×

Demre Gezi Rehberi

Noel Baba’nın kalesi olarak anılan "Demre"nin ismi sonraları "Kale" oldu. Son yıllarda ise yine Demre olarak anılıyor.

Bu şirin ilçe, yaz mevsiminde olduğu kadar yıl sonu yaklaşırken de ziyaretçi akınına uğruyor. Bunun nedeni ise; Noel Baba olarak anılan St. Nicolaus’ün yaşadığı ve piskoposluk yaptığı yer olan tarihi St. Nicolaus Kilisesinin ve bahçesindeki Noel Baba heykelinin Demre’de olmasında yatıyor.

Türkiye'nin doğal güzellikleri, tarihi eserleri, pırıl pırıl denizi ve seracılığın odak noktası Demre, eski Kaş yolunda, Kekova Körfezi'ne en yakın çıkış kapısı konumunda. Demre’nin uluslararası plana yayılmış ününe temel teşkil eden Noel Baba Kilisesinin, St. Nicolaus’un 6 Aralık 343’te öldükten sonra bir lahite gömülmesini takiben 3. ya da 4. yüzyılda yapıldığı ve 529 depreminde büyük zarar gördüğü söyleniyor. Yer mozaikleri, lahitleri, kemerli salon ve odaları, ilginç ve oldukça başarılı bir akustik ses düzenine sahip olan, Bizans imparatoru Justinian’ın destekleriyle onarılan kilisedeki mezar 11. yy’da Demre’ye gelen denizcilerin St. Nicolaus’un kemiklerini alarak İtalya’da bulunan Bari’ye götürmelerine kadar sağlam kalmış ve İtalyanlar Bari’de onun anısına büyük bir katedral yaptırmışlar.

Bugün çarşı içinde bulunan ve ziyaret edilebilen kilisenin yanındaki apsislerden birinin içinde St. Nicolaus’un Barililer tarafından kırılan lahit mezarı bulunurken, Bari’lilerin götüremedikleri, St. Nicolaus’a ait olduğu belirtilen kemik parçaları ise Antalya Müzesi’nde sergileniyor.

Patara’da zengin bir adamın oğlu olarak dünyaya gelerek iyi bir eğitim alan St. Nicolaus gençliğinde sık sık Filistin’e ve Mısır’a seyahat ederken, bir deniz yolculuğu sırasında patlayan fırtınadan onun duaları sayesinde kurtulduklarına inanır denizciler. Hakkında bir çok öykü anlatılan, çocukların, mahkumların, denizcilerin ve gezginlerin koruyucusu sayılan St. Nicolaus adına sadece İngiltere’de yapılan kilise sayısının 400’ü bulduğu söyleniyor.

Bizans döneminde İstanbul’da bir bazilika yapılmıştır. St. Nicolaus’un ölüm günü olan 6 Aralıkta her yıl Noel Baba Kilisesi’nde "Noel Baba ve Dünya Barışına Çağrı" etkinlikleri düzenlenirken Noel Baba adına bir de Barış Ödülü veriliyor. 1981’den beri Turizm Bakanlığı’nın girişimiyle düzenlenerek gelenekselleşen Noel Baba sempozyumuna Fener Ortodoks Patrikhanesi başta olmak üzere dünyanın dört bir yanından din ve bilim adamlarının katılıyor. Yabancı basın yayın organlarının da izleyerek haber yaptıkları bu etkinlikler Noel Baba’nın yurdu Demre’nin ve Türkiye’nin uluslararası tanıtımına önemli katkı sağlıyor.

Demre'nin sahili ve Çayağzı'nın (Demre-Myrus) denize döküldüğü deltanın 1 km uzunluğundaki kumsalı caretta carettalara evsahipliği yaparken, yöredeki bir başka gezi yeri; Likyalılar'ın önemli kenti olan, M.Ö. 5. yüzyılda kurulan ve bugünkü kent merkezine 1.5 kilometre uzaklıkta olan Myra, antik tiyatro ve kaya mezarlarıyla ünlü. Antik kentin kapısında turistler için deve turları düzenleniyor. İşportacılar, halılar, hediyelik eşyalar, biblo ve market satıcıları arasından girilen ören yerinde; sağınızda tiyatro, solunuzda, yani; Noel Baba kilisesinin kuzeyinde kalan dağ yamacına baktığınızda ise kayalara oyulmuş çok katlı mezar odaları bulunuyor. Birer anıt kimliğindeki bu kaya mezarları, Myra antik kentinin içindedir. M.Ö. 5. yüzyıldan beri var olduğu biliniyor.

Hristiyanlığın yayılma zamanında İsa’nın havarilerinden St. Paul Myra’ya uğramış ve Myra’nın hristiyanlık döneminde dinsel merkez olarak geliştiği bilinmektedir. Ören yeri girişinde karşınıza Myra tiyatrosu çıkacak. Çok iyi durumdaki tiyatronun toplam 35 sırası var. Krala özel locaya sahip olan tiyatro, gladyatörlerin döğüştükleri arena olarak ta kullanılmış. Andriake harabeleri, Çayağzı yolundaki kaplıcanın suyunun şifalı olduğuna ve birer haftalık kürlerle bazı mide hastalıklarına ve cilt yaralarına iyi geldiğine inanılıyor.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Nasıl Bir Yer Arıyorsun? Filtrelemek için Tıkla!{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyat Sor
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer? {{ hotel.nasilbiryer }}
Yorum Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Tesisler Listeleniyor

Sıkça Sorulan Sorular

Demre bölgesindeki hangi oteller güzel manzaraya sahip?

Hoyran Wedre Köy Evleri, Kekova'dan Gelidonya Feneri'ne kadar Akdeniz'in panaromasına hakim sıra dışı bir manzarası ile büyülüyor.

Demre bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?

Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Demre bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?

Hoyran Wedre Köy Evleri, saatlerin yavaş çalıştığı bir Likya Köyü'nde; asırlık meşe ağaçları, sarnıçlar, tarih kokan antik yapısıyla büyülüyor! Bin yıllık taş mimariye uygun harikulade bir şaheser yapmış Süleyman Bey. Doğanın ritmini hissedebileceğiniz çok özel bir yer kesinlikle.

Demre bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?

Dalaman Havaalanı ve Antalya Havaalanı arasında bulunuyor. Hangisi kolayınıza gelecekse onu tercih edin.

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler