×

Muğla Rehberi


Muğla: Ege Bölgesi’nin güneyinde yer alan ve çok sayıda ünlü tatil beldesini sınırlarında bulunduran Muğla, Ege ve Akdeniz arasındaki güzide şehirlerimizden biri.    

Biz Muğla’yı daha çok tatil beldelerine giderken içinden geçtiğimiz bir şehir olarak biliyoruz; ancak aslında tarihi, mavi bayraklı plajları, tertemiz ve mavinin her tonunu barındıran denizi, samimi ve güler yüzlü insanları ve yemyeşil doğası ile bambaşka bir şehir Muğla.   

Muğla, Asar (Hisar) Dağı eteklerinden, Karadağ, Kızıldağ, Masa ve Hamursuz Dağları ile çevrelenmiş ovaya doğru yayılan bir şehir. Geçmişine bakıldığında ise oldukça eski ve köklü bir tarihe sahip.   

Muğla’nın yerleşim olarak tarihi MÖ 3000’li yıllara, Tunç Çağı’na kadar uzanıyor. Antik çağlarda Muğla’nın bulunduğu topraklar ve etrafı Karia Bölgesi olarak anılıyormuş. Bu topraklarla ilgili en eski ve önemli bilgilere ise ünlü Tarihçi Heredot’un notlarında rastlıyoruz.    

Türklerin ve Müslümanların eline geçtikten sonra ise bölgeye Menteşe Yöresi denmeye başlamış. 1080 yılında Selçukluların, 1096’da tekrar Bizans’ın 1284’te Menteşeoğullarının eline geçen kent 1390’da Osmanlı topraklarına katılmış. Kentin eski bölümü Saburhane, Osmanlı döneminde Rum ve Türklerin bir arada dostça yaşadığı, Rumların 1924 mübadelesinde göç etmesinin ardından eski havasını bozulmadan sürdürdüğü bir bölgedir. Bu mahallede bulunan evler, restore edilerek kullanılmaya devam edilmiştir.   

Bugün Muğla merkezdeki pek çok sokakta eski Muğla evlerinin mimarisini gözler önüne seren yapılar görebilirsiniz. Pek çoğu restore edilerek bugünde kullanılıyor. Ahşap özellikli olan Muğla evleri, genellikle iki katlı yapılar. Geleneksel mimarinin özelliklerini yansıtan Muğla evlerini, daha çok Hisar Dağı eteklerinde görebilirsiniz. Ayrıca Muğla’da geleneksel Türk mimarisinin yanı sıra geçmişten günümüze kalan Rum evlerini de bulabilirsiniz. Muğla’nın geçmişinin izlerini bugüne karda taşımayı başarmış bu yapılar arasında yaşı 400’e yakın binalar dahi var. Bunların birçoğu da koruma altına alınmış.   

Deniz kenarındaki turistik beldeler hariç Muğla merkez oldukça sakin. Merkezdeki halk genelde tarım ve hayvancılık ile ilgileniyor. Kıyı kesiminde ise yoğun olarak turizm etkili ekonomide. Muğla merkez son yıllara kadar kendi halinde, küçük bir yerleşim iken üniversitenin açılması ile birlikte gelen genç nüfus ve canlılık şehri biraz daha canlandırmıştır. Üniversitenin aynı zamanda şehrin ekonomisine de katkısı büyüktür.     

Muğla, yılın her dönemi, özellikle de kıyı kesimleri, çok sayıda yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir kent. Dolayısıyla Muğla merkezde ve civardaki turistik ilçelerde çok sayıda konaklama tesisi bulabilirsiniz. Muğla otelleri daha çok merkezdeki ve tatil beldelerinde yer alan Muğla otelleri diye ayrılırlar. Merkezde yer alan Muğla otelleri daha çok şehir oteli tarzında hizmet veren ve genelde iş amaçlı seyahatlerde tercih edilen konaklama tesisleridir.    

Kıyı kesimlerinde yer alan Muğla butik otelleri ise turistik ve kültürel amaçlı seyahatler için tercih edilir. Turistik ilçelerdeki Muğla butik otelleri büyük tatil oteli, küçük ve butik oteller, pansiyonlar ve apart oteller şeklinde pek çok farklı kategorilerde ve çok sayıdadırlar.   

Genel olarak deniz kenarında bulunan Marmaris, Datça, Köyceğiz, Bodrum gibi ilçelerde konumlanan Muğla otelleri, gezip görmeniz gereken turistik ve tarihi noktalara da yakın yer alırlar.   

Turistik ilçelerde yer alan ve denizin biraz daha gerisinde konumlanmış Muğla otelleri ise doğayla iç içe bir tatil sunarlar. Eğer sakin ve dingin bir tatil isterseniz daha çok Muğla butik otellerini tercih etmelisiniz.   

Muğla otelleri yılın her dönemi hizmete açıklar. Ancak özellikle yaz aylarında tatil beldelerindeki Muğla butik otellerinin doluluk oranı oldukça yüksek oluyor. Dolayısıyla gitmeden önce rezervasyon yaptırmanızda fayda olabilir.   

Muğla otel fiyatları ise her bütçeye uygun olarak düzenlenmişler. Çok sayıda ve farklı kategorilerde oteller bulunduğu için fiyat seçenekleri de oldukça çeşitli. Muğla otel fiyatları genel olarak kaldığınız otelin kalitesine ve döneme göre farklılık gösterebiliyor. Ancak otel sayısının fazlalılığı sayesinde herkese uygun bir konaklama imkânı mevcut.   

Bu yıl planladığınız Muğla tatili için sitemizi inceleyerek Muğla oteller, Muğla otel fiyatları ve uygun fiyat seçenekleri ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Fotoğraf makinenizi ve rezervasyon yaptırmayı unutmayın. İyi tatiller.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Detaylı Arama Yapın{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
5 üzerinden Konuk Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler