Selçuk Rehberi

Selçuk Efes,  Ege Denizi kıyısında yer alan, İzmir’in yaklaşık olarak 70 km. güneyinde bulunan, tarihi ve doğal açıdan olağanüstü güzelliklere ve zenginliklere sahip İzmir’e bağlı turistik bir ilçe. İlçe arkeoloji, tarih, din ve kültür açısından sadece ülkemizin değil, dünyanın en önemli merkezlerinden biri.    

Selçuk zengin tarihi boyunca farklı din ve kültürleri buluşturmuş olan ve hala buluşturmaya devam eden en ilgi çekici ilçelerden. Bugün eski çağlardan günümüze karda getirdiği pek çok kalıntıyı gözler önüne seren bir açık hava müzesi niteliğinde adeta. Selçuk’un her bölgesi hem denizi ve doğası hem de tarihi ile gerçekten de görülmeye değer muhteşemlikte.   

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen arkeolojik ören yeri, ayrıca Hristiyanlık dini açısından da önemli bir merkez olan Efes, Selçuk’ta yer alan ve dünyanın en iyi korunmuş ve restore edilmiş antik kentlerinden biri. Eski çağların en önemli bilgi merkezlerinden olan Celsus Kütüphanesi, 24000 kişilik ve bugün hala konserlere ve kültürel etkinliklere ev sahipliği yapan tiyatrosu, o dönemin yaşantısını detaylarıyla yansıtan teras evler, hamam ve genel tuvaletler bu olağanüstü şehrin bir parçası. Selçuk’un içindeki Efes Müzesi, Efes şehrinden buluntuların sergilendiği, mutlaka gezilmesi gereken çok zengin bir müze. Bereketi sembolize eden Artemis’e adanmış Artemis Tapınağı ise Antik Çağ’ın yedi harikasından biri.    

Tüm Selçuk’a hâkim görüntüsü ile Selçuk Kalesi, Bizanslılar döneminde yapılmış ve Selçuklular tarafından da kullanılmış. Geceleri ışıklandırılmış görüntüsü ilçeye ayrı bir mistik hava veriyor. 6.yüzyıldan kalma ve havarilerden St.Jean’in mezarının bulunduğu St.Jean Bazilikası, kalenin yanında yer alıyor.   

14. yüzyılda İsa Bey tarafından yaptırılan İsa Bey Camii, Selçuklu mimarisinin en güzel örneklerinden biridir. Farklı dinlere ait bu iki yapının birbirine bu kadar yakınlığı ve İsa Bey Camisi’nin mütevazı güzelliği, o dönemdeki dini hoşgörüyü yansıtıyor. Selçuk’a 7 km uzaklıktaki Bülbül Dağı, tepesinde Meryemana’nın son günlerini geçirdiğine inanılan evi, farklı dinlerden pek çok insanı bugün bile bir araya getiriyor. En son Kasım 2006’da Papa XVI. Benedict tarafından ziyaret edilen Meryemana, aynı zamanda Katoliklerin hac yeridir.    

Selçuk’a 8 km uzaklıkta yer alan Şirince Köyü ise tarihi evleri ve doğal güzelliği ile koruma altına alınmış harika bir köydür. Meyveleri, meyveli şarapları, zeytinyağı ve otantik yaşantısı ile ünlüdür. 11 km’lik kumla kaplı sahili ile Pamucak Plajı ise ilçenin, görülmeye değer ayrı bir doğal güzelliğidir.    

Selçuk Efes, tüm bu saydığımız güzellikleri ile sadece ülkemizden değil, dünyanın her yerinden çok sayıda turist ağırlıyor. Yılın her dönemi ziyaretçi akını olan Selçuk, yaz ve bahar aylarında ise huzurlu ve mistik bir atmosferde tatil yapmak isteyenlerin adresi.   

Büyükşehirlerin gürültüsünden kaçan tatil ve tarih tutkunları soluğu Selçuk’ta alıyor. Hem denizin ve güneşin keyfini çıkarıp hem de tarihin gizemli sayfalarında yolculuğa çıkıyorlar.   

Selçuk’ta konaklama tesisleri ise oldukça fazla. Önceden pansiyonculuk şeklinde başlayan tesisler, bugün büyük tatil otelleri ve şirin butik oteller şeklinde hizmet veriyorlar. Selçuk’ta her turistin zevkine ve beklentisine uygun konaklama tesisleri bulmak mümkün.   

Selçuk otelleri denize yakın konumda ya da biraz daha yükseklerde yeşilliklerin içerisinde konumlanmışlar. Hangi Selçuk otelinde kalırsanız kalın muhteşem bir manzaranız olacak. Selçuk otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar. Genellikle oda kahvaltı ya da yarım pansiyon hizmet veriyorlar.   

Özellikle Selçuk butik otellerinin işletmecileri beldede yaşayan halk. Dolayısıyla daha sıcak, samimi ve ilgili bir tatil sunuyorlar size. Çalışanları da oldukça güler yüzlü. Otelinizin restoranı günün her saati hizmete açık. İstediğiniz her türlü lezzeti bulabilme fırsatınız var. Genel olarak sorunsuz bir tatil sunuyorlar.   

Selçuk Efes otel fiyatları ise konakladığınız döneme ve konaklama tesisinizin kalitesine göre farklılık gösterebiliyor. Yaz aylarında biraz fiyat artışları olsa da genel olarak her turistin bütçesine uygun bir tatil imkânı mutlaka var.   

Eğer hala Selçuk’a gitmediyseniz bu yıl güzel bir fırsat olabilir. Ancak özellikle yaz ve bahar aylrında Selçuk otelleri oldukça yoğun. Rezervasyon yaptırmayı ihmal etmeyin. Sitemizi inceleyerek Selçuk Efes otelleri, Selçuk otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.
 

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
23.06.2024
Çıkış
24.06.2024
Misafirler
2 misafir

Cella Hotel & SPA

4.3 · Harika · 6 yorum
Cella Hotel & SPA, Selçuk İzmir
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 4 yorum
Kalehan Hotel, Selçuk İzmir
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Selçuk bölgesindeki hangi oteller aileler için en uygun?
Nea Efessos Hotel tarihi ve mistik dokusuyla ailelerin rahatlıkla kalabileceği konfora sahip.
Selçuk bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?
Cella Hotel & SPA, seçkin ve özel bir yer. Odalarının bazılarında Türk hamamı dahi bulunuyor...
Selçuk bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Adnan Mnederes Havalimanı 63 km uzaklıkta. Sitemizde refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Selçuk bölgesinde Meryrm Ana Evi yakınındaki oteller hangileri?
Meryem Ana Evi kent merkezine 8 km uzaklıkta. Sitemizden refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.
Selçuk bölgesinde Efes Müzesi yakınındaki oteller hangileri?
Efes Müzesi kent merkezinde bulunuyor. Sitemizden refere ettiğimiz yerleri inceleyebilirsiniz.