×

Adana Gezilecek Yerler 1454 kişi tarafından bu hafta okundu

Ülkemizin büyük şehirlerinden Adana, muhteşem manzarası ve heybetli görünüşüyle Toros dağlarının eteklerinde, Seyhan nehrinin kıyısında kurulmuş, önemli bir tarım ve ticaret şehri. Ucu bucağı gözükmeyen Toros dağlarının temiz havasına Seyhan nehrinin o coşkun sularının karıştığı bu lezzet turizminin önemli şehrine davet ediyoruz sizleri.

Kalabalık bir nüfusu barındıran Adana, sinesini herkese açmış ve Çukurova gibi verimli toprakları sayesinde her yıl milyonlarca kişiye bereket sunuyor.Özellikle yaz turizmi, doğa turizmi ve kültür turizmi açısından zengin, bir o kadar da tarım, sanayi ve ticaret olarak da üst seviyelerde bir yerdir. Şehrin birçok önemli sembolü bulunuyor. Bunların başında yemek kültüründen kebap geliyor. Sonrasında şalgam suyu, analı kızlı çorbası, bici bici tatlısı ve daha sayamayacağım bir çok tat. Coşkun suları sayesinde seyhan nehri üzerinde kurulmuş Seyhan Barajı ve hidroelektrik santralleri ile Sabancı Merkez Camii, Atatürk Evi, hemen buranın karşısında en eski köprülerden ve tarihi Romalılardan başlayan Taş Köprü gibi yapılar Adana'nın sembolleri arasında bulunuyor.

Bu önemli şehir Türkiye ekonomisinde çok etkin bir yer tutmaktadır. Pamuk tarlaları ve turunçgil ekim alanları bitmek tükenmek bilmeyen uçsuz bucaksız diyarlar olarak karşımıza çıkmakta. Sadece bu yönüyle değil, bünyesinden çıkardığı sanatçılarla da büyük katkı yapmıştır ülkemize. Yaşar Kemal, Ferdi Tayfur, Haluk Levent, sporculardan Fatih Terim, Hasan Şaş, sonrasında Savaş Ay, Feridun Düzağaç ve sayamadığımız birçok ünlü bu topraklardan çıkmıştır.

Adanaya Nasıl Gidilir ?
Gerek şehre ulaşım ve gerekse şehirden civar yerlere ulaşım açısından oldukça sık bir ulaşım ağına sahiptir Adana. Buraya demiryolu, havayolu ve karayolu ile ulaşım mümkündür. Şehir içinde 15 ilçe mevcuttur. Hem şehir içi hem de şehir dışı taşımacılık gelişmiştir.


Adanada Ne Nerede Yenir ?

Ülkemizin en büyük mutfaklarından birine sahip olan Adana da özellikle et, kebap ve et ürünleri meşhurdur. Şalgam suyu, Şıra ve Misis ayranı ise meşhur içecekler arasında. Lahmacun olarak da Adana'nın kendine has bir tarzı vardır. Tatlılardan sarı burma ve bici bici tadılmadan dönülmemelidir buradan. Kedi batmaz ve kırk kat da denenebilir. Tüm bu yerel ve ulusal yemeklerin sıralanışı tabi ki önemlidir ama gerek ülkemizde gerekse dünyada bu şehir kebabıyla meşhurdur ve tabi kebapçılarıyla. Stadyum tarafında Yeşil Kapı kebapçısı ilk önerilerimizden. Bunun yanında Eyvan, Bir biçer kebap salonu, Hasan Usta da tavsiye edilir. Kebapçı Ufuk'un Yeri, Bol Kepçe, Elem Restoran, büyük saat civarında Kazancılar kebapçısı ve daha niceleri adı kebapla efsaneleşen yerler. Bize göre en iyi kebap yeri çarşıda yer alan en eskilerden Asmaaltı. Hemen hemen her kebapçı gayet iyidir Adana'da ama kebap dışında bir de kaburgacı Cabbar 'ı denemelisiniz. Kazım Büfe'de tost yemek ve muzlu süt içmek ayrıcalık olabilir:) Ayrıca gece yemeğini unutmayın! En iyi sakatat Şırdancı Bedo da. Bir takipçimiz ise size çok bilinmeyen ama kebabı ve şalgam'ı on numara olan Hacı Bayram da Erciyes ocakbaşı'nı tavsiye ediyor, Bir biçer'in karşısında yer alıyormuş. El kıyması, ciğeri ve kül bastısı enfes deniyor.


Adanada Gezilecek Yerler

Her yönden gezilecek bir yerdir Adana. Gerek tarımsal ve sanayi, endüstri bakımından üretim yerleri gerekse kültür ve turizm açısından görülesi yerleri ile yerli ve yabancı birçok turistin ilgisini çekmekte. Tarihi yerler olarak Taş Köprü, 1500'lü yıllarda yapılan Ulu Cami, Büyük Saat Kulesi, Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Varda köprüsü görülebilir. Ramazanoğulları Camii olarak bilinen cami aslında Ulu camiidir. Osmanlı devletine son katılan Anadolu beyliklerinden biridir Ramazanoğulları ve şehir civarında birçok izi mevcut. Modern yapılardan da Sabancı Merkez Camii ülkemizin en büyük kapasiteli camii olarak ünvanını korumakta. Fiziki olarak da Toros Dağları ve doğal alanlar, Seyhan nehri, Kapıkaya kanyonu görülesi önemli yerlerden. Bunların dışında Çukurova Üniversitesi, bilim teknik merkezleri ve barajlarla elektrik santralleri gezilebilecek ve incelenebilecek yerlerden.
Gezilecek bir başka yer ise Sinema Müzesi. Yine merkezden yürüme mesafesindeki Ziyapaşa Anıt ve Mezarı ve Küçük Saati görebilirsiniz.


Adanada Neler Yapılır ?

Şehirde birçok etkinlik ve festival yapılmaktadır. Ama biz sizler için öncelikli olarak bir uyarıda bulunmak istiyoruz. Ziyaret ve gezi zamanını çok iyi ayarlamanız gerekmekte zira özellikle temmuz ve ağustos aylarında aşırı sıcaklar sizi bunaltabilir. Bunun dışında, özellikle bahar ayları Adana için çok uydundur. Mart ayından başlayarak ekim sonuna kadar çok rahat bir gezi planlayabilirsiniz.
Festivallere gelince Uluslararası Adana Film Festivali, Uluslararası Portakal Çiçeği Karnavalı, Çukurova kitap Fuarı, Devlet Tiyatroları Sabancı Uluslararası Tiyatro Festivali gibi birçok festivale katılabilir ve yayla şenliklerinde yayla havasını alabilirsiniz. Bu festivaller esnasında Adana'ya ait yemek kültürünü ve diğer önemli hususları yakından görebilirsiniz. Son zamanlarda Adana'da gurme festivalleri ve tarım ürünleri bilgilendirme toplantıları sık sık yapılmakta.


Adanadan Ne Alınır ?

Yöresel tatlarıyla meşhur olan şehirde, bundan farklı olarak halı, kilim ve keçe alınabilir. Şehri sembolize eden maket ve hediyelik eşyalar alınabilir. Şalgam suyunun hakikisi ve diğer tavsiye edilen şeyler alınabilir.

Adana'da Nerede Kalınır: Adana Otelleri için tıklayın.


KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler