×

Trabzon'da gezip görülecek en güzel yerler 2052 Görüntüleme

Gezmeyi sevenler, seyyahlar ve kültürel aktiviteleri sık sık yapan insanlar bilirler. Bir şehri doğal olarak güzelleştiren dağdır, ormandır, sudur. Trabzon’da üçü de var. Karadeniz’in kıyısında masmavi deniziyle, yemyeşil ormanıyla, heybetli dağlarıyla Trabzon, size muhteşem bir kombinasyon sunuyor. Şehir doğal güzellikler bakımında tam bir harikadır. Burada dağlar, deniz, göl ve çaylar, yaylalar ve uçsuz bucaksız ormanlar mevcuttur.
Ancak Trabzon’u sadece doğasıyla değerlendirmek ona haksızlık olacaktır. Trabzon’da kültür, tarih ve mutfak da doğadan hiç de geri kalmayacak şekilde zengindir.  Bazı şehirler vardır ki, bir iki günde gezilip bitirilebilecek büyüklüktedir. Ancak Trabzon bu şehirlerden ayrılır. Trabzon için yapılacaklar listesini yazdığımızda bu süre daha fazla olmaktadır.
Son yapılan araştırmalarda, Türkiye’de yaşanılacak şehirler içinde ilk 10 sıraya girmektedir Trabzon. İklimi geziye son derece müsaittir. Tabi ki yaz ayları gezi açısından daha rahattır ama Trabzon’da her mevsimin ayrı bir güzelliği vardır.


Şen-şakrak insanlarıyla, kültürel dokusuyla ve kolay ulaşılabilir olmasıyla Trabzon sizleri davet etmektedir.
Trabzon’un güzelliği dillere destan olmuştur. Antik zamandan itibaren çeşitli hatıratlarda ve yazılarda adından bahsedilmiş ve sonrasında Bizans, Rum İmparatorluğu ve Osmanlıların gözbebeği olmuştur. Tarihi ‘İpek Yolu’nun önemli duraklarında olan şehir birçok farklı kültürden insana kucak açmıştır tüm zamanlarda.
Trabzon’a has diyebileceğimiz birden çok özellik mevcuttur bu şehirde. Kendine has müziği, tarihi ve doğal dokusu, deniz ürünleri diğer yöresel yemekleri birçok turist tarafından bilinmektedir. Sportif faaliyetler açısından da şehir oldukça zengindir. Trabzonlular şehir tanıtımında spora ayrı bir önem vermekte ve çok farklı türde spor faaliyetlerini bir arada desteklemektedirler. Kısacası Trabzon, doğal ve beşeri faktörleriyle Türkiye’nin her zaman yükselen bir değeri olmuştur.

Trabzon’a Nasıl Gidilir?
Trabzon’da uluslararası bir hava alanı bulunmaktadır, şehre dilerseniz hava yolu ile dilerseniz de kara yolu ile gidebilirsiniz. Şehir içi hatları da oldukça yoğun ve sizin talebinizi karşılayabilecek düzeydedir. Yaz aylarında da şehir içi deniz gezi seferleri mevcuttur.

Trabzon’da Ne Yenir?
Şehir, yukarıda da yazdığımız gibi, Türkiye’de mutfak bakımından oldukça zengin bir şehirdir. Trabzon’a geldiğinizde Hamsi ve diğer deniz ürünleri, Karadeniz Pidesi, Akçaabat Köftesi, Trabzon Tereyağı yemeden asla dönmeyin. Yemekler genellikle bu ana türler üzerinde çeşitleniyor. Bununla birlikte Trabzon’a ait 20’nin üzerinde yöresel yemek belirlenmiş durumda. Mısır Ekmeği, Hamsili Pilav, Muhlama, Burma Tatlı, Laz Böreği, Trabzon Hurmalı Kek, Hamsili Bulgur, Mısır Çorbası, Haluşka, Hodan Böreği, Trabzon Helvası, Hamsiköy Fırın Sütlacı ve daha birçok ulusal ve yöresel lezzet sizleri beklemekte.

Trabzon’da Gezilecek Yerler

Tarih dokusu da oldukça doyurucu bir yer Trabzon. Gezinize Atatürk Köşkü’nden başlayabilirsiniz. İçerisinde bir müze de bulunmakta. Sonrasında Ayasofya Müzesi ve Trabzon Kalesi gezilebilir. Trabzon merkezinde bulunan Bedesten de unutulmamalıdır. Bundan sonra Hristiyan kültüründe dünya kültüründe çok önemli yerlere sahip olan Sümela Manastırı, Peristera Manastırı ve Vazelon Manastırı ziyaret edilebilir. Yalnız buralara gitmeden önce, şehre olan yol mesafesini bilmeniz gerekmektedir. Tarihi yerleri bitirdikten sonra modern yapılardan Forum Trabzon AVM’ye uğrayabilir ve Zağnos Vadisi Parkı’nda dinlenebilirsiniz. Uzungöl ve yaylalar şehrin doğal güzelliklerindendir. Sis Dağı Yaylası, Kuruçam Yaylası, Kadırda Yaylası, Mavura ve Kiraz Yaylaları ve Uzungöl, doğası dillere destan tabiat harikalarıdır.

Trabzon’da Neler Yapılır?

Doğası ve tarihi ile ünü Türkiye’yi aşmış Trabzon’da yapılacak faaliyetler tabii ki bunlarla sınırlı değildir. Bir defa Trabzon denince akla Trabzonspor gelir. Şehrin tanıtımında büyük katkısı olan bu spor kulübünün mazisini öğrenebilir ve yerinde görebilirsiniz. Horon ve Kemençe Trabzon’da bir başka önemli figürdür. Mutlaka bir folklor gösterisi olan mekânı gezmelisiniz. Trabzon’u Trabzon yapan önemli faaliyetlerden biri de ‘Yayla Şenlikleri’. Ve sadece bir defa değil, ilkbahar – yaz dilimi içerisinde onlarca festival ve şenlik programı mevcut. Seyahatinizi mutlaka bunlardan birine denk getirmenizi önemle tavsiye ederim. Hatta festival programına bakarak program yapmanız sizi daha da rahat ettirecektir bu konuda. Programlar belediye ve valilik sitelerinde ilan ediliyor. Yamaç paraşütü, doğa yürüyüşleri ve su sporları da Trabzon’da gün geçtikçe gelişen aktiviteler. Yani Trabzon’da zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Dopdolu bir gezi programı siz değerli misafirleri beklemektedir.

Trabzon’dan Neler Alınır?
Her şehirde olduğu gibi Trabzon’da da birçok yöresel hediye mevcuttur. Bu hediyeleri hem kendi ailenize hem de sevdiklerinize alabilirsiniz. Bir defa en önemli simgelerden biri Kemençe’dir. Yöresel kıyafet ve kuşaklar da Trabzon’a özel olarak alınabilir. Bunlardan başka Peştemal’ı da unutmamak gerekir. Trabzon usulü Telkâri işlemeli takılar ve hediyelik eşyalar da yoğun rağbet gören türler arasındadır. Mısır ekmeği ve Beton Helva da Trabzon’un önemli gıda simgeleridir.

Unutulmaz bir Trabzon turu ve gezisi geçirmeni dileğiyle.
Trabzon'da kalacak yer önerileri için; Trabzon otelleri sayfamıza göz atın.

Favorilere Ekle
Favoriler