×

Kalkan Rehberi


Kalkan, Türk Rivierası'nda bulunan, renkli dükkânları, antikacıları ve tarihi yapılarıyla dikkat çeken eski bir Yunan kasabasıdır. Kaş'a 20 dakika mesafededir. Biraz ötede, muhteşem dağ manzarasının eteğinde, göz alıcı kumluk koy, Kaputaş Plajı var. Su her zaman billur gibi ve turkuaz renginde.    

Yakındaki başka bir plaj ise 18 km boyunca kum tepeleriyle uzanan ve hiçbir yapılaşma ile bozulmamış olan muhteşem Patara Plajı. Bununla birlikte plajın sonlarına doğru dolmuş durağı yakınlarında yiyecek, içecek, güneşlik ve deniz yatağı satan birkaç basit restoran var. Biraz ötede ise muhteşem Likya harabeleri bulunuyor. Bu plaj güneşin batmasından sonra kapatılıyor çünkü soyu tehlikedeki caretta caretta kaplumbağalarının yumurtlamaya geldiği dünyanın çok az sayıdaki yerlerden birisi.   

Antalya’ya bağlı Kaş ilçesinin merkezine yaklaşık olarak 25 kilometre mesafede bulunuyor Kalkan. Dar sokakları, limanı, eski Rum evleri ve beyaz şirin evleri ile Bodrum’u andırıyor. Sessiz, sakin ve henüz el değmemiş güzel bir kasaba.   

Kalkan’ın tarih günümüzden yaklaşık 3000 yıl öncesine dayanıyor. Likya Uygarlığı’nın izlerine Antalya ve Fethiye gibi topraklarda rastlanmış, ancak Kalkan’da Likya döneminden kalma izler bulunamamıştır. Bu sebepledir ki beldenin 200 yıl kadar önce hemen karşıdaki Meis Adası’ndan gelen Yunan tüccarlar tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Belde, yüzyıllar boyunca güvenli bir liman olmuştur tüccarlar için. Oldukça hareketli bir ticaret vardır. Limandan, gelen mallar çeşitli yollarlar iç kesimlere taşınırmış.   

Bugün Kalkan, yeni yeni keşfedilmeye başlanan küçük bir tatil kasabası. Mavinin her tonunu barındıran denizi, mavi bayraklı tertemiz plajları, caretta carettaların üreme alanı kumları, yemyeşil doğası ve tarihi ile görülmeye değer bir belde.   

Cennetten bir köşe gibi. Tarihçi Heredot da eserlerinde Kalkan’dan bahsederken “Dünya’da yıldızlara en yakın yer” terimini kullanmış. Hemen karşısında uzansanız değecekmişsiniz gibi duran Meis Adası, Bodrum’u andıran beyaz badanalı çiçek kokan sokakları, güler yüzlü halkı ile tam bir küçük balıkçı kasabası. Son yıllarda keşfedilmesine rağmen güzelliği henüz tam olarak bozulmamış. Birçok tatil beldesine nazaran oldukça sakin ve kafa dinlemek için ideal.    
   

Kalkan hareketli bir gece yaşamına da sahip. Kasaba merkezi güneşin batmasıyla birlikte canlanıyor. Yapacak çok şey var: alışveriş, akşam yemeği, kafeler ya da isterseniz rüzgârlı, hareketli caddelerde ya da dilerseniz huzurlu ve sakin limanda dinlendirici bir yürüyüş.
   

Kalkan'da gece ve gündüz isterseniz hareketli isterseniz sakin geçer. Sahilde güneşlenmekten antik Likya harabelerinde gezintiye ya da Toros Dağları’ndaki yaylalarda göçmen halkla tanışmaya kadar birçok seçenek mevcut. Gece ise hareketli Kalkan kasabası muhteşem restoranları, barları ve alışveriş seçenekleri ile her zevke uygun seçenekler sunuyor.   

Kalkan son yıllarda yerli ve yabancı pek çok turisti ağırlıyor. Özellikle İngiliz turistler çok sevmiş Kalkan’ı, gelen bir daha dönmüyor ülkesine. Kalkan’da bütün bu misafirleri ağırlamak için pek çok konaklama tesisi bulunuyor. Büyük tatil otelinden küçük ve butik otellere, pansiyondan apart otele kadar pek çok farklı kategoride tesis bulabilirsiniz.   

Kalkan otelleri genellikle deniz kenarında ya da beldenin merkezinde konumlanmışlar. Biraz daha gerilerde ve yükseklerde konumlanan Kalkan otellerinin ise muhteşem bir manzaraları var. Yemyeşil doğanın kucağında inşa edilmişler. 

Kalkan butik otelleri nisan ayında yaz tatil sezonunun başlaması ile hizmete açılıp kasım ayına kadar da hizmete devam diyorlar. İsterseniz tüm yıl açık tatil otelleri de bulabilirsiniz. Genellikle oda kahvaltı şeklinde çalışıyorlar. Çoğu Kalkan butik otelinin kendilerine ait yüzme havuzları da mevcut. Dolayısıyla da çocuklu aileler için de uygun koşullara sahipler. Günümüz tüm modern imkânlarına sahip Kalkan butik otelleri. Doğanın kucağında teknolojiden de uzak kalmayacaksınız.   

Not: Kalkan Gezi Rehberi için blogumuzu ziyaret ediniz! https://kucukoteller.com.tr/blog/kalkan-gezi-rehberi-gezilecek-yerler


 

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Detaylı Arama Yapın{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
5 üzerinden Konuk Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler