Antakya Rehberi

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Antakya, Türkiye’nin en güneydeki ili Hatay’ın merkez ilçesidir. Tarihini bugün bile aynı canlılığıyla yansıtan Antakya, UNESCO tarafından barış kenti olarak seçilmiştir. Tarihi ve kültürel özelliklerinin yanında doğasıyla da göz dolduran Antakya’da, Lübnan Dağlarından doğup Türk topraklarında denize dökülen Asi Nehri’nin güzelliklerini görebilirsiniz.    

Yaklaşık olarak 2300 yıllık bir geçmişi olan Antakya'da ilk yerleşimin tarihi M.Ö. 8000'e kadar uzanır. Mısır, Hitit, Pers ve Makedonya gibi medeniyetlerinde hâkimiyetinde kalmış olan şehri M.Ö. 300 yıllarında, İskender'in ölümünden sonra imparatorluğunu paylaşan komutanlarından Seleucus kurmuştur. Şehre, Seleucus’un babasının adı olan Antiokus isminden dolayı Antiocheia adı verilmiştir.   

M.Ö. 60 yıllarında Roma İmparatorluğunun hâkimiyetine giren şehir en güzel çağlarını yaşamıştır. Antakya, Roma döneminde dünyanın 4. büyük kenti olma özelliğini kazanmıştır. Mezopotamya’yı Doğu Akdeniz’e bağlayan yol güzergâhı üzerinde olduğundan Hatay’ın tarih çağlarındaki önemi açıktır.     

Antakya, 1071 Malazgirt Zaferi’nden sonra Anadolu kapılarının Türklere açılması ile 1084 yılında Selçuklu sultanı Alparslan tarafından Türklerin eline geçmiştir. Zaman zaman Haçlılar tarafından kuşatılan şehir, en son Yavuz Selim zamanında 1516 Mercidabık Savaşı ile Osmanlılara geçmiştir. Kurtuluş Savaşı yıllarından sonra bir süre Fransa idaresinde kalan Antakya’da 1937’de Bağımsız Hatay Devleti kurulmuştur. 1939'da Hatay Türkiye Cumhuriyeti'ne bağlanmıştır.   

Antakya’nın havası rüzgârlı, denizi dalgalıdır. Şehrin rüzgârı ve denizinin dalgası sörfle uğraşanlar için güzel bir fırsat olabilir.   

Antakya, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmasının getirmiş olduğu kalıntılarla tarih ve kültür turizmi için de önemli bir konumdadır. Gerek kültür gerekse iş ve kongre turizmi nedeniyle tüm yıl turistlerin uğrak yeri olan bir şehirdir.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
25.02.2024
Çıkış
26.02.2024
Misafirler
2 misafir

Çankaya Konakları

4.9 · Harika · 7 yorum
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Antakya bölgesinde aileler için en uygun oteller hangileridir?
Savon Hotel gerek mimarinin özgünlüğü gerek tarih kokan detayları olsun keyif dolu bir yer.
Antakya bölgesinde otellerin ortalama fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Antakya bölgesinde tavsiye edebileceğiniz en iyi oteller hangileridir?
Çankaya Konakları'nın güzel bir avluya açılan klasik ve ağırbaşlı odaları bulunuyor. Müthiş bir çekiciliğe sahip.
Antakya bölgesinde tavsiye edebileceğiniz güzel kahvaltı servisine sahip oteller hangileridir?
Antakya bölgesinde şehir merkezine yakın oteller hangileridir?
Tavsiye ettiğimiz otellerimizin hepsi kent merkezinde bulunuyor.
Antakya bölgesinde bulunan şömineli oteller hangileridir?
Antakya bölgesinde bulunan yetişkin otelleri hangileridir?
Çiçekli Konak zamanın yavaş aktığı, her ayrıntısı düşünülmüş, emek harcanarak işlenmiş, hem görüntüsel hem işitsel ahenk yakalamış rafine bir yer.
Antakya bölgesinde Titüs Tüneli yakınlarındaki oteller hangileridir?
Seleukias Nikator tarafından İÖ 300 yıllarında kurulan Pieria Seleukiası (Samandağ) liman kenti önemli bir ticari merkez imiş. Fakat; Pieria’da meydana gelen sellerin limanı doldurma tehlikesi ile karşı karşıya kalmışlar. Bu yüzden derivasyon yaparak dağdan inen suyu uzağa akıtmışlar. Büyük Yahudi isyanında esir düşen köleler çalışmış. 69 yılında generel Vespasianus Roma’da imparator ilan edilince oğlu Titus işi devam ettirerek, 81 yılında bitirmiş. Tünel uzunluğu tam 130 metre. Bittikten sonra bütün çağların gözdesi olmuş tabii. Tünelin az ilerisinde devasa kaya mezarları: Beşikli Mağara. Roma devri nekropolü. Sanırsın Kapadokya(!) Otel önerilerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Antakya bölgesinde St. Simeon Manastırı yakınlarındaki oteller hangileridir?
Aziz Simeon Stilit 6.yüzyılda dünya nimetlerinden elini ayağını çekip, dağ başında bir sütunun üzerinde yaşamaya başlamış. Ölümüne dek bir daha da hiç aşağıya inmemiş. Muritleri sütunun çevresine muazzam bir kilise ve manastır inşa etmişler. Gidip görülmeye değer devasa mermer bloklar, ıssız bir dağın başında yarı yıkık vaziyette duruyor. Otel önerilerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Antakya bölgesinde Hz. Hızır Türbesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
Kur’anın Kehf suresinde Hızır’dan söz ediliyor. Arapçası Hıdr yani yeşil anlamına geliyor. Hz. Hızır tüm peygamberlerden önce de vardı ve hâlâ yaşıyor inanışa göre. Hz.Musa ile Akdeniz’in kıyısındaki uçsuz bucaksız plajın bir ucunda bulunan bu kutsal makamda buluşuyor ve ona yaratılış ve ahlaka ilişkin sırları iletiyor. Ziyaretgah olan bu türbede içeride insanlar mum ve buhur yakıyor, taşı öpüp çevresinde dolanıyorlar. Otel önerilerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Antakya bölgesinde Hatay Arkeoloji Müzesi yakınlarındaki oteller hangileridir?
Eski adı Antiochia olan Antakya, 700 yıl boyunca Roma’nın Suriye eyaletinin başkenti, ve imparatorluğun üç büyük kentinden biri idi. (diğerleri İskenderiye ve Roma sonradan İstanbul) Mermer sütunlu çift kat revaklı caddeleri varmış. Zenginliği ve sefahati ile ünlenmiş. İsa’nın ölümünden sonra Filistin'den ayrılan müritleri Antakya’ya yerleşmişler. Hristiyanlığı Musevilikten ayrı, evrensel bir din olarak örgütlemeye burada karar vermişler. İlk kilise burada teşkilatlanmış. Müzedeki mozaik koleksiyonu dünyada eşi benzeri görülmemiş kadar olağanüstü. Roma dönemi resim sanatının en önemli kaynaklarından. Otel önerilerimiz için sitemizi inceleyebilirsiniz.