amasya bölgesinde evcil hayvan dostu olan oteller hangileridir?
Gönül Sefası Konağı, evcil hayvan dostu otellerimizden.
Amasya bölgesinde havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Şehir merkezinden, Amasya Merzifon Havalimanı arabayla yaklaşık kırk dakika sürüyor.
Amasya bölgesinde Amasya Kalesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
Amasya tıpkı nehir merkezli Avrupa kentleri gibi. Yeşilırmak boyunda, eski konakların cumbalarının nehrin üzerine peşi sıra uzandığı muntazam görüntüsü göz kamaştırıyor. Evlerin arka tarafında Pontus krallarının MÖ 3.-2.yüzyıla ait kaya mezarları bulunuyor. Daha da yukarıda heybetli görüntüsü ile mest eden Amasya Kalesi... Otel önerilerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Amasya bölgesinde II.Bayezid Külliyesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
II.Bayezid Külliyesi nehrin sol kıyısında, 1468 yılında yapılmış, Osmanlı süslemeleriyle dolu görkemli bir yapı. Otel önerilerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.
Amasya bölgesinde Gökmedrese Camii yakınlarındaki oteller hangileridir?
Gökmedrese Camii ile Torumtay Türbesi (1266-1278) : Selçuklu sultanlarından birinin kölesi olan Emir Şerafeddin Torumtay tarafından yapılmış. Otel önerilerimiz için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.