×

Akdeniz Rehberi


Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin güney sahilleri boylu boyunca uzanan, turizmin, tarihin ve doğanın bir araya geldiği bir bölgedir. Verimli toprakları, narenciye bahçeleri, seraları ve de Toros Dağları’nın yöreye taşıdığı iklim özellikleriyle yaşanası bir yöredir.
Tarihte birçok uygarlık bu bölgede iz bırakırken bölgenin doğasının etkisinde kalmışlar ve bu etki bugün de fark yaratan özellikleriyle dünyanın her yerinden ilgi çekmeye devam etmektedir.

Arap gezgin İbn Battuta Antalya’dan şöyle bahsetmiştir:
“Kent halkı, ırk ve dinlerine göre ayrı ayrı mahallelere yerleşmişler. Hıristiyan tüccarlar Mina adıyla anılan mahallede otururlar. Rumlar başka bir mahallede kendi başlarına otururlar. Onların bulundukları yer de bir surla çevrili. Yahudilerin de yine kendilerine ait, surla çevrili bir mahallesi vardır. Müslüman ahaliye gelince, bunlar asıl büyük şehirlerde yaşamaktadırlar. Burası bir Cuma mescidi ve medrese ile birçok hamamı, zengin ve tertipli büyük çarşıları ihtiva etmektedir. Şehrin çevresini, yukarıda kaydettiğimiz bütün mahalleleri de içine alan büyük bir sur kuşatır.” Bu pek tabii ki o devrin Antalya’sıdır. Şimdi Antalya turizm ve kültürle birleşmiş güneyin örnek illerindendir.

Görülmesi gereken yerler?
Kaleiçi’nde hem gezi hem yemek hem de alışveriş, Kesik Minare yada biraz dışında Kurşunlu ile Düden Şelalesi ve Karain Mağarası, Phaselis antik kenti, Aspendos Tiyatrosu, Perge, Antalya Müzesi, Saklıkent ve de Konyaaltı ile Lara Plajları, Beycik Dağı ve köyü, Çıralı, Adrasan, Olimpos, Demre, Kaş, Kalkan, Patara yolunuzun düşmesi gereken yerler.

Akdeniz Bölgesi, Türkiye’nin yedi coğrafi bölgesinden biridir. Anadolu’nun güneyinde Akdeniz kıyısı boyunca uzanır. Genişliği 120-180 km arasında değişir. Batı ve kuzey batısında Ege Bölgesi, kuzeyinde İç Anadolu Bölgesi, doğusunda Güneydoğu Anadolu Bölgesi, güneyinde ise Akdeniz bulunur. Güneydoğudan Suriye ile komşudur. Türkiye’nin başka bölgelerinde olduğu gibi Akdeniz Bölgesi’nde de bölge sınırları ile yönetim birimleri olan illerin sınırları tümüyle çakışmaz. Akdeniz Bölgesi sınırları içerisindeki iller şunlardır:

Adana, Antalya, Burdur, Hatay, Isparta, Mersin
Kahramanmaraş (Afşin ve Elbistan ilçeleri hariç)
Konya’nın Bozkır, Halkapınar, Yalıhüyük, Ahırlı, Seydişehir ve Derebucak ilçeleri
Karaman'ın merkez ilçe ve Ayrancı ilçelerinin bazı bölümleri
AfyonKarahisar’ın Başmakçı, Dinar ve Dazkırı ilçeleri
Muğla'nın Marmaris-Aksaz, Köyceğiz, Ortaca ,Dalaman ve Fethiye ilçesi
Denizli'nin Acıpayam, Çameli, Bozkurt, Beyağaç ilçeleri
Gaziantep'in İslahiye, Nurdağı ilçeleri, Kilis

Ülkemizde yaz sıcaklığı bakımından ikinci kış sıcaklığı bakımından birinci sıradadır Akdeniz Bölgesi. Yaz aylarında özellikle plaj ve yaz turizmi açısından son derece modern dünyaya örnek olabilecek otel ve tesisleri ile ünlüdür. Akdeniz sahilleri yaz tatili deyince ilk akla gelen yerdir belki de. Antalya, bununla birlikte son yıllarda hızlı bir şekilde gelişen Mersin Adana özellikle ticaretin merkezi olarak bilinen merkezlerimizden. Isparta ve Burdur gibi yerler de Akdeniz Bölgesi içerisindedir. Hatayla birlikte Osmaniye ve Konya’nın da bazı ilçeleri Akdeniz Bölgesi içerisinde yer almaktadır. Bölgenin önemli bir kısmında Akdeniz iklim şartları görüldüğünden yazlar son derece sıcak ve su bakımından kurak, kışlar ise yıllık ve azda olsa yağışlı geçmektedir. Yani son derece müsait bir iklim vardır turizm için. Yaz sezonunun ülkemizde en erken açıldığı ve en geç kapandığı bölgedir Akdeniz Bölgesi. Bununla birlikte bölge boyunca uzanan Toroslar yaz turizminin yanında kış turizmi ve yayla turizminin de yapılmasını sağlamaktadır Akdeniz Bölgesi’nde. Muhteşem tertemiz plajlarıyla, ülkemize has turkuaz rengi denizi ile heybetli Torosların muhteşem manzarasında, Çukurova gibi her türlü tarım ürününün bulunabileceği bereketli topraklarda, gül diyarı Isparta’da, doğal güzellikleriyle Mersin’de ve daha nice yerlerde nice güzellikler sizleri beklemektedir Akdeniz Bölgesi’nde. Akdeniz Bölgesi’nde yer alan Adana ve Antalya şehri büyüklük bakımından ülkemizin ilk 5-6 şehri içerisindedir. Antalya özellikle turizm yatırımlarıyla son yıllarda önemini artırarak beşinci sıraya yükselmiş bulunmaktadır. Mersin ise tam bir sanayi ve ticaret şehri olup önemini korumakla birlikte Adana da tam bir tarım ve sanayi şehri olup önemini korumaktadır.

Daha fazla
×
Fiyat aralığı
{{Math.round(similars.filters.pricerange[0])}}
{{Math.round(similars.filters.pricerange[1])}}
Filtrele{ $class.adwords->Write(1) }
 
Fiyatları Gör
{{hotel.zone}} Merkez: {{hotel.distance.citycenter.distance}} {{hotel.distance.citycenter.type.toLowerCase()}}
Nasıl Bir Yer {{ hotel.nasilbiryer }}
Konuk Puanı
{{hotel.avarage}}
Program Ortağı
Özel Teklif
{{hotel.specialoffers}}
Fırsatlar için tıklayın
{{hotel.fiyat_min.discount}}% indirim
{{hotel.fiyat_min.total}} {{hotel.fiyat_min.price}} TRY
Şu an Kapalı

Oteller Listeleniyor

Sıkça Sorulan Sorular

Akdeniz bölgesindeki hangi işletmeler çiftler için en uygun?

standart dışı bir ilginçlik sunuyor.

Akdeniz bölgesindeki hangi işletmeler güzel manzaraya sahip?

manzara sıra dışı güzellikte. Yer olağanüstü.

Akdeniz bölgesindeki hangi işletmeler aileler için en uygun?

Ailelerin kolay unutamayacağı keyifli bir ortam sunuyor.

Akdeniz bölgesindeki ortalama otel fiyatları nedir?

Otel fiyatları için sitemizi inceleyebilirsiniz.

Akdeniz bölgesindeki hangi oteller güzel kahvaltı servisine sahip?

Birbirinden özel lezzetleriyle gurmelerin huzurunda...

Akdeniz bölgesindeki evcil hayvan dostu oteller hangileridir?

evcil dostlarımızı kabul ediyorlar.

Akdeniz bölgesindeki denize sıfır en iyi oteller hangileri?

ağaçlarla nakış gibi işlenmiş bakımlı bir çayırlık onun önünde de sakin ve güzel bir plaj var. Akdeniz'in eşsiz perspektifi...

KucukOteller.com.tr uygulaması
Uygulamayı indirin ve mobile olarak rezervasyon yapın
Favorilere Ekle
Favoriler