×

Mardin Hakkında


Mardin: En detaylı ve güncel Mardin Gezi Rehberi için blog sitemizi ziyaret edin!

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en önemli kentlerinden biri olan Mardin, bugün dinlerin, dillerin ve farklı pek çok kültürün barış ve huzur içinde yaşadığı örnek kentlerden biridir.   

Mardin gerek coğrafi özellikleri gerek kültürel ve tarihi özellikleri ile sadece ülkemizden değil, dünyanın da pek çok yerinden turistin merak ettiği ve ziyarete geldiği şehirlerdendir.

Midyat gibi kültürel zenginlikleri ile ön planda olan ilçeleri, tarihi kalıntıları, iklimi, halkı ve kültürü ile gerçekten de görülmeye değer kentlerimizden biri Mardin.   

Mardin’in yerleşim olarak tarihi oldukça eskilere uzanır. Yaklaşık olarak MÖ 3000 yılında ilk yerleşim görüldüğü Mardin, o zamanlardan beri hem Müslüman hem de Hristiyanlar için önemli bir dini ve coğrafi merkez olmuştur. Bugün Mezopotamya olarak bilinen bölgede kurulan Mardin, bugüne kadar pek çok köklü medeniyete de ev sahipliği yapmıştır.
Mardin çevresinin yani Yukarı Mezopotamya olarak bilinen yerin ise tarihi MÖ 8000 yılına kadar uzanır. Yerleşimin Süryaniler ile başladığı bilinmektedir. Sonrasında Akadlar, Babiller, Hititler, Asurlar, Urartular ve Persler hüküm sürmüştür. Sonrasında Roma, Bizans, Selçuklular, Artuklular ve Osmanlı İmparatorluğu’nun hâkimiyetine girmiştir şehir.   

Bu kadar farklı ve köklü kültür ve medeniyetlerin hâkimiyetinde kalan Mardin’de, bugün pek çok noktada tarihi kalıntıları ve bu kültürlerin izlerini görmek mümkündür.    

Mardin’in adı ile ilgili ise pek çok farklı hikâye anlatılmaktadır. Kimileri Mardin’in kelime anlamının kale olduğunu ve şehirden çok fazla kale bulunduğu için bölgeye Mardin dendiğini söylemektedir. Bazı kaynaklara göre ise hastalanan Pers Kralı iyileşmek için bu bölgeye gelir. Kralın adı da Mardin’dir. Bu sebeple de şehre Mardin adı verilmiştir. Tarihte Marde, Maride gibi pek çok farklı isimle anılan Mardin, zamanla bugünkü haline gelmiştir.   

Mardin bugün tarihi eserleri, yeryüzü şekilleri, kalıntıları ve farklı dün ve kültürlere ev sahipliği yapan muhteşem coğrafyası, köklü kültürü ile pek çok yerli ve yabancı turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bölgede geçmiş dönemlerden kalan çok sayıda han, cami, hamam, manastır, kilise, sinagog, köprü ve pek çok kalıntı bulunmaktadır. Şehrin tüm bu güzelliklerini görmek için bölgeye her yıl iki milyonu aşkın yerli ve yabancı turist gelmektedir.   

Mardin gerçekten de şiir gibi etkileyici bir şehirdir. Hele de günün ilk ışıkları ile aydınlandığında, biraz da yükseklerden seyrediyorsanız şehri oldukça etkileyicidir. Daracık sokaklarında, tarihi çarşısında gezmeye çıktığınızda ise kendinizi yüzlerce yıl geride, tarihin sayfalarında geziniyor gibi hissediyorsunuz. Her sokaktan bambaşka güzellikler ve sıcacık, samimi insanlar çıkıveriyor karşınıza. Şehrin otantik havası sizi de sarıyor.   

Mardin sokaklarındaki taş evlerin altında yatan tarih ise oldukça şaşırtıcı. Eski Roma yerleşimleri, mezarları, mahzenleri ile her taşın altından hakikaten tarih fışkırıyor bu şehirde. Mardin bu anlamda oldukça gizemli de bir şehir. Her sokağı yeni bir tarihe ve gizemli bir sayfaya açılıyor. Turistler işte bu gizemli ve otantik havaya, tarihine âşık olup ayrılıyor Mardin’den.   

Mardin’de yılın her dönemi, tüm bu güzellikleri görmeye gelen, çok sayıda yerli ve yabancı turist görmeniz mümkün. Gelen misafirleri ağırlamak için pek çok farklı mimaride ve kalitede Mardin oteli mevcut şehirde. Mardin otelleri genellikle şehir merkezinde ya da civardaki Midyat gibi ilçelerde konumlanmışlar.
    

Mardin otelleri konum olarak pek çok tarihi ve turistik noktaya oldukça yakın durumdalar. Hangi Mardin otelinde kalırsanız kalın istediğiniz her noktaya kısa sürede ve kolayca ulaşabilirsiniz.   

Mardin butik otellerinin mimarileri ve dekorasyonları da oldukça etkileyici. Şehirde yeni inşa edilen Mardin butik otelleri nin yanı sıra tarihi özelliklere sahip konaklama tesisleri de mevcut. Bölgeye özgü mimari ile inşa edilmiş eski Mardin evlerinin restore edilmesi ile hizmete açılan Mardin otelleri de mevcut. Dekorasyonu da bölge kültürünü yansıtan, tarihi özellikli Mardin otellerinde konakladığınızda şehrin otantik havası odanızda da yalnız bırakmıyor sizi. Tarih sayfalarındaki yolculuğunuz yatağınıza uzandığınızda da yalnız bırakmıyor sizi.   

Mardin otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar. Özellikle ilçelerde bulunan Mardin otelleri butik ve küçük otel tarzında hizmet veriyorlar. Dolayısıyla işletmecilerinin çoğu, aynı zamanda burada yaşayan halk. Dolayısıyla oldukça samimi ve sıcak bir şekilde ağırlanıyorsunuz.    

Mardin otelleri aynı zamanda günümüz modern imkânlarına da sahipler. Genellikle oda kahvaltı hizmet veriyorlar, ancak restoranlarında günün her saati Mardin mutfağından orijinal lezzetleri bulabilirsiniz.   

Mardin otellerinin fiyatları ise oldukça uygun. Genel olarak bahar ve yaz dönemlerinde yoğun olan otellerde, her kesimden turiste hitap eden seçenekler var. Ancak eğer siz de yoğun olan dönemlerde Mardin’e gidecekseniz rezervasyon yaptırmanızda fayda var.
Yakın zamanda güzel ve tarih dolu bir Mardin tatili planlıyorsanız sitemizi inceleyerek Mardin otelleri, Mardin otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Filtrele{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
Konuk Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

Sıkça Sorulan Sorular

Mardin bölgesindeki hangi işletmeler çiftler için en uygun?

Mardius Tarihi Konak; Ortaçağ'daki kökleriyle bağını koparmamış bu mistik şehre yakışır vaziyette!

Mardin bölgesindeki hangi işletmeler güzel manzaraya sahip?

Izala Hotel Mardin'in sırlarla dolu manzarasını gözler önüne seriyor. Tadını çıkarın Mezopotamya Ovası'nın!

Mardin bölgesindeki hangi işletmeler aileler için en uygun?

Maridin Otel, Mardius Tarihi Konak ve Izala Hotel ailelere uygun olanaklar sunuyorlar.

Mardin bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?

Otel fiyatları için müesseseleri arayabilirsiniz.

Mardin bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?

Mardius Tarihi Konak; yöresel, eşsiz gurme lezzetler sunuyor kahvaltıda. Her şey harikulade!

Mardin bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?

Mardius Tarihi Konak, Izala Hotel, Maridin Otel; Mardin Havalimanı'na arabayla yarım saat mesafede bulunuyor.

Mardin bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?

Mardius Tarihi Konak, Izala Hotel, Maridin Otel, şehir merkezinde bulunuyor.

Mardin bölgesindeki şömineli oteller hangileri?

Mardius Tarihi Konak'ta şöminenin keyfini çıkarın!

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler