6 maddeyle neden tatile çıkmalıyız

Tatile çıkmak için de sebep mi olur demeyin? Aslında haklısınız belki, bazen öyle yoğun dönemlerimiz oluyor ki tatile çıkmak için sebep aramaya gerek duymuyoruz. Ama tatile çıkmanın insan vücuduna ve psikolojisine çok iyi geldiği bilimsel açıdan da kanıtlanmış ve artık elle tutulur, kanıtlanmış sebeplerimiz var!

Bütün yıl o kadar yoğun oluyoruz ki havanın kapalı olması psikolojimizi de etkiliyor. Bunun yanında artık hiçbir sorumluluk almadan dinlenmek istiyoruz. Dünyanın bazı ülkelerinde çalışanlar yılda bir kez değil, birkaç kere tatile çıkmak için teşvik ediliyor. Ülkemizde de bazı firmalar çalışanlarına tatil ödenekleri veriyor ki döndüklerinde verimleri artsın ve daha istekli çalışsınlar.

Bütün çabamız tatil günleri artsın; bir değil, iki değil yılda üç kere tatile çıkalım! İşte size tatile çıkmak için eğlenceli ve bilimsel sebepler:

• Tüm yıl özellikle de ofiste, masada çalışanlar için hareket oranı oldukça az. Her ne kadar düzenli spor ya da yürüyüş de yapsanız tam bir tatilin yerini tutmuyor maalesef. Tatil demek, vücudun hareket ihtiyacının karşılandığı dönem demek. Ne kadar çok hareket ederseniz kan dolaşımınız o kadar artıyor ve hücreleriniz yenileniyor.

Yemek! Yıl içinde kış mevsimin de getirisi olarak daha yağlı yiyeceklere ya da maalesef fast food tarzı yemeklere yöneliyoruz. Ama tatilde öyle mi? Çünkü tatil demek gittiğimiz yerin yöresel yemekleri demek! Bu sayede biraz olsun ev yemekleri yemiş ve sağlıklı beslenmiş oluyoruz. Kültürler tanımak da cabası.

Uykunun en keyifli ve en düzenli olduğu zamanlar tatilde olduğumuz anlar. Temiz havanın, yerine göre deniz kokusunun verdiği huzurla beraber bol oksijenli doğada, uyku da daha sağlıklı ve keyifli oluyor. Uykunuzda bile yenileniyorsunuz.

Fiziksel sağlığımızın yanında ruh sağlığımız da oldukça önemli. Hatta yenilenmenin baş koşulu. Tatil, kimine göre deniz ve güneş, psikolojimizi tahmininizden daha fazla etkiliyor. Tatil süresince yüklediğimiz güneşin sıcak ışınları bile psikolojimizi güçlendirme de rol oynuyor. • Tatile ailenizle ya da arkadaşlarınızla gitmenize göre değişir tabi ama değişmeyen şey şu ki: Sevdiklerimize daha uzun ve daha verimli zaman ayırabiliyoruz. Hem paylaşımlarımız artıyor hem de bu durum da psikolojimiz üzerinde olumlu etki yaratıyor.

• Yaşadığımız şehrin illa ki İstanbul olmasına ya da büyük bir şehir olmasına gerek yok, şehirlerin havası her zaman biraz daha kirlidir ve karbondioksit oranı yüksektir. Ancak şehirden uzaklaştığımız her kilometrede hava temizlenir ve oksijen oranı artar. Böylece ciğerlerimiz bol oksijenle dolar ve hücreler daha hızlı yenilenir, temizlenir.

Sağlıcakla Kalın... www.kucukoteller.com.tr