×

Kazdağları Rehberi


Kazdağları - Yeşilyurt Köyü: Türkiye’nin değil dünyanın havadaki oksijen oranının en yoğun olduğu ikinci yer olan, Edremit Körfezi’nin kuzeyinde yer alan, Biga Yarımadası’ndaki dağ sırasıdır, Kaz ya da diğer adıyla İda Dağları.    

Bölgede, ormanlık alanın büyük oluşu yerleşim alanlarını sıklaştırmıştır. Yeşilyurt Köyü bu yörede yer alan 90 haneli taş evlerden oluşan eşsiz bir köydür. Yüzyıllardır, taş işçiliğinin en güzel örnekleri bu gölgede verilir. Mitolojide, ilk güzellik yarışmasının Yeşilyurt Köyü’nde yapıldığı söylenir.   

Yeşilyurt Köyü’nün ve Kaz Dağları’nın iklimi genellikle Ege ve Akdeniz ikliminin özelliklerini taşır. Havasının ise solunum yollarından tutunda pek çok farklı hastalığa iyi geldiği söylenir.   

Eski adı Büyük Çetmi olan Çanakkale'nin Yeşilyurt Köyü'nün 700 yıllık bir geçmişi olduğu sanılmaktadır. Yüzyıllar boyu Rumlar ve Türklerin birlikte yaşadıkları köy, taş evleri, Arnavut kaldırımı sokakları, geniş köy meydanı, tarihi cami ve çevresindeki zeytinlikleri, çam ormanları, mezarlığındaki servileri ve çeşit çeşit meyve ağaçlarıyla bir Ege ve Akdeniz havası sunar.    

Rum nüfus 1924 yılındaki mübadele ile köyü terk ederek Yunanistan’a göçmüş, yerine Yunanistan’dan gelen Türkler yerleşmiştir. Denizden 2,5 km, Çanakkale Yolu’ndan 500 metre içerdeki Yeşilyurt Köyü, dağ ve deniz havasının birlikte yaşanabileceği ender yerlerden biridir.   

Kaz Dağları, antik dönemlerdeki adıyla İda Dağı, efsaneleri ile ünlü bir dağdır. İsminin Giritli denizciler tarafından, Girit'te Zeus'un doğduğu İda Dağı'na atıfta bulunmak için İda konduğu mitolojide yer alır. Bundan dolayı dağ, Yunan Mitolojisi’nde önemli bir yere sahiptir.   

Burası, Homeros'un “İlyada” destanında "bin pınar İda" olarak geçmektedir. Homeros İlyada'da ‘‘Bol pınarlı, vahşi hayvanların anası’’ olarak İda Dağı'ndan oldukça sık bahsetmiş. Efsaneye göre Hera, Afrodit ve Athena'nın katıldıkları, Truva Savaşı'na yol açan o meşhur güzellik yarışması burada yapılmış, Zeus burada doğmuş, tanrılar Truva Savaşı'nı buradan izlemiş ve Afrodit ilk kez burada âşık olmuş.   

Küçükkuyu'nun kuzeyinde, Adatepe köyünün güneyindeki geniş bir alana hâkim bir tepede “Zeus Altarı” isimli bir tapınak bulunmaktadır. Rivayet olunur ki, yüce Zeus bu tepede Afrodit’le sevişir ve aynı zamanda da savaş yönetirmiş.   

Tanrıların ve Troya efsanelerinin dışında bölgeyle ilgili Sarıkız ve Hasan Boğuldu gibi efsaneler de vardır. Hatta ünlü yazarımız Sabahattin Ali’nin “Hasan Boğuldu” isimli, sadece bu bölgeyle ilgili efsaneyi anlatan öyküsü bile vardır. Halikarnas Balıkçısı olarak bilinen Cevat Şakir, eserlerinde İda Dağı’nın adını sıkça kullanır.   

Assos (Behramkale) ise ünlü filozof Aristo ile Platon’un bir süre yaşadıkları, zeytin ve zeytinyağları ile ünlü, buz gibi denizi, sakinliği ve de antik Apollon şehri ile bazalt tepe üzerine kurulu antik Athena Tapınağı ile oldukça büyüleyici bir şehirdir.   

Tarihi, doğası, vadileri ve kanyonları, bol oksijen barındıran çam ağaçları içinde konumlanmış Kaz Dağları Yeşilyurt Köyü otelleri, yılın her mevsiminde misafirlerine sağlık dolu bir tatil sunuyor. Efsanelere dahi konu olan güzellikleri ile Kaz Dağları’nın ünü artık yurtdışına yayılmış durumda. Bu sayede çok sayıda yerli ve yabancı turist, yılın her dönemi Kaz Dağları’na geliyor.
       

Yılın her dönemi ziyaretçi ağırlayan Kaz Dağları otelleri ise çok çeşitli. Küçük ve butik otelden pansiyona kadar her zevke ve bütçeye uygun Kazdağları otellerini bulabilirsiniz.    

Çanakkale’nin Edremit ilçesi sınırlarında kalan Kaz Dağları, 90’lı yıllarda koruma altına alınmış ve milli park ilan edilmiş. Bu sebepledir ki Kaz Dağları’nın tepesinde hiç yerleşim yok. Kaz Dağları butik otelleri de dağın eteklerinde ya da yakınlardaki beldelerde konumlanmışlar.
        

Özellikle doğa yürüyüşleri için oldukça uygun imkânlara sahip Kaz Dağları otellerinde, bolca oksijen ve temiz havanın verdiği açlık hissiyle yöreye özgü birçok lezzete de tanık olabilirsiniz. Kaz Dağları otellerinin mutfakları da doğası kadar harika.   

Kaz Dağları Yeşilyurt Köyü otellerinin fiyatları da oldukça uygun. dönemsel fiyat farklılıkları olmadığı gibi hemen her turistin bütçesine uygun otel bulmak mümkün.       

Ülkemizin oksijeni en bol yerlerinden biri olan Kaz Dağları’nda konaklamaya karar verdiyseniz eğer, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon imkânları ile size en uygun Kaz Dağları Yeşilyurt Köyü oteline karar vermek için sitemize göz atmanız faydalı olacaktır. Yeşilyurt Köyü otelleri, otel fiyatlarını sitemizde bulabilirsiniz. Şimdiden bol oksijenli ve sağlık dolu tatiller…

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Nasıl Bir Yer Arıyorsun? Filtrelemek için Tıkla!{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyat Sor
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer? {{ hotel.nasilbiryer }}
Yorum Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Tesisler Listeleniyor

Sıkça Sorulan Sorular

Kazdağları bölgesindeki hangi oteller çiftler için en uygun?

Ida Blue Otel , Adatepe Otel, İda Taş Konak çiftlere uygun romantizme sahip.

Kazdağları bölgesindeki hangi oteller sıra dışı güzel manzaraya sahip?

Manıcı Kasrı ve Ergüvanlı Ev sıra dışı güzel manzarasıyla mest ediyor. Keyfini çıkarın!

Kazdağları bölgesindeki hangi oteller aileler için en uygun?

Karye Müze Hotel ve Çetmihan Otel ailelerin konaklayabileceği konfora sahip.

Kazdağları bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?

Otel fiyatları için müesseseleri arayabilirsiniz.

Kazdağları bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileridir?

Aeneas Hotel, Ida Blue Hotel ve Çetmihan Otel müthiş bir çekiciliğe sahip.

Kazdağları bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?

Hünhaphan Otel, Rezone Health&Oxygen Hotel, Ergüvanlı Ev'in kahvaltıları nefis!

Kazdağları bölgesindeki evcil hayvan dostu oteller hangileridir?

Hünhaphan Otel ve Aeneas Hotel evcil hayvan dostu otellerimizden.

Kazdağları bölgesindeki şömineli oteller hangileri?

Ergüvanlı Ev ve Çetmihan Hotel'de şöminenin keyfini sürün!

Kazdağları bölgesinde villa kiralama ve dağ evi seçenekleri nelerdir?

Sayfamızdan refere ettiğimiz yerlere bakabilirsiniz.

Kazdağları bölgesindeki hangi oteller romantik?

Ida Blue Hotel, Kısık Konağı doğanın içinden gelen romantizmi sunuyorlar.

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler