×

Assos'ta Gezilecek Yerler


Edremit Körfezi ve Midilli’nin karşısında kurulan, tarihi ve doğası ile bambaşka güzellikleri barındıran Assos’ta görmeniz ve gezmeniz gereken pek çok farklı yer bulabilirsiniz.   

Assos’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında Assos Antik Kent’i geliyor. Hele de tarihle iç içe olmayı seven biriyseniz… Kazıları günümüzde de devam eden Assos Antik Kenti’nin içinde Akropol, Athena Tapınağı, Nekropol, Agora ve tiyatro da bulunuyor. Denizden biraz daha yukarılarda konumlanan, zamanının en güçlü kenti olarak bilinen Assos’ta günümüze kalanlar gerçekten de görülmeye değer. 
   

Eğer tatilinize biraz otantik bir hava katmak isterseniz, yakınlardaki Behramkale Köyü’ne gidebilirsiniz. Behramkale Köyü, Osmanlı zamanında kurulmuş, eski bir köy. Köy, antik kentin surları içinde kalıyor ve nüfusu oldukça az, küçük bir köy. Antik kentin surları, antik taş köprü, lahitler ve köydeki tarihi cami görülmeye değer yapılar arasında. Son yıllarda köyün turizm potansiyeli giderek artıyor. Sit alanı olarak koruma altına alındığı için yeni binalar yapılması yasak. Köyün dar ve eski sokaklarında taşlarla işlenmiş evleri seyrederken bölgenin tarihi kokusunu solumak iyi geliyor. Behramkale Köyü’nde konaklama tesisleri de var. Eski evlerin restore edilmesi ile otele dönüştürülmüş. Ayrıca köyün sokaklarında gezerken yerli halkın, özellikle de bayanların, kendi ürettikleri ürünleri sattıklarını görebilirsiniz. 
     

Belki de köyün merkezinden biraz uzaklaşarak Osmanlı’nın yaptırdığı son kaleyi, Osmanlı donanmasının seferlere çıkarken su aldıkları çeşmeyi, Apollo Smintheion Tapınağı’nı ve Kestanpol Kaplıcaları’nı görebilirsiniz.
   

Sit alanı olarak korunan belde gerçekten eşsiz bir güzelliği sahip. Yaşları yüz yıldan büyük olan eski evler var. Yeni bina inşa etmek pek mümkün değil. Arnavut kaldırımlı dar sokaklarında yürürken bir yandan tarihin sayfalarında geziyorsunuz, bir yandan da evlerin mimarisi sizi büyülüyor. Çoğu ev aslına uygun olarak restore edilmiş. Gezerken Assos Antik Liman’ın kalıntılarını hala görebiliyorsunuz. Bölgedeki en etkileyici yerlerden biri diyebiliriz.
   

Assos’a gelmişken gidebileceğiniz bir diğer yer de Kadırga Koyu. Midilli Adası’na karşı büyüleyici manzarasıyla ve tertemiz deniziyle Kadırga Koyu, Assos’a geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında. Sizi, serinletici harika bir imbat rüzgârı karşılayacak koyda. 
   

Eğer harika bir gün geçirip bolca temiz hava almak isterseniz efsanevi İda Dağları’nın eteklerinde kurulan Yeşilyurt Köyü’ne gidebilirsiniz. Kaz Dağları eteklerinde yer alan köy, yemyeşil doğası ve harika deniz manzarası ile gerçekten büyüleyici bir yer. Zeytin ve çam ağaçları ile çevrili bir doğası var. Sit alanı olarak korumaya alınan bölgede artık yeni bina yapılmıyor. Eskiden kalan evlerin restoresine izin verilmiş. Restore edilen bazı evlerden otel olarak hizmete açılmış. Köydeki evler bölgeden çıkarılmış taşlarla inşa edilmiş. Dolayısıyla kaldığınız evin duvarlarında tarihin izlerini rahatlıkla bulabilirsiniz. Köylülerin kendi ürünleri olan lezzetleri tatmayı unutmayın.   

Assos’ta Sokakağzı olarak bilinen yere gidebilirsiniz. Güzel bir plaja sahip olan belde, samimi ve dostane havası bugün bile korumayı başaran beldelerden.   

Eğer şartlarınız uygunsa Midilli Adası’na gidebilirsiniz, Edremit merkezde gezebilir ve alışveriş yapabilirsiniz.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Detaylı Arama Yapın{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
5 üzerinden Konuk Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler