Safranbolu Rehberi

Ankara’nın kuzeyinde yer alan ve Karabük ilinin en büyük ilçesi olan Safranbolu, kent ölçeğinde korumacılıkta dünya çapında üne kavuşmuş bir ilçe. Safranbolu’nun yüzyıllar öncesine dayanan tarihi, doğal ve kültürel güzellikleri, 1200’ü koruma altında olan tarihi yapıları ile kent UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde çoktan yerini almış. Artık ülke çapında tanınmış bir kent olmaktan çıkmış ve Safranbolu, bir dünya kenti olmuş.   

Safranbolu 1994 yılında tarihi evleri ile UNESCO’nun listesine girmiş. Safranbolu Evleri de Odunpazarı, Taraklı, Göynük, Cumalıkızık gibi ülkemizdeki pek çok beldede bulunan ve Klasik Osmanlı mimarisinin izlerini taşıyan muhteşem güzellikte yapılar.    

Safranbolu Evleri, 18.,19. yüzyıllarda ve 20. yüzyılın başlarında yapılmış yapılardır. Bölgede 2000’i aşkın eski ev bulunuyor. Evlerin yapımında genel olarak ahşap, taş ve kerpiçten yararlanılmış. Evler genellikle dışarıya kapalı, ancak kendi içlerinde geniş bahçeleri ve avluları var. Bölgede hiçbir ev, diğer bir evin görüşünü engellemeyecek şekilde inşa edilmiş. Safranbolu evleri genellikle 2-3 katlı yapılardır. En üst kat yatak odası olarak kullanılır. Gündelik yaşam ise genelde orta katta geçer. Zemin katlarda ise ocak, ahır ve ambar bulunur.   

Safranbolu’nun en eski tarihi ise antik çağlara kadar uzanıyor. Ünlü Tarihçi Homeros’un İlyada’sında bölgeden Paplagonya olarak bahsedilir. "Müze Kent", tarih boyunca birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış. Kentin ilk sakinleri Gaslar. Günümüze izleri ulaşan uygarlıklar ise Lidyalılar, Persler, Hititler,  Romalılar, Bizanslılar ve Selçuklulardan sonra Osmanlılar. Bu kadar farklı medeniyetlerin hâkimiyet kurduğu bölge; her zaman köklü imparatorluklara ev sahipliği yapmıştır. Bütün bu köklü ve uzun geçmişten günümüze sadece Osmanlı’dan kalma evler değil, pek çok cami, han, hamam, çeşme ve konaklar ulaşmıştır.   

Arnavut kaldırımlı sokakları ve Klasik Osmanlı mimarisinin en güzel örneklerini, neredeyse olduğu gibi, yansıtan evleri ile UNESCO'nun Dünya Mirası Listesi’nde yer alan "Müze Kent" Safranbolu, gezi severlerin de ilk tercihleri arasında yer alıyor. Geleneksel Türk toplum yaşantısının tüm özelliklerini yansıtan ve çevresel dokusunu koruyarak günümüze kadar bozulmadan gelebilen Safranbolu, Dünya Mirası Listesi’ne alınan ve Türkiye'de koruma altındaki yaklaşık 50 bin eserden 1200'üne sahip. Adını bölgede yetişen safran bitkisinden alan kent, 18. ve 19. yüzyıl evleriyle turistlerin ilgi odağı halinde. Evlerin yoğun olarak bulunduğu çarşı bölgesinde han, hamam, çeşitli meslek kuruluşlarına ait çarşılar, köprü ve çeşmelerin bulunduğu kale, saat kulesi ve gezginleri ağırlayan tarihi dokunun yanı sıra, yayla, mağara, kanyonlar ve Safranbolu'ya komşu Yörük Köyü, Yenice, Eftani, Ovacık, Eskipazar gibi yerleşim bölgeleri de görülmeye değer güzellikler sergiliyor.
       

Yapılan yenileme ve düzenlemelerle makyajlanan tarihi kent, ziyaretçilerini tiyatro dekoru gibi büyüleyici bir güzellikle karşılıyor. Karabük içinden geçip Safranbolu'ya yöneldiğiniz zaman tepede karşılaştığınız yerleşim alanında günümüz mimarisinin yanı sıra tipik Safranbolu evlerine de rastlıyorsunuz; ama bozulmadan içine yeni yapı karışmadan kalabilmiş gerçek Safranbolu biraz daha aşağıda yer alıyor. Asfalt yol kentin yanından merkeze yakın geçerek uzanırken, mimari doku kendine has özellikler taşıyan tipik evleriyle açık hava müzesi içinde olduğunuzu haber veriyor adeta.    

Safranbolu artık sadece yerli değil, pek çok yabancı turisti de ağırlıyor. Yılın her dönemi çok sayıda misafirin ziyaret ettiği Safranbolu’da pek çok konaklama tesisi de mevcut. Safranbolu otellerinin pek çoğu, beldedeki eski konakların restore edilmesi ile hizmete girmiş. Zaten eski terk edilmiş konaklar bile restore edilerek ya otele ya da restorana çevrilmiş beldede.

Safranbolu otelleri yılın her dönemi hizmete açık ve genellikle butik otel tarzında hizmet veren, yaklaşık 10-15 odalı konaklar. Eski ahşap ya da taş mimarileri, sizi tarihin tozlu sayfalarına götürüveren duvarları ve iç dekorasyonu ile gerçekten de unutulmaz bir tatil vaat ediyor. Odalarının kendine özgü ve geçmişi yansıtan dekorasyonu sizi de etkileyecek. Ahşap dolaplar, camın önüne konmuş sedirler, ahşap merdivenler, tavanda ve duvarlardaki işlemeli süslemeler gerçekten de dönemin Osmanlısı’nı olduğu gibi yansıtıyor misafirlerine. Ancak tüm bu geleneksel mimari ve dekorasyonun yanı sıra günümüz modern imkânlarını da bulabilirsiniz Safranbolu konaklarında.   

Safranbolu otelleri sadece kent merkezinde değil, ilçenin her yerinde konumlanmışlar. İşletmecileri genellikle bölge halkı, zaten orada yaşayan aileler. Dolayısıyla oldukça samimi ve sıcak bir tatil geçireceğinizi söyleyebiliriz.
    

Safranbolu otel fiyatları ise genellikle uygun seçenekler sunuyorlar misafirlerine. Çok fazla konaklama seçeneğiniz olduğundan, her misafirin bütçesine uygun bir otel bulmak mümkün. Ancak Safranbolu butik otellerinde konaklamadan önce rezervasyon yaptırmanızda fayda var. çünkü bu dünyaca ünlü belde, yılın her dönemi oldukça yoğun.   

Eğer hala bu kültürel mirası görmediyseniz bu yıl güzel bir fırsat olabilir. Sitemizi inceleyerek Safranbolu butik otelleri, Safranbolu otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Tarihin sayfalarında gezineceğiniz, unutulmaz bir tatil sizi bekliyor.

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
28.05.2024
Çıkış
29.05.2024
Misafirler
2 misafir
5.0 · Harika · 3 yorum
Akbulut Konak, Safranbolu Karabük
En iyi fiyat alınıyor
5.0 · Harika · 2 yorum
Güneş Konak, Safranbolu Karabük
En iyi fiyat alınıyor

Havuzlu Asmazlar Konağı

5.0 · Harika · 3 yorum
Havuzlu Asmazlar Konağı, Safranbolu Karabük
En iyi fiyat alınıyor

Yeşil Çizme Doğa Evi

5.0 · Harika · 26 yorum
Yeşil Çizme Doğa Evi, Safranbolu Karabük
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Safranbolu bölgesindeki hangi oteller çiftler için en uygun?
Yeşil Çizme Doğa Evi çiftlere uygun bir atmosfere sahip.
Safranbolu'da hangi işletmeler sıra dışı güzel manzaraya sahip?
Leyla Hanım Konağı ve Dadibra Konakları manzarası ile güçlü bir heyecan uyandırıyor.
Safranbolu bölgesindeki hangi oteller aileler için en uygun?
Safir Konak ve Şerbetçi Konak ailelerin rahatlıkla konaklayabileceği konforu sunuyor.
Safranbolu bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için müesseseleri arayabilirsiniz.
Safranbolu bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileridir?
Yeşil Çizme Doğa Evi ve Güneş Konak müthiş bir çekiciliğe sahip.
Safranbolu bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?
Havuzlu Asmazlar Konağı ve İmren Lokum Konak kahvaltıda yöresel eşsiz lezzetler sunuyorlar.
Safranbolu bölgesindeki evcil hayvan dostu oteller hangileridir?
Safir Konak evcil hayvan dostu otellerimizden.
Safranbolu bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?
Akbulut Konak, Safir Konak ve İmren Lokum Konak merkezde bulunuyor.
Safranbolu bölgesindeki şömineli oteller hangileri?
Yeşil Çizme Doğa Evi'nde şöminenin keyfini çıkarın.
Safranbolu bölgesinde yetişkin oteller hangileri?
Yeşil Çizme Doğa Evi yetişkinlere yönelik, hem görüntüsel hem işitsel ahenk yakalamış niş bir yer.