×

Kastamonu Rehberi


Batı Karadeniz'de yer alan Kastamonu; tarihi, yemyeşil doğası, konakları, kalesi, hanları ve masmavi denizi ile görülmeye değer, bambaşka bir Karadeniz şehri.

Kastamonu, Anadolu'nun en eski şehirlerinden biri. Dolayısıyla Antik Çağlardan ve Türklerden kalma pek çok eseri barındırıyor. Üstelik eserlerin çoğunu da günümüze kadar taşımayı başarmış. Daha şehre girerken sizi ta 12. yüzyıldan kalma bir Bizans Kulesi karşılıyor.  Saat kulesi, camileri, türbeleri, kışın kayak tutkunları için bembeyaz dağları, yazın deniz ve güneş diyenler için de masmavi denizi ile istediğiniz her şeye sahip Kastamonu.

Kastamonu'nun bilinen tarihi Hititlere kadar dayanıyor. Şehrin içinde Pompeipolis (Taşköprü), Kytoron, Aigialos ve Abonou-ionopolis (İnebolu) antik kentleri bulunuyor. Hititlerden sonra Persler, Frigler ve Lidyalıların eline geçen şehir, M.Ö. 1. yüzyıldan Romalıların hâkimiyetine girmiş ve uzun yıllar da Roma hâkimiyetinde kalmış.  Romalılardan sonra sırasıyla Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi köklü devletlerin hâkimiyetinde kalmış bir şehir.

Kastamonu, Türk egemenliğine geçtikten sonra hiç düşman işgali altında kalmamış. Güvenli bir bölge olması sebebiyle de Kurtuluş Savaşı'nda Ankara'ya, en çok silah ve cephane buradan gitmiş. Çanakkale cephesinde de en çok şehit veren il Kastamonu. Hatta Çanakkale Türküsü de Kastamonulu bir aşığa ait. Kentin tarihimizdeki en önemli yerlerinden biri de şudur ki Atatürk 1925 Şapka İnkılâbı'nı Kastamonu'da yapmıştır.

Kastamonu'nun iklimi tipik bir Karadeniz iklimi özelliği gösterir. Ormanlık alan olarak ülkemizin en zengin bölgelerinden biridir. Alanlar az olsa da genellikle tarıma elverişli toprakları vardır. Halkın geçim kaynakları tarım, hayvancılık ve ormancılık ile turizm.

Kastamonu, hem yaz hem de kış mevsiminde tatil amaçlı ziyaret edebileceğiniz şehirler arasında. Üstelik Karadeniz'in batısında yer almasından dolayı da büyükşehirlere konum olarak oldukça yakın. Hafta sonu kaçamaklarınız için bile ideal diyebiliriz.

Kastamonu otelleri genellikle şehir merkezinde ya da merkeze yakın civar beldelerde konumlanmışlar. Yılın her dönemi hizmete açıklar ve oda kahvaltı hizmet veriyorlar. İsterseniz kültür ve turistik amaçlı seyahatleriniz isterseniz iş toplantılarınız için tercih edebileceğiniz gibi şehir merkezindeki otelleri özel davet ve organizasyonlarınız için de kullanabilirsiniz.

Kastamonu Gezi ve Konaklama Rehberi yazımız için tıklayın.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Detaylı Arama Yapın{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
5 üzerinden Konuk Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler