×

Gaziantep'te Nerede Yenir


Gaziantep son yılların önemli gurme destinasyonlarından biri. Gaziantep köklü bir kültür ve medeniyete sahip olduğundan Antep Mutfağı da gerçekten Türk mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Bulgur, acı, ekşi ve yoğurdun ön planda olduğu Antep mutfağından damak tadınıza hitap edecek pek çok farklı lezzet bulunur. Köfteler, pilavlar, hamur işleri, çorbalar, kebaplar, et yemekleri hepsi birbirinden lezzetli ve güzeldir.   

Yöresel lezzetler bahsetmemiz gerekirse içli köfte, çiğ köfte, ekşili köfte, akıtmalı köfte, iç katması (kısır), patlıcan kebabı, Ali Nazik Kebabı, simit kebabı, soğan kebabı, beyran çorbası, dövmeli alaca çorba, yoğurtlu soğan yahnisi, mıcırık aşı, borani, kabaklama, sarımsak tavası, firikli acur dolması, mumbar dolması, pancar sarması, havuç aşı, Özbek pilavı, firik pilavı, etli dövme pilavı, pişi böreği, lahmacun, loğlaz piyazı, maş piyazı, salatalık cacığı, koruk salatası bu lezzetlerden sadece birkaçı.   

Tatlılar açısından da oldukça zengin olan Antep’te her şeyden önce dünyaca ünlü Antep baklavasını tatmalısınız. Hatta satın alarak sevdiklerinizle de paylaşmalısınız. İçinden kaymak akan Antep Baklavası’nın tadı damağınızda kalacak, unutamayacaksınız. Baklava dışında burma kadayıf, bastık, zerde, sütlaç, şıllık, nüşe helvası, kerebiç, mayanalı kahke, hedik gibi farklı tatlıları da deneyebilirsiniz.   

Şehrin en iyi kebap adresleri Camlı Kahve karşısında bulunan Halil Usta, Haydar Usta ve İmam Çağdaş.

Özel Önerilerden Biri: Gurme lezzetlerden baklavasız, küşlemesiz ve beyran çorbasız olmaz. Bunların yanında tatlı katmeri, kuru patlıcan dolması, kuzu ciğer kebabı ya da yöresel adıyla cağırtlak ve yuvalama çorbasının tadına bakmadan buradan ayrılmayın. Bu harika lezzetler için Aşina Gaziantep Mutfağı adlı restoranı tavsiye ederiz.

Şehirdeki en iyi baklava adresleri Uzunçarşı’da bulunan İmam Çağdaş ve Koçak Baklavacısı. Kebap dışında şehirde tadabileceğiniz en özgün lezzetlerden olan “Nohut Dürümü” ve “Katmer” gibi lezzetleri Habeş Usta’da denemenizi öneririz veya Katmer için Zekeriya Usta'ya gidin. Üçler Kebap, Metanet Esnaf Lokantası, Evirgeç Mantı uğramanız gereken diğer restoranların başında geliyor.

Kahve molası için ‘Tahmis Kahvesi’. Tarihi 1650’lere kadar uzanıyor kahvenin. Binasının eski dokusu aynen mevcudiyetini koruyor. Atmosferi de keyifli. 500 yıllık lambalar var içerisinde. Eski dönemlerden kalma fotoğraflar bile var.

Son olarak Kale altındaki kebapçıları da deneyin derim; Çulcuoğlu'na da gidebilirsiniz. Karakabir derseniz tarif ederler size :)

Gaziantep Gezi Rehberi Blog yazısı için tıklayın.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Detaylı Arama Yapın{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
5 üzerinden Konuk Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler