×

Antalya Rehberi


Antalya: Ülkemizde hatta son yıllarda dünyada da Akdeniz’de tatilin merkezi dendiğinde akla ilk gelen yer Antalya. Antalya tarihi, doğal güzellikleri, uzun süren güneşli günleri ve yaz mevsimi, muhteşem güzellikteki denizi ile artık dünyaca ünlü bir tatil cenneti.   

Antalya tatilcilerin gözde mekânlarından biri. Cennet gibi bir yer, pırıl pırıl denizinde kulaç atıp o eşsiz kumsalında güneşlenebileceğiz ya da dağların zirvesine tırmanabileceğiniz körfez sularından Akdeniz’i seyretmiş sırtını Beydağları’na yaslayan, tarihte adının sık geçtiği bir şehirdir Antalya.   

Antalya sahip olduğu tüm güzellikleriyle “Türk Rivierası” olarak da biliniyor. Her yıl pek çok yerli ve yabancı çok sayıda turist şehri ziyaret ediyor. Üstelik sadece yaz aylarında değil, yılın her dönemi. Çünkü Antalya kış mevsiminde bile oldukça ılık bir iklime sahip.   

Antalya’ya geldiğinizde Kaleiçi’nde hem gezi hem yemek hem de alışveriş, Kesik Minare ya da biraz dışında Kurşunlu ile Düden Şelalesi ve Karain Mağarası, Phaselis Antik Kenti, Aspendos Tiyatrosu, Perge, Saklıkent ve de Konyaaltı ile Lara Plajları, Beycik Dağı ve Köyü uğramanız gereken yerlerden. Çıralı, Adrasan, Olimpos, Demre, Kaş, Kalkan, Patara gibi doğası ile tarihi ile ve denizi ile ayrı ayrı muhteşem olan beldeler ise uğramanın yanı sıra en azından bir iki gece konaklamanız gereken yerler arasında.   

Antalya’nın yerleşim olarak tarihi taş devrine kadar dayanır. Bunun en büyük kanıtı Yağca Köyü civarındaki Karain Mağarası’nda bulunan Paleolitik Çağ buluntularıdır.
Karataş Semahöyük kazılarında da çok büyük miktarda Eski Tunç Çağı buluntuları çıkarılmıştır. Hititlerin çivi yazılı tabletlerinde geçen Ahiyava' ya da Arzova ülkesinin Pamfilya (Antalya ) olabileceği tarihçiler arasında ileri sürülmektedir. Fakat Side hariç bir kaç buluntunun dışında burada olduğuna dair bir buluntuya rastlanmıştır. Yunan efsanelerinde ise Truva Savaşı’ndan sonra bazı Aka kafilelerinin Kalkhas yönetiminde Pamfilya'ya ulaşmış oldukları yazılmıştır. Antalya sınırları içerisinde yerleşen Lidyalıların kökeni kesin olarak bilinmemektedir. Hitit ve Mısır kaynaklarında ise M.Ö. 2000 Lükki ya da Lükka adlı bir kavimin Lidyalılar olması olasıdır. Bu kavimden kesin olarak ilk kez Lidya Kralı Kroissos döneminden söz edilmiştir. 
   

Antalya bölgesi ilk zamanlar Lidya Krallığı’na bağlıydı. Kral Kroissos' un Pers Kralı Kyros' a yenilmesi ile M.Ö. 546 bu bölgeye İskender'e kadar Persler hâkim olmuştur. M.Ö. 334'te Makedonya Kralı İskender, Lidya üzerinden Pamfilya'ya yürümüş, Silyon dışında buradaki kentleri ele geçirmiştir. Psidya'daki Termesos kenti İskender ' e teslim olmayarak karşı koymuştur.   

Bu zamanlardan sonra Lidyalılar, Romalılar, Bizanslılar gibi pek çok devlete ev shaipliği yapan Antalya toprakları Selçukluların hâkimiyeti ile Türklerin eline geçmiştir. Osmanlılardan sonra Cumhuriyetle birlikte ülkemiz topraklarına dâhil olmuştur Antalya.
   

Türkiye’nin turizmde dünyaya açılan kapısı önemindeki günümüz Antalyası’nda MÖ. 2.yüzyıl Attaleia’sının ve adı tam bilinemeyen ondan da önceki bir ilk yerleşim üzerine oturan bir Kaleiçi vardır. Yakın zamana dek üç yanını kuşatan Helenistik-Roma kökenli surların kente geçit vermek için aralandığı kuzeydoğu uçta, imparatorun MS. 1300’de kente gelişleri onuruna yapılan üç kemerli bir Hadrian Kapısı’yla girilir.    

Antalya yıllardır pek çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği bir rota. Çünkü pek çok farklı tatil beldesini barındırıyor sınırlarında. Çok sayıda mavi bayraklı, tertemiz plajları ve denizleri var. Öyle ki çoğu plajın hemen arka tarafı yemyeşil orman örtüsü ile kaplı. Bir yanınızda masmavi deniz, bir yanınızda da yemyeşil doğa ile iç içe bir tatil hepimizin tercihidir herhalde.   

Antalya’da turistlerin konaklaması için gerek şehir merkezinde gerekse de civardaki ilçelerde ve tatil merkezlerinde çok sayıda konaklama tesisi bulunmaktadır. Hangi amaçla Antalya’ya geldiyseniz, ister tatil ister iş isterse de kültür turizmi olsun hepsi için uygun bir otel bulabilirsiniz Antalya’da. Beş yıldızlı lüks otellerden küçük ve butik otellere, pansiyondan apart otellere kadar pek çok seçeneğiniz olabilir.   

Antalya otelleri balayı tatiliniz için de, sakin ve gözlerden uzak bir tatil geçirmek istediğinizde de ya da arkadaşlarınızla eğlenceli bir tatil planladığınızda da hepsi için uygun olanaklara sahipler. Antalya otellerinin konumları denize oldukça yakın. Ya deniz kıyısında ya da denize yakın mesafede. Adrasan, Çıralı ve Olimpos gibi tatil beldelerinde ise denizden biraz uzakta ve doğanın kucağında, sessiz ve sakin bir tatil vaat eden oteller bulabilirsiniz.   

Antalya butik otellerinin pek çoğu yılın her dönemi hizmete açık. Bazıları ise nisan mayıs gibi yaz tatil sezonunun başladığı aylarda hizmete açılarak kasım ayına kadar da hizmet veriyorlar. Antalya’da oda kahvaltı ya da yarım pansiyon ve her şey dâhil hizmet sunan tesisler bulabilirsiniz. Seçeneğiniz ne olursa olsun otelinizde, günün her saati lezzetli yemeklerin tadına bakabilirsiniz.
    Antalya otel fiyatları ise tesisinizin kalitesine, çeşidine ve konakladığınız döneme göre farklılık gösterebiliyor. Dönemsel fiyat artışları görülse de Antalya’da her turistin bütçesine uygun bir konaklama imkanı bulmak mümkün. Eğer daha ucuz ve sakin bir konaklama isterseniz Antalya butik otellerini tercih edebilirsiniz. Ancak genel olarak uygun fiyatlı konaklama için erken rezervasyon yaptırmanız ve imkanlardan faydalanmanız gerekiyor.
    Eğer bu yıl keyifli bir Antalya tatili planlıyorsanız sitemizi inceleyerek Antalya butik otelleri, Antalya otel fiyatları, uygun fiyat seçenekleri ve rezervasyon olanakları ile ilgili bilgi alabilirsiniz. İyi tatiller.
 

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Nasıl Bir Yer Arıyorsun? Filtrelemek için Tıkla!{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyat Sor
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer? {{ hotel.nasilbiryer }}
Yorum Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Tesisler Listeleniyor

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya bölgesindeki hangi işletmeler çiftler için en uygun?

Suna Sun Hotel, Olympos Lodge ve Villa Lukka çiftlere uygun atmosfere sahip otellerimizden. Diğer otel önerilerimizi Antalya sayfamızdan görebilirsiniz.

Antalya bölgesindeki hangi işletmeler sıra dışı güzel manzaraya sahip?

Likya Residence ve Olympos Lodge manzarası ile gizli ve güçlü bir heyecan uyandırıyor.

Antalya bölgesindeki hangi işletmeler aileler için en uygun?

Olympos Lodge, Kimera Hotel, Oympos Village Hotel ve Baraka House ailelerin rahatlıkla konaklayabileceği konforu sunuyor.

Antalya bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?

Otel fiyatları için sitemizde otel sayfalarına bakabilirsiniz.

Antalya bölgesinde kalmak için en iyi oteller hangileridir?

Fidanka Hotel, Turkuaz Köy ve Suna Sun Hotel müthiş bir çekiciliğe sahip.

Antalya bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?

Baraka House ve Suna Sun Hotel kahvaltıda eşsiz güzel gurme lezzetler sunuyor.

Antalya bölgesindeki evcil hayvan dostu oteller hangileridir?

Evcil hayvan dostu otellerimizden bazıları: Kimera Hotel, Jackey Hotel, Olympos Village, Hotel 212, Hotel Pataros...

Antalya bölgesinde merkeze yakın oteller hangileri?

Kauçuk Hotel ve Mediterra Art Hotel; Kaleiçi merkezde bulunuyor.

Antalya bölgesindeki denize sıfır en iyi oteller hangileri?

Hotel Club Barbarossa ve Olympos Lodge deniz-kum-güneş üçlüsünden ödün vermeyenlere yönelik bir yer. İnsanın yüreğini okşayan dinginlik ile sizi sükunete davet ediyor.

Antalya bölgesindeki şömineli oteller hangileri?

Hoyran Wedre Köy Evi, Olympos Lodge ve Suna Sun Hotel'de şöminenin keyfini çıkarın.

Antalya bölgesinde villa kiralama ve dağ evi seçenekleri nelerdir?

Sayfamızdaki Antalya başlığında önerdiğimiz yerlere bakabilirsiniz.

Antalya bölgesindeki hangi oteller romantik?

Turkuaz Köy ve Patara Prince Hotel doğanın içinden gelen romantizmi sunuyor.

Antalya bölgesinde yetişkin oteller hangileri?

Suna Sun Hotel, Kale Lodge ve Luvi Hotel yetişkinlere yönelik, hem görüntüsel hem işitsel ahenk yakalamış niş yerlerden.

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler