Kalkan Rehberi

Kalkan, Türk Rivierası'nda bulunan, renkli dükkânları, antikacıları ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken eski bir Yunan kasabasıdır. Kaş'a 20 dakika mesafededir. Biraz ötede, muhteşem dağ manzarasının eteğinde, göz alıcı kumluk koy, Kaputaş Plajı var. Su her zaman billur gibi ve turkuaz renginde.    

Yakındaki başka bir plaj ise 18 km boyunca kum tepeleriyle uzanan ve hiçbir yapılaşma ile bozulmamış olan muhteşem Patara Plajı. Bununla birlikte plajın sonlarına doğru dolmuş durağı yakınlarında yiyecek, içecek, güneşlik ve deniz yatağı satan birkaç basit restoran var. Biraz ötede ise muhteşem Likya harabeleri bulunuyor. Bu plaj güneşin batmasından sonra kapatılıyor çünkü soyu tehlikedeki caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlamaya geldiği dünyanın çok az sayıdaki yerlerden birisi.   

Antalya’ya bağlı Kaş ilçesinin merkezine yaklaşık olarak 25 kilometre mesafede bulunuyor Kalkan. Dar sokakları, limanı, eski Rum evleri ve beyaz şirin evleri ile Bodrum’u andırıyor. Sessiz, sakin ve henüz el değmemiş güzel bir kasaba.   

Kalkan’ın tarih günümüzden yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanıyor. Likya Uygarlığı’nın izlerine Antalya ve Fethiye gibi topraklarda rastlanmış, ancak Kalkan’da Likya döneminden kalma izler bulunamamıştır. Bu sebepledir ki beldenin 200 yıl kadar önce hemen karşıdaki Meis Adası’ndan gelen Yunan tüccarlar tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Belde, yüzyıllar boyunca güvenli bir liman olmuştur tüccarlar için. Oldukça hareketli bir ticaret vardır. Limandan, gelen mallar çeşitli yollarlar iç kesimlere taşınırmış.   

Bugün Kalkan, yeni yeni keşfedilmeye başlanan küçük bir tatil kasabası. Mavinin her tonunu barındıran denizi, mavi bayraklı tertemiz plajları, caretta carettaların üreme alanı kumları, yemyeşil doğası ve tarihi ile görülmeye değer bir belde.   

Cennetten bir köşe gibi. Tarihçi Heredot da eserlerinde Kalkan’dan bahsederken “Dünya’da yıldızlara en yakın yer” terimini kullanmış. Hemen karşısında uzansanız değecekmişsiniz gibi duran Meis Adası, Bodrum’u andıran beyaz badanalı çiçek kokan sokakları, güler yüzlü halkı ile tam bir küçük balıkçı kasabası. Son yıllarda keşfedilmesine rağmen güzelliği henüz tam olarak bozulmamış. Birçok tatil beldesine nazaran oldukça sakin ve kafa dinlemek için ideal.    
   

Kalkan hareketli bir gece yaşamına da sahip. Kasaba merkezi güneşin batmasıyla birlikte canlanıyor. Yapacak çok şey var: alışveriş, akşam yemeği, kafeler ya da isterseniz rüzgârlı, hareketli caddelerde ya da dilerseniz huzurlu ve sakin limanda dinlendirici bir yürüyüş.
   

Kalkan'da gece ve gündüz isterseniz hareketli isterseniz sakin geçer. Sahilde güneşlenmekten antik Likya harabelerinde gezintiye ya da Toros Dağları’ndaki yaylalarda göçmen halkla tanışmaya kadar birçok seçenek mevcut. Gece ise hareketli Kalkan kasabası muhteşem restoranları, barları ve alışveriş seçenekleri ile her zevke uygun seçenekler sunuyor.   

Kalkan son yıllarda yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlıyor. Özellikle İngiliz turistler çok sevmiş Kalkan’ı, gelen bir daha dönmüyor ülkesine. Kalkan’da bütün bu misafirleri ağırlamak için pek çok konaklama tesisi bulunuyor. Büyük tatil otelinden küçük ve butik otellere, pansiyondan apart otele kadar pek çok farklı kategoride tesis bulabilirsiniz.   

Kalkan otelleri genellikle deniz kenarında ya da beldenin merkezinde konumlanmışlar. Biraz daha gerilerde ve yükseklerde konumlanan Kalkan otellerinin ise muhteşem bir manzaraları var. Yemyeşil doğanın kucağında inşa edilmişler. 

Kalkan butik otelleri nisan ayında yaz tatil sezonunun başlaması ile hizmete açılıp kasım ayına kadar da hizmete devam diyorlar. İsterseniz tüm yıl açık tatil otelleri de bulabilirsiniz. Genellikle oda kahvaltı şeklinde çalışıyorlar. Çoğu Kalkan butik otelinin kendilerine ait yüzme havuzları da mevcut. Dolayısıyla da çocuklu aileler için de uygun koşullara sahipler. Günümüz tüm modern imkânlarına sahip Kalkan butik otelleri. Doğanın kucağında teknolojiden de uzak kalmayacaksınız.   

Not: Kalkan Gezi Rehberi için blogumuzu ziyaret ediniz! https://kucukoteller.com.tr/blog/kalkan-gezi-rehberi-gezilecek-yerler


 

Filtreler
Tesisteki Olanaklar
Tümünü Gör (14)
Daha Az Göster
Nereye Gidiyorsunuz?
Giriş
13.07.2024
Çıkış
14.07.2024
Misafirler
2 misafir

Fidanka Evleri, +12

4.7 · Harika · 23 yorum
Otel Fidanka Evleri, Kalkan Antalya
Lüks Otel, Harika Peyzaj, Yetişkin Oteli
En iyi fiyat alınıyor

Hotel Villa Mahal, +12

5.0 · Harika · 3 yorum
Hotel Villa Mahal, +12, Kalkan
Kalkan’da deniz kenarında romantik otel.
En iyi fiyat alınıyor

Kalkan Villaları

Kalkan Villaları, Kalkan Antalya
En iyi fiyat alınıyor

Patara Prince Hotel & Resort

4.8 · Harika · 16 yorum
Patara Prince Hotel & Resort, Kalkan Antalya
Burası benim için kuytu bir keyif kuyusu adeta!
En iyi fiyat alınıyor

Payava by True Blue

5.0 · Harika · 7 yorum
Payava by True Blue, Kalkan Antalya
En iyi fiyat alınıyor

Sıkça Sorulan Sorular

Kalkan bölgesindeki hangi oteller çiftler için en uygun?
Villa Mahal romantik çiftler için en iyi seçeneklerden. Asfiya Sea View Hotel ; Kalkan'ın akılalmaz manzarasına tepeden bakıyor. Sükunet arayan çiftler için, deyim yerindeyse biçilmiş kaftan. Gün batımı gerçeküstü güzellikte.
Kalkan bölgesindeki hangi oteller güzel manzaraya sahip?
1920'lere kadar, güzel yer anlamına gelen ''Kalamaki'' adıyla anılan, eski bir Rum balıkçı köyü olan Kalkan'ın olağanüstü tabiatının manzarasına Likya Residence Hotel & Spa'da varabilirsiniz. Üstelik şehirden kaçıp, tembellik etmeye çok uygun rafine bir yer. Villa Mahal olsun, Likya Pavillon veya Fidanka Hotel olsun hepsinin manzarası muhteşem güzellikte.
Kalkan bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?
Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.
Kalkan bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileri?
Fidanka Hotel'de saatin yavaş çalıştığı bir ortam var. Her ayrıntısı emekle işlenmiş. Delice çiçek açan sarmaşıklar arasında neredeyse gözden kayboluyor. Eşine zor rastlanır güzellikte bir yer...Villa Mahal, Likya Pavillon, Likya Residence gibi hepsi birbirinden farklı özelliklere sahip alanında en iyi otellerdir.
Kalkan bölgesindeki havaalanına yakın en iyi oteller hangileridir?
Dalaman Havaalanı 120 km uzaklıkta. Hiçbiri kıyas kaldırmıyor. İyisi mi siz sitemizden refere ettiğimiz yerleri inceleyin.
Kalkan bölgesindeki denize sıfır en iyi oteller hangileri?
Hotel Villa Mahal; otele ait plajda bulunan platformlar ile misafirlerine kendilerine ait ferah alanlar sağlıyor. Ayrıca Prince Hotel'in de kendine ait kayalıklar üzerine kurulu güzel bir alanı bulunuyor.
Kalkan bölgesinde villa kiralama ve dağ evi seçenekleri nelerdir?
Hotel Villa Mahal; Kalkan koyuna hakim, zeytin, limon, incir ağaçları ile kaplı geniş arazide yer alan muhteşem manzaralı 13 oda ve suit ile 4 şık villaya sahip.
Kalkan bölgesinde yetişkin oteller hangileri?
Patara Prince Hotel & Resort'un yeri büsbütün sakin. Hava özellikle eylülden sonra sarhoş edici...İnanılmaz derece berrak denizin tadı ; o vakitler daha iyi çıkıyor... Sitemizdeki diğer yetişkin otellerini de mutlaka inceleyin.
Kalkan bölgesinde Ksanthos (Xanthos) Antik Kenti yakınındaki oteller hangileri?
Xanthos Antik Kenti ; 1988 yılından beri UNESCO Dünya Kültür Mirasları listesinde. Likya'nın önemli din ve yönetim merkezlerinden biri olarak biliniyor. Esençay'ın kıyısındaki akropolis, sur kalıntıları, tiyatro, Harpyalar Anıtı, Nereidler Anıtı önemli detaylarından. Kalkan'dan arabayla yaklaşık yirmi dakika uzaklıkta yer alıyor. Kesinlikle görülmeye değer bir antik kent.
Kalkan bölgesinde Patara Plajı yakınındaki oteller hangileri?
Patara Plajı ; Patara Antik Kente 1 km uzaklıkta bulunuyor. Caretta carettaların eski çağlardan beri yumurtalarını bıraktıkları 12 km uzunluğunda büyülü bir sahil. Gerisindeki kum tepeleri de görülmeye değer. Kalkan'dan arabayla yaklaşık yirmi dakika mesafede yer alıyor.
Kalkan bölgesinde Patara Antik Kenti yakınındaki oteller hangileri?
Antik Likya'nın başkenti Patara ; zamanında liman şehri olarak inşa edilmiş. Sahil ile arasının zaman içerisinde kumla dolmasından ötürü, liman kenti özelliğini kaybetmiş. İlk meclis binası, tiyatrosu, bulvarı, en eski deniz feneri 1988 yılında başlatılan kazı çalışmalarında günümüze ulaşan kalıntılar...Kalkan'dan arabayla yaklaşık yirmi dakika uzaklıkta yer alıyor. Otel önerilerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kalkan bölgesinde Bezirgan Yaylası yakınındaki oteller hangileri?
Bezirgan Yaylası ; denize dik, taa on bin metre yukarıda, etrafı Toroslarla çevrili, kapalı bir havza. İnbaş Mağarası ve Pirha antik şehri görülmeye değer. Geceleri yıldızlar adeta ışıklı kartpostal gibi... Kalkan'dan arabayla yaklaşık yirmi dakika sürüyor. Otel önerilerimize sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kalkan bölgesinde Kekova yakınındaki oteller hangileri?
Kekova Adası'nın çevresini dolaşırken karşınıza çıkan akılalmaz güzellikleri: İrili ufaklı esrarengiz adalar, kayadan oyma kalıntılar, yarısı sular altında kalmış yerleşimin izleri, suyun içinde duran Likya lahiti, Bizans Kilisesi'nin suyun üstünde tek başına kalmış apsisi... Kalkan'dan tekne turlarıyla ulaşmanız mümkün. Benzersiz bir atmosfer...