×

Çıralı Rehberi


Antalya Yanartaş (Chimera), yanan kayalara tırmanırken efsanelere kapı aralayacağınız bir dağ. Yeraltından sızan gazın tutuşturduğu Yanartaş, Çıralı’daki birçok efsanenin beşiği.    

Sönmez ateş Chimera, Çıralı' nın üst tarafında "önü aslan, arkası yılan, ortası keçi" diye tanımlanan dev bir yaratık.  Alev kusan Chimera’nın Lykia’ya dehşet salması üzerine, Bellerophontes kanatlı atı Pegasus’a atladığı gibi canavarı cezalandırmaya koşmuş. Chimera bu dağda, yiğit Bellerophontes 'in yenilgisine uğramış. Yanardağ kraterine benzeyen ağzından alevler saçarak silinip gitmiş yeryüzünden.  Bellerophontes, onu öldürüşünün anısına da tanrıça Athena için bir sunak dikmiş; ama ne yaparsa yapsın alevleri söndürememiş. Şimdi yaz kış hiç sönmeden yanıyor. İşte 4000 yıldır yanan taşların hikâyesi böyle.    

Likya’nın bir zamanlar önemli liman kentlerinden biri olan Olimpos, defne ağaçlarının sarıp sarmaladığı hüzünlü bir kent şimdi. Akdeniz'in en doğal, el değmemiş bakir kumsallarından birisi Çıralı. Önünüzde denizin olabilecek en güzel mavisi, arkanızda eşsiz bir tropik ormanı andıran Tahtalı Dağları. Kumsalın sonu, Olimpos antik Likya kalıntıları. Derenin denizle birleştiği yerde sarmaşıklarla kapanmış ormanın içine gizli, derenin iki yanına dağılmış keşfedilecek bir giz. Yürüyerek yaklaşık 5 dakikada ulaşabiliyorsunuz.
    

Hazır Çıralı’ya gelmişken ilginç bir deneyim yaşamak da güzel olurdu. Eğer gerçek bir doğa ve hayvan dostuysanız, Çıralı’da sizi anne baba yapmaya hazır birçok sevimli caretta caretta var.
    

Çıralı Sahili, bir tür deniz kaplumbağası olan caretta caretta'ların yumurtlama alanlarından biri. Her yıl okyanusları aşarak buraya yavrulamaya gelen caretta caretta'ların nesli, ne yazık ki insan faaliyetleri nedeniyle artık tehlike altında. Bu sevimli hayvanların neslini devam ettirmesine destek olmak istiyorsanız WWF Türkiye'nin (Doğal Hayatı Koruma Vakfı) “Bir Deniz Kaplumbağası Evlat Edinin” kampanyasına bağış yapabilirsiniz. Bağışlayacağınız minimum 15 TL ile yavru bir deniz kaplumbağası evlat edinerek, onların zorlu mücadelelerine destek olabilirsiniz.

*** Çıralı Gezi Rehberi için blogu ziyaret ediniz. https://kucukoteller.com.tr/blog/cirali-gezilecek-yerler-ve-seyahat-rehberi.html

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Detaylı Arama Yapın{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
5 üzerinden Konuk Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler